Domy i mieszkania na sprzedaż Poznański

Odkryj 8 457 nieruchomości na sprzedaż w powiecie poznańskim. Ceny wahają się od 50 100 zł do 18 500 000 zł, a średnia cena to 862 190 zł.

Średnia cena 862 190 zł cena sprzedaży
Przedział cen 50 100–18 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 88 m² na nieruchomość
Cena za m² 9 768 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

8 457 łącznie
65% mieszkania
  • Mieszkania 65,2%
    5 514 nieruchomości
  • Domy 20,9%
    1 764 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 13,9%
    1 179 nieruchomości

Ile pokoi

7 278 łącznie
29% 3 pokoje
  • 1 pokój 12,1%
    882 nieruchomości
  • 2 pokoje 26,3%
    1 914 nieruchomości
  • 3 pokoje 29,2%
    2 125 nieruchomości
  • 4 pokoje 16,3%
    1 188 nieruchomości
  • 5+ pokoi 16,1%
    1 169 nieruchomości

Przedziały cenowe

7 278 łącznie
  • 50 000–495 000 zł 20,2%
    1 473 nieruchomości
  • 495 000–600 000 zł 20,1%
    1 461 nieruchomości
  • 600 000–760 000 zł 20,0%
    1 454 nieruchomości
  • 760 000–1 040 000 zł 19,9%
    1 450 nieruchomości
  • 1 040 000–18 505 000 zł 19,8%
    1 440 nieruchomości

Przedziały powierzchni

7 278 łącznie
  • 0–50 m² 34,6%
    2 517 nieruchomości
  • 50–60 m² 13,1%
    957 nieruchomości
  • 60–70 m² 12,8%
    933 nieruchomości
  • 70–110 m² 19,9%
    1 447 nieruchomości
  • 110–2 510 m² 19,6%
    1 424 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 57 m² 187 m²
Cena za metr kwadratowy 12 108 zł/m² 7 539 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż w powiecie poznańskim liczy 8 457 nieruchomości, w tym 5 514 mieszkań i 1 764 domy oraz 1 179 innych nieruchomości, a mieszkania stanowią 76%. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 57 m², przy cenie 12 108 zł/m², wobec 187 m² i 7 539 zł/m² w przypadku domów.

Najczęściej spotykany typ to mieszkania 3-pokojowe, a zaraz po nich opcje 2- i 1-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie poznańskim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 510 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 241 178 zł a 899 050 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 510 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 8 029 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 4 580 2025
Ceny w ciągu roku +6,9% mediana
Od 2010 roku +109,8% mediana
Wobec mediany województwa +18,9% wielkopolskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej +13,3% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu poznańskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 510 000 zł, czyli 8 029 zł/m², w obserwowanym przedziale od 241 178 zł do 899 050 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 180 000 zł do 590 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 44,5% transakcji zawarto między 250 000 zł a 420 000 zł, a 9,8% przekroczyło 590 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43% sprzedanych lokali ma od 52 do 79 m², a 12,7% przekracza 100 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (wielkopolskie: 429 000 zł) o 18,9%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 13,3%.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Suchy Las — mediana 380 100 zł (5 388 zł/m², 2 518 transakcji od 2010 roku), dalej Tarnowo Podgórne z medianą 378 900 zł (5 322 zł/m²). Czerwonak: 365 000 zł (5 196 zł/m²). Na drugim biegunie Mosina ma najbardziej przystępną medianę: 252 525 zł (4 256 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 1 482 sprzedaże mieszkań, z medianą 540 000 zł i 8 755 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 531 947 zł (8 534 zł/m²) przy 3 170 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu poznańskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 1 482 540 000 zł +5,9% 8 755 zł/m²
2025 4 580 510 000 zł +6,9% 8 029 zł/m²
2024 4 236 476 910 zł +11,2% 7 116 zł/m²
2023 4 331 429 001 zł +15,9% 6 500 zł/m²
2022 4 480 370 001 zł +0,9% 5 678 zł/m²
2021 4 979 366 760 zł +12,5% 5 070 zł/m²
2020 4 241 326 000 zł +5,2% 4 689 zł/m²
2019 3 799 310 000 zł +8,8% 4 491 zł/m²
2018 3 539 285 050 zł +5,6% 4 305 zł/m²
2017 2 776 270 000 zł +6,3% 4 262 zł/m²
2016 2 513 254 000 zł +4,4% 4 115 zł/m²
2015 2 440 243 300 zł +6,1% 4 033 zł/m²
2014 2 165 229 300 zł -1,2% 3 900 zł/m²
2013 2 030 232 072 zł -2,6% 3 899 zł/m²
2012 2 043 238 289 zł +1,9% 4 104 zł/m²
2011 1 678 233 770 zł -3,8% 3 988 zł/m²
2010 1 510 243 038 zł — 4 162 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Poznański: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 4 580
Mediana ceny 510 000 zł
Cena za m² 8 029 zł/m²
Mediana powierzchni 62,6 m²
Typowy przedział 241 178 –
899 050 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie poznańskim

