Domy i mieszkania na sprzedaż Pilski

Odkryj 834 nieruchomości na sprzedaż w powiecie pilskim. Ceny wahają się od 69 000 zł do 4 950 000 zł, a średnia cena to 635 555 zł.

Średnia cena 635 555 zł cena sprzedaży
Przedział cen 69 000–4 950 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 112 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 692 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

834 łącznie
66% mieszkania
  • Mieszkania 65,9%
    550 nieruchomości
  • Domy 34,1%
    284 nieruchomości

Ile pokoi

834 łącznie
28% 3 pokoje
  • 1 pokój 6,1%
    51 nieruchomości
  • 2 pokoje 24,9%
    208 nieruchomości
  • 3 pokoje 28,2%
    235 nieruchomości
  • 4 pokoje 20,7%
    173 nieruchomości
  • 5+ pokoi 20,0%
    167 nieruchomości

Przedziały cenowe

834 łącznie
  • 65 000–290 000 zł 20,1%
    168 nieruchomości
  • 290 000–420 000 zł 20,6%
    172 nieruchomości
  • 420 000–585 000 zł 19,4%
    162 nieruchomości
  • 585 000–830 000 zł 20,3%
    169 nieruchomości
  • 840 000–4 955 000 zł 19,5%
    163 nieruchomości

Przedziały powierzchni

834 łącznie
  • 10–50 m² 27,0%
    225 nieruchomości
  • 50–70 m² 22,5%
    188 nieruchomości
  • 70–90 m² 12,9%
    108 nieruchomości
  • 90–150 m² 18,8%
    157 nieruchomości
  • 150–5 370 m² 18,7%
    156 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 59 m² 213 m²
Cena za metr kwadratowy 7 258 zł/m² 4 847 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie pilskim liczy 834 nieruchomości, w tym 550 mieszkań i 284 domy: 66% oferty stanowią mieszkania. Mieszkania mają około 59 m² przy średniej cenie 7 258 zł/m², podczas gdy domy oferują więcej przestrzeni (około 213 m²) przy cenie za metr kwadratowy niższej — około 4 847 zł/m².

Najczęściej spotykany typ to mieszkania 3-pokojowe, a zaraz po nich opcje 2- i 4-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla powiatu pilskiego obejmują 774 sprzedaże mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 300 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 6 456 zł. To o 33,3% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 300 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 456 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 774 2025
Ceny w ciągu roku +5,3% mediana
Od 2010 roku +87,9% mediana
Wobec mediany województwa -30,1% wielkopolskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej -33,3% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu pilskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 300 000 zł, czyli 6 456 zł/m², w obserwowanym przedziale od 108 565 zł do 633 807 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 100 000 zł do 400 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 42,4% transakcji zawarto między 160 000 zł a 280 000 zł, a 10% przekroczyło 400 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,6% sprzedanych lokali ma od 40 do 61 m², a 10,2% przekracza 75 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 30,1% niższa od mediany województwa (wielkopolskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 33,3% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Piła — mediana 220 000 zł (4 619 zł/m², 7 745 transakcji od 2010 roku), dalej Kaczory z medianą 200 000 zł (3 124 zł/m²). Szydłowo: 170 000 zł (2 978 zł/m²). Na drugim biegunie Białośliwie ma najbardziej przystępną medianę: 85 000 zł (1 576 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 339 sprzedaży mieszkań, z medianą 305 000 zł i 6 272 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 309 500 zł (6 400 zł/m²) przy 640 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu pilskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 339 305 000 zł +1,7% 6 272 zł/m²
2025 774 300 000 zł +5,3% 6 456 zł/m²
2024 701 285 000 zł +7,1% 6 170 zł/m²
2023 729 266 000 zł +8,2% 5 753 zł/m²
2022 827 245 833 zł +2,9% 5 080 zł/m²
2021 975 239 000 zł +8,6% 4 950 zł/m²
2020 706 220 000 zł +9,5% 4 700 zł/m²
2019 657 201 000 zł +12,3% 4 304 zł/m²
2018 569 179 000 zł +11,9% 3 876 zł/m²
2017 471 160 000 zł +10,3% 3 412 zł/m²
2016 452 145 000 zł +5,8% 3 139 zł/m²
2015 385 137 000 zł -0,7% 2 903 zł/m²
2014 290 138 000 zł +2,2% 2 893 zł/m²
2013 269 135 000 zł -5,3% 2 859 zł/m²
2012 257 142 500 zł +1,8% 2 803 zł/m²
2011 276 140 000 zł -12,3% 3 187 zł/m²
2010 210 159 625 zł — 3 265 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Pilski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 774
Mediana ceny 300 000 zł
Cena za m² 6 456 zł/m²
Mediana powierzchni 47,9 m²
Typowy przedział 108 565 –
633 807 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie pilskim

