Znajdź swoją nieruchomość w powiecie wałeckim: 225 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 78 000 zł do 2 500 000 zł, średnio 556 914 zł.
Ceny nieruchomości powiatu wałeckiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości powiatu wałeckiego zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 250 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 272 158 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 2,1% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
250 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 096 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
245
2025
Ceny w ciągu roku
+15,7%
mediana
Od 2010 roku
+96,9%
mediana
Wobec mediany województwa
-36,7%
zachodniopomorskie: 395 000 zł
Wobec mediany krajowej
-44,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu wałeckiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 250 000 zł, czyli 5 096 zł/m², w obserwowanym przedziale od 80 000 zł do 576 400 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 63 000 zł do 340 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,4% transakcji zawarto między 110 000 zł a 230 000 zł, a 10,5% przekroczyło 340 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43,3% sprzedanych lokali ma od 45 do 61 m², a 9,8% przekracza 76 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 36,7% niższa od mediany województwa (zachodniopomorskie: 395 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,4% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Wałcz — mediana 190 000 zł (3 765 zł/m², 1 707 transakcji od 2010 roku), dalej Mirosławiec z medianą 110 664 zł (2 265 zł/m²). Wałcz: 105 000 zł (1 936 zł/m²). Na drugim biegunie Tuczno ma najbardziej przystępną medianę: 80 000 zł (1 483 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 41 sprzedaży mieszkań, z medianą 239 000 zł i 4 774 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 253 500 zł (4 898 zł/m²) przy 122 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu wałeckiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
41 |
239 000 zł |
-4,4% |
4 774 zł/m² |
| 2025 |
245 |
250 000 zł |
+15,7% |
5 096 zł/m² |
| 2024 |
240 |
216 000 zł |
-8,1% |
4 322 zł/m² |
| 2023 |
249 |
235 000 zł |
+19,9% |
4 446 zł/m² |
| 2022 |
198 |
195 916 zł |
+22,4% |
3 923 zł/m² |
| 2021 |
257 |
160 000 zł |
-1,5% |
3 563 zł/m² |
| 2020 |
258 |
162 500 zł |
-4,4% |
3 568 zł/m² |
| 2019 |
187 |
170 000 zł |
-10,5% |
3 373 zł/m² |
| 2018 |
3 |
190 000 zł |
+90% |
3 129 zł/m² |
| 2017 |
83 |
100 000 zł |
-9,1% |
2 134 zł/m² |
| 2016 |
132 |
110 000 zł |
+10% |
2 337 zł/m² |
| 2015 |
124 |
100 000 zł |
-9,1% |
1 992 zł/m² |
| 2014 |
136 |
110 000 zł |
+13,4% |
2 122 zł/m² |
| 2013 |
101 |
97 000 zł |
-23,3% |
2 026 zł/m² |
| 2012 |
99 |
126 500 zł |
+15% |
2 552 zł/m² |
| 2011 |
61 |
110 000 zł |
-13,4% |
2 251 zł/m² |
| 2010 |
45 |
127 000 zł |
— |
2 780 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Wałecki: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
245 |
| Mediana ceny |
250 000 zł |
| Cena za m² |
5 096 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
53,4 m² |
| Typowy przedział |
80 000 – 576 400 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie wałeckim
Rozkład obliczony na podstawie 2 459 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 63 000 zł |
10% |
| 63 000 – 110 000 zł |
17,4% |
| 110 000 – 230 000 zł |
44,4% |
| 230 000 – 340 000 zł |
17,7% |
| Powyżej 340 000 zł |
10,5% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie wałeckim
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 429 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 300 zł/m² |
10,5% |
| 1 300 – 2 300 zł/m² |
17,8% |
| 2 300 – 4 300 zł/m² |
43% |
| 4 300 – 5 900 zł/m² |
18,6% |
| Powyżej 5 900 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie wałeckim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
10,3% |
| 35 – 45 m² |
18,9% |
| 45 – 61 m² |
43,3% |
| 61 – 76 m² |
17,7% |
| Powyżej 76 m² |
9,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Wałecki: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
8,5% |
91 000 zł |
2 911 zł/m² |
| 2 izby |
40,9% |
140 000 zł |
3 208 zł/m² |
| 3 izby |
37,8% |
170 000 zł |
3 329 zł/m² |
| 4 izby |
9,8% |
200 000 zł |
2 967 zł/m² |
| 5 izb |
2,2% |
231 000 zł |
3 128 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,7% |
320 000 zł |
2 599 zł/m² |
Mediana ceny według gmin w powiecie wałeckim
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Wałcz |
1 707 |
190 000 zł |
3 765 zł/m² |
| Mirosławiec |
170 |
110 664 zł |
2 265 zł/m² |
| Wałcz |
337 |
105 000 zł |
1 936 zł/m² |
| Człopa |
130 |
90 000 zł |
1 736 zł/m² |
| Tuczno |
115 |
80 000 zł |
1 483 zł/m² |
Ceny działek w powiecie wałeckim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
82 |
101 zł/m² |
90 000 zł |
784 m² |
| Grunty rolne |
1 631 |
14 zł/m² |
60 000 zł |
2 912 m² |
| Grunty leśne |
15 |
4,2 zł/m² |
70 000 zł |
13 500 m² |
| Wszystkie działki |
2 131 |
18 zł/m² |
60 000 zł |
2 507 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie wałeckim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Wałcz |
332 |
60 zł/m² |
90 000 zł |
| Wałcz |
1 047 |
20 zł/m² |
60 000 zł |
| Mirosławiec |
264 |
8,2 zł/m² |
41 834 zł |
| Człopa |
232 |
5,7 zł/m² |
45 000 zł |
| Tuczno |
256 |
3,5 zł/m² |
46 790 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie wałeckim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
788 |
270 |
0 |
341 |
177 |
| 2026 (do 17.08) |
217 |
44 |
0 |
87 |
86 |
| Razem 2010–2026 |
10 616 |
3 701 |
0 |
4 154 |
2 761 |
W porównaniu z medianą województwa (zachodniopomorskie: 395 000 zł) ceny powiatu wałeckiego są o 36,7% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -44,4%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +96,9%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w powiecie wałeckim: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie wałeckim?
Licz się ze średnią kwotą 556 914 zł, aby kupić nieruchomość w powiecie wałeckim, czyli około 2 982 zł/m².
Jak duża jest oferta w powiecie wałeckim?
W tej chwili do wyboru są 225 nieruchomości: 116 mieszkań i 109 domów.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie wałeckim?
Znajdziesz tu oferty od 78 000 zł do 2 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie wałeckim?
Zazwyczaj oferują około 187 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 319 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 62 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu wałeckiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 51 m² | 157 000 zł |
| 2 pokoje | 63 m² | 240 054 zł |
| 3 pokoje | 72 m² | 336 031 zł |
| 4 pokoje | 118 m² | 659 515 zł |
| 5 pokoi | 188 m² | 1 072 063 zł |
| 6 pokoi | 199 m² | 1 076 917 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 2 982 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 273 zł/m², a dla domów spada do 2 713 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie wałeckim?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.