Domy i mieszkania na sprzedaż Szamotulski

Zobacz 174 nieruchomości na sprzedaż w powiecie szamotulskim: ceny od 135 000 zł do 4 400 000 zł, średnio 802 814 zł.

Średnia cena 802 814 zł cena sprzedaży
Przedział cen 135 000–4 400 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 142 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 656 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

174 łącznie
66% domy
  • Mieszkania 29,3%
    51 nieruchomości
  • Domy 65,5%
    114 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 5,2%
    9 nieruchomości

Ile pokoi

165 łącznie
39% 5+ pokoi
  • 1 pokój 1,2%
    2 nieruchomości
  • 2 pokoje 8,5%
    14 nieruchomości
  • 3 pokoje 24,8%
    41 nieruchomości
  • 4 pokoje 26,1%
    43 nieruchomości
  • 5+ pokoi 39,4%
    65 nieruchomości

Przedziały cenowe

165 łącznie
  • 135 000–445 000 zł 20,0%
    33 nieruchomości
  • 445 000–585 000 zł 20,0%
    33 nieruchomości
  • 595 000–740 000 zł 20,0%
    33 nieruchomości
  • 750 000–1 100 000 zł 20,6%
    34 nieruchomości
  • 1 135 000–4 405 000 zł 19,4%
    32 nieruchomości

Przedziały powierzchni

165 łącznie
  • 40–70 m² 21,8%
    36 nieruchomości
  • 70–110 m² 23,6%
    39 nieruchomości
  • 110–140 m² 16,4%
    27 nieruchomości
  • 140–210 m² 20,6%
    34 nieruchomości
  • 210–630 m² 17,6%
    29 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 73 m² 173 m²
Cena za metr kwadratowy 6 951 zł/m² 5 413 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w powiecie szamotulskim sięga 174 nieruchomości, w podziale na 114 domów i 51 mieszkań oraz 9 innych nieruchomości; domy dominują z udziałem 69%. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 173 m² i 5 413 zł/m², a mieszkania wokół 73 m² i 6 951 zł/m².

Domy 4-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 5- i 6-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie szamotulskim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 387 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 150 096 zł a 629 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 387 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 066 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 489 2025
Ceny w ciągu roku +7,2% mediana
Od 2010 roku +253,6% mediana
Wobec mediany województwa -9,8% wielkopolskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej -14% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu szamotulskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 387 000 zł, czyli 6 066 zł/m², w obserwowanym przedziale od 150 096 zł do 629 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 100 000 zł do 490 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 42,5% transakcji zawarto między 180 000 zł a 350 000 zł, a 9,9% przekroczyło 490 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 48 do 75 m², a 9,5% przekracza 98 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 9,8% niższa od mediany województwa (wielkopolskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 14% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Duszniki — mediana 399 562 zł (4 439 zł/m², 228 transakcji od 2010 roku), dalej Kaźmierz z medianą 290 000 zł (4 457 zł/m²). Szamotuły: 250 660 zł (4 484 zł/m²). Na drugim biegunie Obrzycko ma najbardziej przystępną medianę: 133 000 zł (2 389 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 179 sprzedaży mieszkań, z medianą 400 000 zł i 6 063 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 387 501 zł (6 043 zł/m²) przy 346 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu szamotulskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 179 400 000 zł +3,4% 6 063 zł/m²
2025 489 387 000 zł +7,2% 6 066 zł/m²
2024 397 361 000 zł +19,6% 5 624 zł/m²
2023 356 301 734 zł +5,3% 5 031 zł/m²
2022 447 286 681 zł +16,3% 4 671 zł/m²
2021 560 246 545 zł +9,8% 4 374 zł/m²
2020 442 224 500 zł +5,4% 3 932 zł/m²
2019 152 212 983 zł +41,3% 3 549 zł/m²
2018 34 150 710 zł -4,3% 3 209 zł/m²
2017 52 157 500 zł +1% 3 336 zł/m²
2016 161 156 000 zł +30% 3 319 zł/m²
2015 95 120 000 zł -7,7% 2 410 zł/m²
2014 96 130 000 zł -1,9% 2 572 zł/m²
2013 86 132 500 zł -6,7% 2 532 zł/m²
2012 83 142 000 zł +9,2% 2 485 zł/m²
2011 86 130 000 zł +18,8% 2 338 zł/m²
2010 121 109 449 zł — 2 201 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Szamotulski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 489
Mediana ceny 387 000 zł
Cena za m² 6 066 zł/m²
Mediana powierzchni 58,9 m²
Typowy przedział 150 096 –
629 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie szamotulskim