Rozkład obliczony na podstawie 8 887 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 100 000 zł 8,6%
100 000 – 160 000 zł 19,9%
160 000 – 280 000 zł 42,4%
280 000 – 400 000 zł 19,1%
Powyżej 400 000 zł 10%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie pilskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 8 874 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 300 zł/m² 9,7%
2 300 – 3 400 zł/m² 17,9%
3 400 – 5 300 zł/m² 44,1%
5 300 – 7 100 zł/m² 18,4%
Powyżej 7 100 zł/m² 10%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie pilskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 33 m² 9,9%
33 – 40 m² 18,2%
40 – 61 m² 44,6%
61 – 75 m² 17%
Powyżej 75 m² 10,2%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Pilski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 4% 180 000 zł 6 378 zł/m²
2 izby 27,2% 180 000 zł 5 037 zł/m²
3 izby 37,7% 203 622 zł 4 398 zł/m²
4 izby 23,7% 254 000 zł 4 304 zł/m²
5 izb 6,5% 321 500 zł 4 322 zł/m²
6 izb i więcej 0,9% 460 000 zł 4 214 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie pilskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Piła 7 745 220 000 zł 4 619 zł/m²
Kaczory 37 200 000 zł 3 124 zł/m²
Szydłowo 183 170 000 zł 2 978 zł/m²
Wyrzysk 296 158 000 zł 3 232 zł/m²
Wysoka 154 150 000 zł 2 667 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie pilskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Białośliwie 60 85 000 zł 1 576 zł/m²
Łobżenica 122 105 000 zł 2 061 zł/m²
Miasteczko Krajeńskie 22 120 000 zł 2 625 zł/m²
Ujście 209 135 000 zł 2 579 zł/m²
Wysoka 154 150 000 zł 2 667 zł/m²

Ceny działek w powiecie pilskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 981 95 zł/m² 114 543 zł 1 103 m²
Grunty rolne 2 258 18 zł/m² 73 500 zł 3 228 m²
Grunty leśne 12 5,2 zł/m² 59 700 zł 18 366 m²
Wszystkie działki 5 379 25 zł/m² 74 000 zł 2 480 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie pilskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Piła 578 151 zł/m² 181 600 zł
Szydłowo 1 839 42 zł/m² 77 436 zł
Kaczory 161 38 zł/m² 85 000 zł
Ujście 565 27 zł/m² 60 000 zł
Łobżenica 428 7,0 zł/m² 64 500 zł
Łobżenica 428 7,0 zł/m² 64 500 zł
Wyrzysk 605 6,6 zł/m² 50 000 zł
Wysoka 326 6,5 zł/m² 60 000 zł
Białośliwie 258 5,9 zł/m² 70 000 zł
Miasteczko Krajeńskie 227 5,6 zł/m² 60 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie pilskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 904 956 0 502 446
2026 (do 17.08) 864 373 0 255 236
Razem 2010–2026 23 520 10 658 0 6 940 5 922

Zasadnicza część sprzedaży w powiecie pilskim zamyka się między 108 565 zł a 633 807 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 8,6% nieruchomości sprzedano poniżej 100 000 zł, a 10% powyżej 400 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie pilskim?

Licz się ze średnią kwotą 635 555 zł, aby kupić nieruchomość w powiecie pilskim, czyli około 5 692 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Obecnie dostępnych ofert: 834: 550 mieszkań i 284 domy.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie pilskim?

Oferty zaczynają się od 69 000 zł i sięgają 4 950 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnio mają około 112 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 213 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 59 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu pilskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój33 m²244 487 zł
2 pokoje45 m²316 783 zł
3 pokoje69 m²485 746 zł
4 pokoje106 m²756 013 zł
5 pokoi175 m²961 043 zł
6 pokoi213 m²1 289 973 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie pilskim?

Wynosi ona około 5 692 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 258 zł/m², a dla domów spada do 4 847 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu pilskiego?

Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.