Domy i mieszkania na sprzedaż Szamotuły (obszar wiejski)

Znajdź 26 nieruchomości na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Szamotuły, w cenach między 135 000 zł a 1 290 000 zł, przy średniej cenie 728 885 zł.

Średnia cena 728 885 zł cena sprzedaży
Przedział cen 135 000–1 290 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 123 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 928 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

26 łącznie
85% domy
  • Mieszkania 15,4%
    4 nieruchomości
  • Domy 84,6%
    22 nieruchomości

Ile pokoi

26 łącznie
42% 5+ pokoi
  • 2 pokoje 23,1%
    6 nieruchomości
  • 3 pokoje 3,8%
    1 nieruchomość
  • 4 pokoje 30,8%
    8 nieruchomości
  • 5+ pokoi 42,3%
    11 nieruchomości

Przedziały cenowe

26 łącznie
  • 135 000–360 000 zł 23,1%
    6 nieruchomości
  • 465 000–600 000 zł 26,9%
    7 nieruchomości
  • 715 000–720 000 zł 15,4%
    4 nieruchomości
  • 875 000–1 235 000 zł 15,4%
    4 nieruchomości
  • 1 290 000–1 295 000 zł 19,2%
    5 nieruchomości

Przedziały powierzchni

26 łącznie
  • 40–70 m² 26,9%
    7 nieruchomości
  • 100–110 m² 19,2%
    5 nieruchomości
  • 110–120 m² 23,1%
    6 nieruchomości
  • 130–150 m² 26,9%
    7 nieruchomości
  • 620–630 m² 3,8%
    1 nieruchomość

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 57 m² 135 m²
Cena za metr kwadratowy 6 629 zł/m² 5 874 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż na obszarze wiejskim gminy Szamotuły sięga 26 nieruchomości, w podziale na 22 domy i 4 mieszkania; domy dominują z udziałem 85%. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 135 m² i 5 874 zł/m², a mieszkania wokół 57 m² i 6 629 zł/m².

Domy 5-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 4- i 2-pokojowe.

Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na obszarze wiejskim gminy Szamotuły wyniosła 500 000 zł w 2025 roku, na podstawie 65 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny wzrosły o 4,4%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 5 692 zł.

Mediana ceny sprzedaży 500 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 692 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 65 2025
Ceny w ciągu roku +4,4% mediana
Od 2010 roku +809,1% mediana
Wobec mediany gminy +29,9% Szamotuły: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej +11,1% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Szamotuły obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 500 000 zł, czyli 5 692 zł/m², w obserwowanym przedziale od 186 400 zł do 658 700 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 550 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43% transakcji zawarto między 250 000 zł a 470 000 zł, a 10,8% przekroczyło 550 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami pięcioizbowymi i lokalami trzyizbowymi. Pod względem powierzchni 45,8% sprzedanych lokali ma od 63 do 97 m², a 9,1% przekracza 110 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Szamotuły: 385 000 zł) o 29,9%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 11,1%.

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 27 sprzedaży mieszkań, z medianą 480 000 zł i 6 000 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 500 000 zł (5 922 zł/m²) przy 57 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Szamotuły rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 27 480 000 zł -4% 6 000 zł/m²
2025 65 500 000 zł +4,4% 5 692 zł/m²
2024 57 479 000 zł +7,6% 5 303 zł/m²
2023 44 445 000 zł +30,1% 4 936 zł/m²
2022 47 342 100 zł -3,6% 4 527 zł/m²
2021 66 355 000 zł +27,8% 4 030 zł/m²
2020 38 277 786 zł -2,2% 3 539 zł/m²
2019 15 284 000 zł -17,7% 3 720 zł/m²
2018 5 345 000 zł +51,6% 3 264 zł/m²
2017 2 227 500 zł -2,4% 3 034 zł/m²
2016 4 233 000 zł +111,8% 3 107 zł/m²
2015 6 110 000 zł -2,2% 1 622 zł/m²
2014 6 112 500 zł -11,8% 2 651 zł/m²
2013 6 127 500 zł +15,9% 2 852 zł/m²
2012 6 110 000 zł -3,5% 1 863 zł/m²
2011 4 114 000 zł +107,3% 2 338 zł/m²
2010 11 55 000 zł — 1 464 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Szamotuły (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 65
Mediana ceny 500 000 zł
Cena za m² 5 692 zł/m²
Mediana powierzchni 90,8 m²
Typowy przedział 186 400 –
658 700 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły

Rozkład obliczony na podstawie 409 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 110 000 zł 10,3%
110 000 – 250 000 zł 18,3%
250 000 – 470 000 zł 43%
470 000 – 550 000 zł 17,6%
Powyżej 550 000 zł 10,8%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Szamotuły

Rozkład ceny za m² na podstawie 406 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 300 zł/m² 9,9%
2 300 – 3 600 zł/m² 19,7%
3 600 – 5 400 zł/m² 42,9%
5 400 – 6 200 zł/m² 16,7%
Powyżej 6 200 zł/m² 10,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 45 m² 10,1%
45 – 63 m² 17,5%
63 – 97 m² 45,8%
97 – 110 m² 17,5%
Powyżej 110 m² 9,1%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Szamotuły (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 0,4% 50 000 zł 3 067 zł/m²
2 izby 11,1% 135 000 zł 3 156 zł/m²
3 izby 21,4% 240 062 zł 4 034 zł/m²
4 izby 37,3% 379 000 zł 4 048 zł/m²
5 izb 24,7% 385 000 zł 4 079 zł/m²
6 izb i więcej 5,2% 380 000 zł 3 487 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Szamotuły

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Kępa 389 389 000 zł 82 zł/m²
Przecław 253 275 000 zł 69 zł/m²
Pamiątkowo 205 210 000 zł 62 zł/m²
Gąsawy 133 117 500 zł 40 zł/m²
Otorowo 115 — 13 zł/m²
Lipnica 104 67 500 zł 46 zł/m²
Mutowo 87 155 000 zł 78 zł/m²
Lulinek 87 287 000 zł 66 zł/m²
Gałowo 80 200 000 zł 81 zł/m²
Koźle 58 — 5,0 zł/m²

Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Szamotuły: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 83 106 zł/m² 152 000 zł 1 000 m²
Grunty rolne 879 50 zł/m² 100 000 zł 2 003 m²
Wszystkie działki 973 54 zł/m² 103 000 zł 1 857 m²

Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 231 65 0 121 45
2026 (do 17.08) 118 27 0 72 19
Razem 2010–2026 2 705 519 0 1 165 1 021

Zasadnicza część sprzedaży na obszarze wiejskim gminy Szamotuły zamyka się między 186 400 zł a 658 700 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 10,3% nieruchomości sprzedano poniżej 110 000 zł, a 10,8% powyżej 550 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły?

Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły kosztują średnio około 728 885 zł, czyli około 5 928 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Szamotuły?

W tej chwili do wyboru są 26 nieruchomości: 22 domy i 4 mieszkania.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na obszarze wiejskim gminy Szamotuły?

Ceny wahają się od około 135 000 zł do 1 290 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły?

Zazwyczaj oferują około 123 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 135 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Szamotuły:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje58 m²245 167 zł
4 pokoje112 m²743 750 zł
5 pokoi127 m²1 018 800 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy na obszarze wiejskim gminy Szamotuły?

Średnia cena to 5 928 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 629 zł/m², a dla domów spada do 5 874 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Szamotuły?

Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 2-pokojowy dom.