Rozkład obliczony na podstawie 3 836 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 100 000 zł 9,4%
100 000 – 180 000 zł 19,3%
180 000 – 350 000 zł 42,5%
350 000 – 490 000 zł 18,8%
Powyżej 490 000 zł 9,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie szamotulskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 3 780 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 000 zł/m² 9,9%
2 000 – 3 400 zł/m² 18,6%
3 400 – 5 400 zł/m² 43,5%
5 400 – 7 100 zł/m² 18,1%
Powyżej 7 100 zł/m² 9,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie szamotulskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 37 m² 10,3%
37 – 48 m² 18,1%
48 – 75 m² 44,3%
75 – 98 m² 17,8%
Powyżej 98 m² 9,5%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Szamotulski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,7% 131 500 zł 5 128 zł/m²
2 izby 19,6% 190 000 zł 6 312 zł/m²
3 izby 34,9% 225 000 zł 9 719 zł/m²
4 izby 26,4% 266 350 zł 3 744 zł/m²
5 izb 11,4% 350 000 zł 3 945 zł/m²
6 izb i więcej 5% 200 000 zł 2 937 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie szamotulskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Duszniki 228 399 562 zł 4 439 zł/m²
Kaźmierz 720 290 000 zł 4 457 zł/m²
Szamotuły 1 510 250 660 zł 4 484 zł/m²
Wronki 679 246 000 zł 4 671 zł/m²
Ostroróg 106 207 702 zł 3 861 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie szamotulskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Obrzycko 61 133 000 zł 2 389 zł/m²
Obrzycko 47 150 000 zł 2 718 zł/m²
Pniewy 484 207 361 zł 3 851 zł/m²
Ostroróg 106 207 702 zł 3 861 zł/m²
Wronki 679 246 000 zł 4 671 zł/m²

Ceny działek w powiecie szamotulskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 656 106 zł/m² 110 850 zł 988 m²
Grunty rolne 5 346 44 zł/m² 85 360 zł 1 806 m²
Grunty leśne 13 11 zł/m² 50 000 zł 5 787 m²
Wszystkie działki 6 108 49 zł/m² 88 200 zł 1 574 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie szamotulskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Kaźmierz 1 231 85 zł/m² 112 000 zł
Szamotuły 1 283 66 zł/m² 103 615 zł
Pniewy 641 47 zł/m² 95 001 zł
Obrzycko 84 46 zł/m² 50 000 zł
Wronki 944 40 zł/m² 60 000 zł
Obrzycko 84 46 zł/m² 50 000 zł
Wronki 944 40 zł/m² 60 000 zł
Obrzycko 356 36 zł/m² 60 000 zł
Duszniki 1 261 35 zł/m² 84 200 zł
Ostroróg 274 17 zł/m² 60 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie szamotulskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 492 495 0 698 299
2026 (do 17.08) 699 181 0 383 135
Razem 2010–2026 19 767 5 098 0 7 069 7 600

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 387 000 zł (6 066 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (34,9% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie szamotulskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie szamotulskim trzeba przeznaczyć średnio 802 814 zł, czyli około 5 656 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie szamotulskim?

Obecnie dostępnych ofert: 174: 114 domów i 51 mieszkań oraz 9 innych nieruchomości.

Jaki jest przedział cen w powiecie szamotulskim?

Ceny wahają się od około 135 000 zł do 4 400 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie szamotulskim?

Średnia powierzchnia to około 142 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 173 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 73 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu szamotulskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje56 m²306 720 zł
3 pokoje75 m²521 751 zł
4 pokoje117 m²714 151 zł
5 pokoi156 m²980 667 zł
6 pokoi219 m²1 110 684 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie szamotulskim?

Średnio wychodzi około 5 656 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 951 zł/m², a dla domów spada do 5 413 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie szamotulskim?

Zdecydowanym faworytem jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.