Znajdź swoją nieruchomość w powiecie śremskim: 189 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 174 000 zł do 2 900 000 zł, średnio 644 509 zł.
Ceny nieruchomości powiatu śremskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 291 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 340 000 zł rynek powiatu śremskiego najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 142,9%.
Mediana ceny sprzedaży
340 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 292 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
291
2025
Ceny w ciągu roku
+13,3%
mediana
Od 2010 roku
+142,9%
mediana
Wobec mediany województwa
-20,7%
wielkopolskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej
-24,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu śremskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 340 000 zł, czyli 6 292 zł/m², w obserwowanym przedziale od 167 950 zł do 580 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 380 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 46% transakcji zawarto między 160 000 zł a 280 000 zł, a 10,1% przekroczyło 380 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43,5% sprzedanych lokali ma od 45 do 62 m², a 9,9% przekracza 87 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 20,7% niższa od mediany województwa (wielkopolskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 24,4% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Śrem — mediana 224 784 zł (4 167 zł/m², 2 818 transakcji od 2010 roku), dalej Książ Wielkopolski z medianą 149 000 zł (2 361 zł/m²). Brodnica: 120 000 zł (2 513 zł/m²). Na drugim biegunie Dolsk ma najbardziej przystępną medianę: 110 000 zł (1 871 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 36 sprzedaży mieszkań, z medianą 331 503 zł i 6 368 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 329 500 zł (6 430 zł/m²) przy 158 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu śremskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
36 |
331 503 zł |
-2,5% |
6 368 zł/m² |
| 2025 |
291 |
340 000 zł |
+13,3% |
6 292 zł/m² |
| 2024 |
297 |
300 000 zł |
+11,1% |
5 801 zł/m² |
| 2023 |
195 |
270 000 zł |
+0,1% |
5 221 zł/m² |
| 2022 |
305 |
269 748 zł |
+9,7% |
4 667 zł/m² |
| 2021 |
308 |
245 884 zł |
+13,3% |
4 300 zł/m² |
| 2020 |
357 |
217 097 zł |
+18,4% |
4 232 zł/m² |
| 2019 |
292 |
183 416 zł |
+2,8% |
3 704 zł/m² |
| 2018 |
321 |
178 477 zł |
+8,2% |
3 538 zł/m² |
| 2017 |
233 |
165 000 zł |
+6,5% |
3 313 zł/m² |
| 2016 |
147 |
155 000 zł |
+13,1% |
3 045 zł/m² |
| 2015 |
73 |
137 000 zł |
+1,5% |
2 573 zł/m² |
| 2014 |
57 |
135 000 zł |
+0,9% |
2 630 zł/m² |
| 2013 |
78 |
133 750 zł |
+2,9% |
2 554 zł/m² |
| 2012 |
47 |
130 000 zł |
-10,3% |
2 637 zł/m² |
| 2011 |
53 |
145 000 zł |
+3,6% |
2 862 zł/m² |
| 2010 |
50 |
140 000 zł |
— |
3 092 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śremski: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
291 |
| Mediana ceny |
340 000 zł |
| Cena za m² |
6 292 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,5 m² |
| Typowy przedział |
167 950 – 580 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie śremskim
Rozkład obliczony na podstawie 3 140 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 110 000 zł |
9,2% |
| 110 000 – 160 000 zł |
16,7% |
| 160 000 – 280 000 zł |
46% |
| 280 000 – 380 000 zł |
17,9% |
| Powyżej 380 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie śremskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 3 131 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 300 zł/m² |
9,5% |
| 2 300 – 3 200 zł/m² |
18,5% |
| 3 200 – 5 000 zł/m² |
44,8% |
| 5 000 – 6 500 zł/m² |
17,1% |
| Powyżej 6 500 zł/m² |
10,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie śremskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 37 m² |
8,7% |
| 37 – 45 m² |
19,5% |
| 45 – 62 m² |
43,5% |
| 62 – 87 m² |
18,5% |
| Powyżej 87 m² |
9,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śremski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,3% |
147 533 zł |
4 802 zł/m² |
| 2 izby |
28,7% |
181 780 zł |
5 258 zł/m² |
| 3 izby |
35,7% |
225 000 zł |
4 382 zł/m² |
| 4 izby |
25,1% |
230 000 zł |
3 702 zł/m² |
| 5 izb |
7,2% |
340 001 zł |
3 748 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,1% |
379 000 zł |
3 878 zł/m² |
Mediana ceny według gmin w powiecie śremskim
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Śrem |
2 818 |
224 784 zł |
4 167 zł/m² |
| Książ Wielkopolski |
91 |
149 000 zł |
2 361 zł/m² |
| Brodnica |
183 |
120 000 zł |
2 513 zł/m² |
| Dolsk |
49 |
110 000 zł |
1 871 zł/m² |
Ceny działek w powiecie śremskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
347 |
78 zł/m² |
82 875 zł |
1 040 m² |
| Grunty rolne |
2 760 |
46 zł/m² |
76 470 zł |
1 452 m² |
| Grunty leśne |
6 |
6,7 zł/m² |
238 000 zł |
44 740 m² |
| Wszystkie działki |
3 127 |
49 zł/m² |
77 863 zł |
1 345 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie śremskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Śrem |
1 680 |
64 zł/m² |
87 750 zł |
| Brodnica |
511 |
51 zł/m² |
77 250 zł |
| Dolsk |
529 |
33 zł/m² |
70 000 zł |
| Książ Wielkopolski |
413 |
27 zł/m² |
54 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie śremskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
911 |
310 |
0 |
398 |
203 |
| 2026 (do 17.08) |
89 |
39 |
0 |
28 |
22 |
| Razem 2010–2026 |
10 448 |
3 374 |
0 |
3 519 |
3 555 |
Zasadnicza część sprzedaży w powiecie śremskim zamyka się między 167 950 zł a 580 000 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,2% nieruchomości sprzedano poniżej 110 000 zł, a 10,1% powyżej 380 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w powiecie śremskim: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie śremskim?
Na zakup nieruchomości w powiecie śremskim trzeba przeznaczyć średnio 644 509 zł, czyli około 5 367 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 189 nieruchomości: 112 domów i 77 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 174 000 zł i sięgają 2 900 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 120 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 159 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 64 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu śremskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 108 m² | 394 500 zł |
| 2 pokoje | 64 m² | 320 224 zł |
| 3 pokoje | 76 m² | 540 104 zł |
| 4 pokoje | 117 m² | 628 224 zł |
| 5 pokoi | 189 m² | 967 167 zł |
| 6 pokoi | 165 m² | 850 800 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie śremskim?
Średnia cena to 5 367 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 069 zł/m², a dla domów spada do 5 174 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu śremskiego?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.