Porównaj 45 nieruchomości na sprzedaż na terenie Opalenicy — średnia cena to 883 917 zł, a ceny sięgają od 295 000 zł do 3 600 000 zł.
Ceny nieruchomości Opalenicy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na terenie Opalenicy? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 396 548 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 151 500 zł a 548 200 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
396 548 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 583 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
44
2025
Ceny w ciągu roku
+32,2%
mediana
Od 2010 roku
+213,5%
mediana
Wobec mediany powiatu
+8,6%
Nowotomyski: 365 000 zł
Wobec mediany krajowej
-11,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Opalenicy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 396 548 zł, czyli 6 583 zł/m², w obserwowanym przedziale od 151 500 zł do 548 200 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 90 000 zł do 350 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 46,6% transakcji zawarto między 140 000 zł a 270 000 zł, a 10,1% przekroczyło 350 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44% sprzedanych lokali ma od 45 do 60 m², a 9,6% przekracza 77 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Nowotomyski: 365 000 zł) o 8,6%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 11,9% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Opalenica — mediana 210 195 zł (3 810 zł/m², 644 transakcje od 2010 roku), dalej Opalenica (obszar wiejski) z medianą 132 000 zł (2 191 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 27 sprzedaży mieszkań, z medianą 350 000 zł i 6 591 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 395 800 zł (7 884 zł/m²) przy 50 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Opalenicy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
27 |
350 000 zł |
-11,7% |
6 591 zł/m² |
| 2025 |
44 |
396 548 zł |
+32,2% |
6 583 zł/m² |
| 2024 |
77 |
300 000 zł |
+9,8% |
6 274 zł/m² |
| 2023 |
105 |
273 100 zł |
+9,2% |
5 670 zł/m² |
| 2022 |
35 |
250 000 zł |
+28,2% |
4 547 zł/m² |
| 2021 |
37 |
195 000 zł |
-6,2% |
3 767 zł/m² |
| 2020 |
62 |
207 803 zł |
+16% |
4 228 zł/m² |
| 2019 |
32 |
179 070 zł |
+15,5% |
3 520 zł/m² |
| 2018 |
35 |
155 000 zł |
-6,1% |
2 970 zł/m² |
| 2017 |
39 |
165 000 zł |
-1,5% |
3 202 zł/m² |
| 2016 |
42 |
167 516 zł |
+48,9% |
3 402 zł/m² |
| 2015 |
20 |
112 500 zł |
-3% |
2 010 zł/m² |
| 2014 |
38 |
116 000 zł |
-9% |
2 362 zł/m² |
| 2013 |
26 |
127 500 zł |
+2,5% |
2 604 zł/m² |
| 2012 |
48 |
124 368 zł |
-14,9% |
2 865 zł/m² |
| 2011 |
59 |
146 074 zł |
+15,5% |
3 305 zł/m² |
| 2010 |
35 |
126 500 zł |
— |
2 936 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Opalenica: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
44 |
| Mediana ceny |
396 548 zł |
| Cena za m² |
6 583 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
51,9 m² |
| Typowy przedział |
151 500 – 548 200 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Opalenicy
Rozkład obliczony na podstawie 761 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 90 000 zł |
10% |
| 90 000 – 140 000 zł |
16% |
| 140 000 – 270 000 zł |
46,6% |
| 270 000 – 350 000 zł |
17,2% |
| Powyżej 350 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Opalenicy
Rozkład ceny za m² na podstawie 757 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 700 zł/m² |
10,2% |
| 1 700 – 3 000 zł/m² |
19,2% |
| 3 000 – 5 400 zł/m² |
42,4% |
| 5 400 – 6 700 zł/m² |
18,1% |
| Powyżej 6 700 zł/m² |
10,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Opalenicy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
9,4% |
| 35 – 45 m² |
19% |
| 45 – 60 m² |
44% |
| 60 – 77 m² |
18% |
| Powyżej 77 m² |
9,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Opalenica: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
4,5% |
241 200 zł |
6 800 zł/m² |
| 2 izby |
23,1% |
188 000 zł |
4 566 zł/m² |
| 3 izby |
31,1% |
199 000 zł |
4 175 zł/m² |
| 4 izby |
23,9% |
205 271 zł |
3 809 zł/m² |
| 5 izb |
10,3% |
182 114 zł |
3 140 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
7% |
207 590 zł |
3 114 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Opalenicy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Opalenica |
921 |
169 500 zł |
90 zł/m² |
| Porażyn |
166 |
77 586 zł |
50 zł/m² |
| Kopanki |
102 |
— |
46 zł/m² |
| Rudniki |
100 |
150 000 zł |
9,9 zł/m² |
| Dakowy Mokre |
90 |
118 500 zł |
10 zł/m² |
| Wojnowice |
85 |
105 000 zł |
11 zł/m² |
| Terespotockie |
79 |
— |
45 zł/m² |
| Łęczyce |
74 |
— |
50 zł/m² |
| Uścięcice |
65 |
— |
4,9 zł/m² |
| Łagwy |
63 |
— |
11 zł/m² |
Mediana ceny według miejscowości na terenie Opalenicy
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Opalenica |
644 |
210 195 zł |
3 810 zł/m² |
| Opalenica (obszar wiejski) |
117 |
132 000 zł |
2 191 zł/m² |
Ceny działek na terenie Opalenicy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
101 |
92 zł/m² |
106 000 zł |
1 115 m² |
| Grunty rolne |
599 |
36 zł/m² |
70 000 zł |
1 642 m² |
| Wszystkie działki |
702 |
40 zł/m² |
74 000 zł |
1 430 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Opalenicy
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Opalenica |
180 |
89 zł/m² |
90 000 zł |
| Opalenica (obszar wiejski) |
522 |
29 zł/m² |
69 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Opalenicy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
177 |
47 |
0 |
92 |
38 |
| 2026 (do 17.08) |
72 |
27 |
0 |
30 |
15 |
| Razem 2010–2026 |
2 888 |
805 |
0 |
819 |
1 264 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Opalenicy to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 199 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 32,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Opalenicy: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Opalenicy?
Nieruchomości na terenie Opalenicy kosztują średnio około 883 917 zł, czyli około 5 815 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Opalenicy?
Obecnie dostępnych ofert: 45: 6 mieszkań i 6 domów oraz 33 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Opalenicy?
Znajdziesz tu oferty od 295 000 zł do 3 600 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnio mają około 152 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 238 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 67 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Opalenicy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 78 m² | 505 000 zł |
| 4 pokoje | 83 m² | 573 500 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Opalenicy?
Wynosi ona około 5 815 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 915 zł/m², a dla domów spada do 5 507 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Opalenicy?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowe mieszkanie i 5-pokojowy dom.