Rozkład obliczony na podstawie 52 822 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 180 000 zł 9,6%
180 000 – 250 000 zł 17,8%
250 000 – 420 000 zł 44,5%
420 000 – 590 000 zł 18,3%
Powyżej 590 000 zł 9,8%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie poznańskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 52 655 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 3 400 zł/m² 10,3%
3 400 – 4 200 zł/m² 18,6%
4 200 – 6 100 zł/m² 43,2%
6 100 – 8 300 zł/m² 18,1%
Powyżej 8 300 zł/m² 9,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie poznańskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 41 m² 9,7%
41 – 52 m² 19%
52 – 79 m² 43%
79 – 100 m² 15,5%
Powyżej 100 m² 12,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Poznański: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,4% 171 000 zł 5 190 zł/m²
2 izby 18,6% 212 000 zł 7 054 zł/m²
3 izby 40,1% 272 000 zł 4 892 zł/m²
4 izby 27% 337 000 zł 4 437 zł/m²
5 izb 10,2% 384 500 zł 4 394 zł/m²
6 izb i więcej 1,8% 418 912 zł 3 867 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie poznańskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Suchy Las 2 518 380 100 zł 5 388 zł/m²
Tarnowo Podgórne 3 449 378 900 zł 5 322 zł/m²
Czerwonak 1 461 365 000 zł 5 196 zł/m²
Dopiewo 5 504 357 739 zł 5 337 zł/m²
Komorniki 7 598 330 000 zł 4 538 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie poznańskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Mosina 3 763 252 525 zł 4 256 zł/m²
Puszczykowo 288 263 750 zł 7 300 zł/m²
Buk 710 270 000 zł 4 144 zł/m²
Pobiedziska 1 243 270 000 zł 4 587 zł/m²
Murowana Goślina 1 464 274 240 zł 4 570 zł/m²

Ceny działek w powiecie poznańskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 11 790 189 zł/m² 225 000 zł 1 085 m²
Grunty rolne 11 208 107 zł/m² 150 000 zł 1 262 m²
Grunty leśne 39 21 zł/m² 193 600 zł 5 024 m²
Wszystkie działki 23 152 148 zł/m² 185 000 zł 1 153 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie poznańskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Puszczykowo 219 319 zł/m² 445 000 zł
Luboń 282 290 zł/m² 273 783 zł
Komorniki 975 249 zł/m² 290 000 zł
Suchy Las 792 237 zł/m² 324 860 zł
Dopiewo 2 340 203 zł/m² 265 000 zł
Murowana Goślina 857 100 zł/m² 130 000 zł
Pobiedziska 1 706 95 zł/m² 130 680 zł
Stęszew 1 140 89 zł/m² 119 000 zł
Buk 895 82 zł/m² 100 000 zł
Kostrzyn 1 765 75 zł/m² 110 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie poznańskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 9 216 4 775 0 2 521 1 920
2026 (do 17.08) 4 350 1 556 0 1 344 1 450
Razem 2010–2026 139 137 53 886 0 26 543 58 708

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 510 000 zł (8 029 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (40,1% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie poznańskim?

Licz się ze średnią kwotą 862 190 zł, aby kupić nieruchomość w powiecie poznańskim, czyli około 9 768 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie poznańskim?

Aktualna oferta to około 8 457 nieruchomości: 5 514 mieszkań i 1 764 domy oraz 1 179 innych nieruchomości.

Jaki jest przedział cen w powiecie poznańskim?

Ceny wahają się od około 50 100 zł do 18 500 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Zazwyczaj oferują około 88 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 187 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu poznańskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój35 m²478 634 zł
2 pokoje45 m²569 114 zł
3 pokoje64 m²724 459 zł
4 pokoje105 m²1 045 569 zł
5 pokoi157 m²1 320 136 zł
6 pokoi222 m²1 736 416 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie poznańskim?

Wynosi ona około 9 768 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 12 108 zł/m², a dla domów spada do 7 539 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu poznańskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.