Mamy 44 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Opalenica, w cenach od 295 000 zł do 3 600 000 zł, przy średniej cenie 883 917 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Opalenica według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na obszarze wiejskim gminy Opalenica wyniosła 280 000 zł w 2025 roku, na podstawie 9 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny spadły o 6,8%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 4 719 zł.
Mediana ceny sprzedaży
280 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 719 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
9
2025
Ceny w ciągu roku
-6,8%
mediana
Od 2010 roku
+600%
mediana
Wobec mediany gminy
-29,4%
Opalenica: 396 548 zł
Wobec mediany krajowej
-37,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Opalenica obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 280 000 zł, czyli 4 719 zł/m², w obserwowanym przedziale od 134 000 zł do 526 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 40 000 zł do 280 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 42,7% transakcji zawarto między 79 000 zł a 180 000 zł, a 12,8% przekroczyło 280 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 39,7% sprzedanych lokali ma od 52 do 66 m², a 10,3% przekracza 81 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 29,4% niższa od mediany gminy (Opalenica: 396 548 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 37,8% niższa.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Opalenica rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
3 |
432 000 zł |
+54,3% |
6 036 zł/m² |
| 2025 |
9 |
280 000 zł |
-6,8% |
4 719 zł/m² |
| 2024 |
6 |
300 500 zł |
+200,5% |
4 613 zł/m² |
| 2023 |
7 |
100 000 zł |
-58,2% |
3 802 zł/m² |
| 2022 |
6 |
239 500 zł |
+33,1% |
4 866 zł/m² |
| 2021 |
11 |
180 000 zł |
+28,6% |
3 213 zł/m² |
| 2020 |
9 |
140 000 zł |
+3,7% |
2 124 zł/m² |
| 2019 |
5 |
135 000 zł |
+0% |
2 450 zł/m² |
| 2018 |
9 |
135 000 zł |
+42,1% |
2 571 zł/m² |
| 2017 |
3 |
95 000 zł |
+18,8% |
1 673 zł/m² |
| 2016 |
5 |
80 000 zł |
-4,2% |
2 013 zł/m² |
| 2015 |
8 |
83 500 zł |
+4,3% |
1 609 zł/m² |
| 2014 |
6 |
80 043 zł |
+72,9% |
1 543 zł/m² |
| 2013 |
4 |
46 282 zł |
+15,7% |
990 zł/m² |
| 2012 |
14 |
40 000 zł |
-69,2% |
948 zł/m² |
| 2011 |
6 |
130 000 zł |
+225% |
1 982 zł/m² |
| 2010 |
6 |
40 000 zł |
— |
1 215 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Opalenica (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
9 |
| Mediana ceny |
280 000 zł |
| Cena za m² |
4 719 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
65,6 m² |
| Typowy przedział |
134 000 – 526 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Opalenica
Rozkład obliczony na podstawie 117 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 40 000 zł |
7,7% |
| 40 000 – 79 000 zł |
20,5% |
| 79 000 – 180 000 zł |
42,7% |
| 180 000 – 280 000 zł |
16,2% |
| Powyżej 280 000 zł |
12,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Opalenica
Rozkład ceny za m² na podstawie 116 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 890 zł/m² |
9,5% |
| 890 – 1 400 zł/m² |
19,8% |
| 1 400 – 3 100 zł/m² |
42,2% |
| 3 100 – 4 800 zł/m² |
18,1% |
| Powyżej 4 800 zł/m² |
10,3% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Opalenica
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 40 m² |
10,3% |
| 40 – 52 m² |
24,1% |
| 52 – 66 m² |
39,7% |
| 66 – 81 m² |
15,5% |
| Powyżej 81 m² |
10,3% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Opalenica (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3,5% |
43 000 zł |
887 zł/m² |
| 2 izby |
10,4% |
87 500 zł |
2 652 zł/m² |
| 3 izby |
40% |
140 000 zł |
2 680 zł/m² |
| 4 izby |
27,8% |
197 500 zł |
3 118 zł/m² |
| 5 izb |
8,7% |
58 000 zł |
1 093 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
9,6% |
130 000 zł |
1 863 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Opalenica
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Porażyn |
166 |
77 586 zł |
50 zł/m² |
| Kopanki |
102 |
— |
46 zł/m² |
| Rudniki |
100 |
150 000 zł |
9,9 zł/m² |
| Dakowy Mokre |
90 |
118 500 zł |
10 zł/m² |
| Wojnowice |
85 |
105 000 zł |
11 zł/m² |
| Terespotockie |
79 |
— |
45 zł/m² |
| Łęczyce |
74 |
— |
50 zł/m² |
| Uścięcice |
65 |
— |
4,9 zł/m² |
| Łagwy |
63 |
— |
11 zł/m² |
| Urbanowo |
63 |
— |
13 zł/m² |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Opalenica: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
66 |
76 zł/m² |
100 000 zł |
1 258 m² |
| Grunty rolne |
454 |
23 zł/m² |
64 000 zł |
2 351 m² |
| Wszystkie działki |
522 |
29 zł/m² |
69 000 zł |
2 002 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Opalenica
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
108 |
12 |
0 |
80 |
16 |
| 2026 (do 17.08) |
31 |
3 |
0 |
24 |
4 |
| Razem 2010–2026 |
1 602 |
125 |
0 |
599 |
878 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na obszarze wiejskim gminy Opalenica to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 140 000 zł. W ciągu roku mediana straciła 6,8%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Opalenica: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Opalenica?
Na zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Opalenica trzeba przeznaczyć średnio 883 917 zł, czyli około 5 815 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 44 nieruchomości: 6 mieszkań i 6 domów oraz 32 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na obszarze wiejskim gminy Opalenica?
Oferty zaczynają się od 295 000 zł i sięgają 3 600 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Opalenica?
Średnio mają około 152 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 238 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 67 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Opalenica:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 78 m² | 505 000 zł |
| 4 pokoje | 83 m² | 573 500 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Opalenica?
Średnia cena to 5 815 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 915 zł/m², a dla domów spada do 5 507 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży obszaru wiejskiego gminy Opalenica?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowe mieszkanie i 5-pokojowy dom.