Znajdź 92 nieruchomości na sprzedaż na terenie Szamotuł, w cenach między 135 000 zł a 1 760 000 zł, przy średniej cenie 677 776 zł.
Ceny nieruchomości Szamotuł według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 249 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 385 000 zł rynek Szamotuł najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 187,3%.
Mediana ceny sprzedaży
385 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 277 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
249
2025
Ceny w ciągu roku
+0,2%
mediana
Od 2010 roku
+187,3%
mediana
Wobec mediany powiatu
-0,5%
Szamotulski: 387 000 zł
Wobec mediany krajowej
-14,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Szamotuł obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 385 000 zł, czyli 7 277 zł/m², w obserwowanym przedziale od 184 600 zł do 591 791 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 480 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,5% transakcji zawarto między 170 000 zł a 360 000 zł, a 10,4% przekroczyło 480 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,4% sprzedanych lokali ma od 45 do 72 m², a 10,4% przekracza 97 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 0,5% niższa od mediany powiatu (Szamotulski: 387 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 14,4% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Szamotuły (obszar wiejski) — mediana 375 000 zł (4 453 zł/m², 409 transakcji od 2010 roku), dalej Szamotuły z medianą 227 878 zł (4 489 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 62 sprzedaże mieszkań, z medianą 420 000 zł i 6 317 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 390 000 zł (6 253 zł/m²) przy 141 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Szamotuł rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
62 |
420 000 zł |
+9,1% |
6 317 zł/m² |
| 2025 |
249 |
385 000 zł |
+0,2% |
7 277 zł/m² |
| 2024 |
144 |
384 304 zł |
+16,5% |
5 798 zł/m² |
| 2023 |
105 |
330 000 zł |
+2,3% |
5 265 zł/m² |
| 2022 |
152 |
322 500 zł |
+29% |
5 100 zł/m² |
| 2021 |
202 |
250 000 zł |
+9,8% |
4 537 zł/m² |
| 2020 |
162 |
227 754 zł |
+11,9% |
4 057 zł/m² |
| 2019 |
62 |
203 598 zł |
+34,5% |
3 853 zł/m² |
| 2018 |
23 |
151 421 zł |
+12,2% |
3 408 zł/m² |
| 2017 |
19 |
134 933 zł |
-2,9% |
3 320 zł/m² |
| 2016 |
77 |
139 000 zł |
+12,1% |
3 605 zł/m² |
| 2015 |
32 |
124 000 zł |
-22,5% |
2 399 zł/m² |
| 2014 |
40 |
160 000 zł |
+8,1% |
2 664 zł/m² |
| 2013 |
55 |
148 000 zł |
+8,8% |
2 730 zł/m² |
| 2012 |
35 |
136 000 zł |
+4,6% |
2 383 zł/m² |
| 2011 |
35 |
130 000 zł |
-3% |
2 703 zł/m² |
| 2010 |
56 |
134 000 zł |
— |
2 587 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Szamotuły: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
249 |
| Mediana ceny |
385 000 zł |
| Cena za m² |
7 277 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,6 m² |
| Typowy przedział |
184 600 – 591 791 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Szamotuł
Rozkład obliczony na podstawie 1 510 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 110 000 zł |
10,6% |
| 110 000 – 170 000 zł |
16,6% |
| 170 000 – 360 000 zł |
43,5% |
| 360 000 – 480 000 zł |
18,9% |
| Powyżej 480 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Szamotuł
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 474 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 300 zł/m² |
10,2% |
| 2 300 – 3 500 zł/m² |
18% |
| 3 500 – 5 800 zł/m² |
44,5% |
| 5 800 – 8 000 zł/m² |
17,4% |
| Powyżej 8 000 zł/m² |
9,9% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Szamotuł
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
9,6% |
| 34 – 45 m² |
18,4% |
| 45 – 72 m² |
44,4% |
| 72 – 97 m² |
17,3% |
| Powyżej 97 m² |
10,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Szamotuły: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3% |
111 100 zł |
5 304 zł/m² |
| 2 izby |
21,5% |
172 504 zł |
6 509 zł/m² |
| 3 izby |
30,8% |
214 975 zł |
4 322 zł/m² |
| 4 izby |
25% |
270 000 zł |
4 012 zł/m² |
| 5 izb |
11,2% |
349 500 zł |
3 877 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
8,5% |
187 500 zł |
2 903 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Szamotuł
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Szamotuły |
1 780 |
195 000 zł |
91 zł/m² |
| Kępa |
393 |
389 000 zł |
84 zł/m² |
| Przecław |
253 |
275 000 zł |
69 zł/m² |
| Pamiątkowo |
205 |
210 000 zł |
62 zł/m² |
| Gąsawy |
133 |
117 500 zł |
40 zł/m² |
| Otorowo |
115 |
— |
13 zł/m² |
| Lipnica |
104 |
67 500 zł |
46 zł/m² |
| Mutowo |
87 |
155 000 zł |
78 zł/m² |
| Lulinek |
87 |
287 000 zł |
66 zł/m² |
| Gałowo |
80 |
200 000 zł |
81 zł/m² |
Mediana ceny według miejscowości na terenie Szamotuł
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Szamotuły (obszar wiejski) |
409 |
375 000 zł |
4 453 zł/m² |
| Szamotuły |
1 101 |
227 878 zł |
4 489 zł/m² |
Ceny działek na terenie Szamotuł: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
155 |
123 zł/m² |
130 000 zł |
954 m² |
| Grunty rolne |
1 116 |
59 zł/m² |
101 750 zł |
1 804 m² |
| Wszystkie działki |
1 283 |
66 zł/m² |
103 615 zł |
1 593 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Szamotuł
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Szamotuły |
310 |
94 zł/m² |
106 000 zł |
| Szamotuły (obszar wiejski) |
973 |
54 zł/m² |
103 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Szamotuł
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
498 |
250 |
0 |
158 |
90 |
| 2026 (do 17.08) |
195 |
64 |
0 |
88 |
43 |
| Razem 2010–2026 |
5 454 |
2 033 |
0 |
1 525 |
1 896 |
W porównaniu z medianą powiatu (Szamotulski: 387 000 zł) ceny Szamotuł są o 0,5% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -14,4%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +187,3%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Szamotuł w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Szamotuł?
Licz się ze średnią kwotą 677 776 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Szamotuł, czyli około 5 430 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Szamotuł?
Aktualna oferta to około 92 nieruchomości: 48 domów i 35 mieszkań oraz 9 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 135 000 zł do 1 760 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Szamotuł?
Średnio mają około 125 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 164 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 71 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Szamotuł:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 54 m² | 307 231 zł |
| 3 pokoje | 76 m² | 516 646 zł |
| 4 pokoje | 112 m² | 625 676 zł |
| 5 pokoi | 141 m² | 906 053 zł |
| 6 pokoi | 203 m² | 1 057 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 5 430 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 813 zł/m², a dla domów spada do 4 991 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Szamotuł?
Największym zainteresowaniem cieszy się 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 4-pokojowy dom.