Zobacz 65 nieruchomości na sprzedaż na terenie Szamotuł: ceny od 160 000 zł do 1 760 000 zł, średnio 655 453 zł.
Ceny nieruchomości Szamotuł według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na terenie Szamotuł? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 365 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 187 450 zł a 538 762 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
365 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
7 840 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
184
2025
Ceny w ciągu roku
+14,1%
mediana
Od 2010 roku
+152,6%
mediana
Wobec mediany gminy
-5,2%
Szamotuły: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej
-18,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Szamotuł obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 365 000 zł, czyli 7 840 zł/m², w obserwowanym przedziale od 187 450 zł do 538 762 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 410 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 44,8% transakcji zawarto między 160 000 zł a 320 000 zł, a 10,1% przekroczyło 410 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 42,6% sprzedanych lokali ma od 43 do 60 m², a 9,9% przekracza 80 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 5,2% niższa od mediany gminy (Szamotuły: 385 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 18,9% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 35 sprzedaży mieszkań, z medianą 370 000 zł i 7 300 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 347 500 zł (7 043 zł/m²) przy 84 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Szamotuł rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
35 |
370 000 zł |
+1,4% |
7 300 zł/m² |
| 2025 |
184 |
365 000 zł |
+14,1% |
7 840 zł/m² |
| 2024 |
87 |
320 000 zł |
+10,3% |
6 614 zł/m² |
| 2023 |
61 |
290 000 zł |
-6,3% |
5 428 zł/m² |
| 2022 |
105 |
309 345 zł |
+37,5% |
5 556 zł/m² |
| 2021 |
136 |
225 032 zł |
+1,4% |
4 845 zł/m² |
| 2020 |
124 |
221 824 zł |
+23% |
4 200 zł/m² |
| 2019 |
47 |
180 416 zł |
+22,3% |
3 955 zł/m² |
| 2018 |
18 |
147 500 zł |
+15,2% |
3 473 zł/m² |
| 2017 |
17 |
128 000 zł |
-7,3% |
3 352 zł/m² |
| 2016 |
73 |
138 049 zł |
-2,8% |
3 619 zł/m² |
| 2015 |
26 |
142 000 zł |
-11,2% |
2 798 zł/m² |
| 2014 |
34 |
160 000 zł |
+8,1% |
2 678 zł/m² |
| 2013 |
49 |
148 000 zł |
-1,3% |
2 697 zł/m² |
| 2012 |
29 |
150 000 zł |
+11,9% |
2 483 zł/m² |
| 2011 |
31 |
134 000 zł |
-7,3% |
2 725 zł/m² |
| 2010 |
45 |
144 500 zł |
— |
2 852 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Szamotuły: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
184 |
| Mediana ceny |
365 000 zł |
| Cena za m² |
7 840 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47 m² |
| Typowy przedział |
187 450 – 538 762 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Szamotuł
Rozkład obliczony na podstawie 1 101 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 110 000 zł |
10,7% |
| 110 000 – 160 000 zł |
17% |
| 160 000 – 320 000 zł |
44,8% |
| 320 000 – 410 000 zł |
17,4% |
| Powyżej 410 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Szamotuł
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 068 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 300 zł/m² |
10,3% |
| 2 300 – 3 500 zł/m² |
18,4% |
| 3 500 – 6 000 zł/m² |
42,6% |
| 6 000 – 8 300 zł/m² |
19% |
| Powyżej 8 300 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Szamotuł
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
10,9% |
| 33 – 43 m² |
17,5% |
| 43 – 60 m² |
42,6% |
| 60 – 80 m² |
19,1% |
| Powyżej 80 m² |
9,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Szamotuły: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
3,9% |
112 100 zł |
5 379 zł/m² |
| 2 izby |
25,2% |
178 115 zł |
7 021 zł/m² |
| 3 izby |
34,1% |
211 500 zł |
4 387 zł/m² |
| 4 izby |
20,7% |
245 000 zł |
3 989 zł/m² |
| 5 izb |
6,4% |
240 000 zł |
3 599 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
9,7% |
172 500 zł |
2 788 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Szamotuł
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Szamotuły |
1 780 |
195 000 zł |
91 zł/m² |
| Kępa |
4 |
— |
206 zł/m² |
Ceny działek na terenie Szamotuł: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
72 |
125 zł/m² |
111 000 zł |
883 m² |
| Grunty rolne |
237 |
80 zł/m² |
106 000 zł |
1 160 m² |
| Wszystkie działki |
310 |
94 zł/m² |
106 000 zł |
1 004 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Szamotuł
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
267 |
185 |
0 |
37 |
45 |
| 2026 (do 17.08) |
77 |
37 |
0 |
16 |
24 |
| Razem 2010–2026 |
2 749 |
1 514 |
0 |
360 |
875 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania na terenie Szamotuł to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 211 500 zł. W ciągu roku mediana zyskała 14,1%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Szamotuł
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Szamotuł?
Licz się ze średnią kwotą 655 453 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Szamotuł, czyli około 5 241 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Szamotuł?
W tej chwili do wyboru są 65 nieruchomości: 31 mieszkań i 25 domów oraz 9 innych nieruchomości.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 160 000 zł do 1 760 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Średnia powierzchnia to około 125 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 189 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 73 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Szamotuł:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 77 m² | 518 712 zł |
| 4 pokoje | 112 m² | 520 722 zł |
| 5 pokoi | 157 m² | 803 500 zł |
| 6 pokoi | 203 m² | 1 057 000 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Szamotuł?
Średnio wychodzi około 5 241 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 831 zł/m², a dla domów spada do 4 479 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Szamotuł?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.