Domy i mieszkania na sprzedaż województwo małopolskie

Zobacz ponad 10 000 nieruchomości na sprzedaż w województwie małopolskim: ceny od 72 500 zł do 15 000 000 zł, średnio 1 028 976 zł.

Średnia cena 1 028 976 zł cena sprzedaży
Przedział cen 72 500–15 000 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 106 m² na nieruchomość
Cena za m² 9 694 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

10 000 łącznie
69% mieszkania
  • Mieszkania 68,7%
    6 870 nieruchomości
  • Domy 28,4%
    2 837 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 2,9%
    293 nieruchomości

Ile pokoi

9 707 łącznie
29% 2 pokoje
  • 1 pokój 9,9%
    958 nieruchomości
  • 2 pokoje 28,7%
    2 783 nieruchomości
  • 3 pokoje 25,4%
    2 461 nieruchomości
  • 4 pokoje 17,2%
    1 674 nieruchomości
  • 5+ pokoi 18,9%
    1 831 nieruchomości

Przedziały cenowe

9 707 łącznie
  • 70 000–600 000 zł 21,0%
    2 040 nieruchomości
  • 600 000–745 000 zł 19,3%
    1 873 nieruchomości
  • 745 000–915 000 zł 19,8%
    1 925 nieruchomości
  • 915 000–1 290 000 zł 19,9%
    1 936 nieruchomości
  • 1 290 000–15 005 000 zł 19,9%
    1 933 nieruchomości

Przedziały powierzchni

9 707 łącznie
  • 10–50 m² 33,3%
    3 229 nieruchomości
  • 50–60 m² 14,3%
    1 388 nieruchomości
  • 60–80 m² 15,6%
    1 518 nieruchomości
  • 80–140 m² 18,2%
    1 763 nieruchomości
  • 140–40 070 m² 18,6%
    1 809 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 56 m² 227 m²
Cena za metr kwadratowy 15 769 zł/m² 6 028 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w województwie małopolskim sięga 10 000 nieruchomości, w podziale na 6 870 mieszkań i 2 837 domów oraz 293 innych nieruchomości; mieszkania dominują z udziałem 71%. Pod względem metrażu i ceny mieszkania oscylują wokół 56 m² i 15 769 zł/m², a domy wokół 227 m² i 6 028 zł/m².

Pod względem typu największą część oferty stanowią mieszkania 2-pokojowe, a dalej opcje 3- i 4-pokojowe.

Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny województwa małopolskiego oscylowały w 2025 roku wokół 610 182 zł (mediana). To około 12 930 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 60,7% sprzedaży od 2010 roku.

Mediana ceny sprzedaży 610 182 zł 2025
Mediana ceny za m² 12 930 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 17 929 2025
Ceny w ciągu roku +7,2% mediana
Od 2010 roku +105,1% mediana
Wobec mediany krajowej +35,6% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla województwa małopolskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 610 182 zł, czyli 12 930 zł/m², w obserwowanym przedziale od 244 103 zł do 1 279 889 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 180 000 zł do 720 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 45,7% transakcji zawarto między 260 000 zł a 490 000 zł, a 10% przekroczyło 720 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,1% sprzedanych lokali ma od 40 do 59 m², a 9,7% przekracza 76 m².

Te poziomy cen są o 35,6% wyższe od mediany krajowej (450 010 zł).

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi powiatami. Najdroższa lokalizacja to Tatrzański — mediana 490 000 zł (10 333 zł/m², 3 347 transakcji od 2010 roku), dalej Krakowski z medianą 390 000 zł (5 700 zł/m²). Myślenicki: 340 000 zł (6 530 zł/m²). Na drugim biegunie Gorlicki ma najbardziej przystępną medianę: 165 000 zł (3 390 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 6 821 sprzedaży mieszkań, z medianą 670 000 zł i 14 100 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 647 970 zł (13 678 zł/m²) przy 14 206 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości województwa małopolskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 6 821 670 000 zł +9,8% 14 100 zł/m²
2025 17 929 610 182 zł +7,2% 12 930 zł/m²
2024 19 701 569 220 zł +13,8% 11 700 zł/m²
2023 20 593 500 000 zł +13,6% 10 337 zł/m²
2022 20 815 440 000 zł +10,3% 9 285 zł/m²
2021 22 632 399 000 zł +13% 8 219 zł/m²
2020 19 373 353 000 zł +12,1% 7 375 zł/m²
2019 20 449 315 000 zł +6,2% 6 678 zł/m²
2018 21 771 296 534 zł +6,3% 6 382 zł/m²
2017 18 776 279 000 zł +0% 6 000 zł/m²
2016 16 096 279 000 zł +4,1% 5 914 zł/m²
2015 13 461 268 042 zł -2,9% 5 727 zł/m²
2014 12 749 276 000 zł +2,6% 5 945 zł/m²
2013 11 176 269 000 zł -2,2% 5 725 zł/m²
2012 8 657 275 000 zł -5,1% 5 912 zł/m²
2011 8 736 289 755 zł -2,6% 6 101 zł/m²
2010 9 795 297 440 zł — 6 055 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Województwo małopolskie: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 17 929
Mediana ceny 610 182 zł
Cena za m² 12 930 zł/m²
Mediana powierzchni 48,9 m²
Typowy przedział 244 103 –
1 279 889 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w województwie małopolskim

Rozkład obliczony na podstawie 269 530 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 180 000 zł 9,2%
180 000 – 260 000 zł 17,4%
260 000 – 490 000 zł 45,7%
490 000 – 720 000 zł 17,6%
Powyżej 720 000 zł 10%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w województwie małopolskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 269 206 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 4 300 zł/m² 9,7%
4 300 – 5 700 zł/m² 17,7%
5 700 – 9 400 zł/m² 44,5%
9 400 – 14 000 zł/m² 19,2%
Powyżej 14 000 zł/m² 8,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w województwie małopolskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 32 m² 9,5%
32 – 40 m² 18%
40 – 59 m² 44,1%
59 – 76 m² 18,6%
Powyżej 76 m² 9,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Województwo małopolskie: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 9,6% 254 762 zł 10 614 zł/m²
2 izby 33,6% 312 874 zł 9 821 zł/m²
3 izby 37,5% 375 566 zł 7 798 zł/m²
4 izby 15,2% 444 000 zł 7 362 zł/m²
5 izb 3,2% 556 018 zł 8 357 zł/m²
6 izb i więcej 0,8% 669 500 zł 6 766 zł/m²

Najdroższe powiaty w województwie małopolskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Powiat Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Tatrzański 3 347 490 000 zł 10 333 zł/m²
Krakowski 8 870 390 000 zł 5 700 zł/m²
Myślenicki 1 414 340 000 zł 6 530 zł/m²
Wielicki 10 603 339 000 zł 5 932 zł/m²
Miechowski 286 320 000 zł 7 000 zł/m²

Najtańsze powiaty w województwie małopolskim

Powiat Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Gorlicki 1 290 165 000 zł 3 390 zł/m²
Chrzanowski 4 339 180 000 zł 3 766 zł/m²
Olkuski 3 135 180 000 zł 3 540 zł/m²
Oświęcimski 5 919 190 000 zł 4 097 zł/m²
Proszowicki 301 190 000 zł 4 279 zł/m²

Ceny działek w województwie małopolskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 67 998 63 zł/m² 94 000 zł 1 388 m²
Grunty rolne 120 230 18 zł/m² 40 000 zł 2 133 m²
Grunty leśne 5 617 5,6 zł/m² 20 000 zł 3 695 m²
Wszystkie działki 226 896 30 zł/m² 50 000 zł 1 817 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: powiaty w województwie małopolskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Powiat Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Tatrzański 9 060 70 zł/m² 80 000 zł
Krakowski 32 774 66 zł/m² 112 000 zł
Wielicki 13 998 65 zł/m² 104 000 zł
Chrzanowski 7 427 34 zł/m² 50 000 zł
Myślenicki 12 746 33 zł/m² 50 000 zł
Tarnowski 16 732 11 zł/m² 34 000 zł
Brzeski 9 119 7,0 zł/m² 25 000 zł
Miechowski 2 117 5,5 zł/m² 50 000 zł
Proszowicki 4 148 4,7 zł/m² 35 000 zł
Dąbrowski 6 380 3,6 zł/m² 20 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w województwie małopolskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 51 419 19 600 0 21 267 10 552
2026 (do 17.08) 18 718 7 533 0 6 745 4 440
Razem 2010–2026 738 147 288 791 0 273 213 176 143

W porównaniu z medianą krajową (450 010 zł) ceny województwa małopolskiego są o 35,6% wyższe. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +105,1%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w województwie małopolskim?

Licz się ze średnią kwotą 1 028 976 zł, aby kupić nieruchomość w województwie małopolskim, czyli około 9 694 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

W tej chwili do wyboru są 10 000 nieruchomości: 6 870 mieszkań i 2 837 domów oraz 293 innych nieruchomości.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w województwie małopolskim?

Ceny wahają się od około 72 500 zł do 15 000 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Zazwyczaj oferują około 106 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 227 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku województwa małopolskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój37 m²565 522 zł
2 pokoje46 m²696 028 zł
3 pokoje79 m²933 375 zł
4 pokoje128 m²1 248 306 zł
5 pokoi160 m²1 439 032 zł
6 pokoi212 m²1 684 182 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w województwie małopolskim?

Wynosi ona około 9 694 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 15 769 zł/m², a dla domów spada do 6 028 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w województwie małopolskim?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.