Domy i mieszkania na sprzedaż Bocheński

Kup nieruchomość w powiecie bocheńskim: 220 nieruchomości w cenach od 87 000 zł do 3 400 000 zł, przy średniej cenie 820 673 zł.

Średnia cena 820 673 zł cena sprzedaży
Przedział cen 87 000–3 400 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 156 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 264 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

220 łącznie
87% domy
  • Mieszkania 12,7%
    28 nieruchomości
  • Domy 87,3%
    192 nieruchomości

Ile pokoi

220 łącznie
43% 5+ pokoi
  • 1 pokój 7,7%
    17 nieruchomości
  • 2 pokoje 12,7%
    28 nieruchomości
  • 3 pokoje 10,5%
    23 nieruchomości
  • 4 pokoje 26,4%
    58 nieruchomości
  • 5+ pokoi 42,7%
    94 nieruchomości

Przedziały cenowe

220 łącznie
  • 85 000–400 000 zł 21,4%
    47 nieruchomości
  • 425 000–600 000 zł 20,5%
    45 nieruchomości
  • 600 000–865 000 zł 18,2%
    40 nieruchomości
  • 880 000–1 195 000 zł 20,0%
    44 nieruchomości
  • 1 195 000–3 405 000 zł 20,0%
    44 nieruchomości

Przedziały powierzchni

220 łącznie
  • 30–90 m² 26,4%
    58 nieruchomości
  • 90–130 m² 16,4%
    36 nieruchomości
  • 130–170 m² 24,5%
    54 nieruchomości
  • 170–210 m² 12,7%
    28 nieruchomości
  • 210–770 m² 20,0%
    44 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 60 m² 170 m²
Cena za metr kwadratowy 8 706 zł/m² 5 085 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Dostępne oferty na sprzedaż w powiecie bocheńskim to 220 nieruchomości: 192 domy i 28 mieszkań. Domy stanowią 87% oferty. Pod względem powierzchni domy mają średnio 170 m² (5 085 zł/m²), a mieszkania około 60 m² (8 706 zł/m²).

Domy 4-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 5- i 6-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla powiatu bocheńskiego obejmują 354 sprzedaże mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 371 680 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 7 900 zł. To o 17,4% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 371 680 zł 2025
Mediana ceny za m² 7 900 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 354 2025
Ceny w ciągu roku +6,1% mediana
Od 2010 roku +105,9% mediana
Wobec mediany województwa -39,1% małopolskie: 610 182 zł
Wobec mediany krajowej -17,4% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu bocheńskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 371 680 zł, czyli 7 900 zł/m², w obserwowanym przedziale od 224 334 zł do 675 450 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 130 000 zł do 430 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,2% transakcji zawarto między 190 000 zł a 320 000 zł, a 10,3% przekroczyło 430 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,2% sprzedanych lokali ma od 39 do 56 m², a 9,8% przekracza 69 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 39,1% niższa od mediany województwa (małopolskie: 610 182 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 17,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Bochnia — mediana 299 385 zł (6 937 zł/m², 85 transakcji od 2010 roku), dalej Bochnia z medianą 248 000 zł (5 100 zł/m²). Na drugim biegunie Rzezawa ma najbardziej przystępną medianę: 23 854 zł (412 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 89 sprzedaży mieszkań, z medianą 400 000 zł i 8 445 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 390 000 zł (8 516 zł/m²) przy 201 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu bocheńskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 89 400 000 zł +7,6% 8 445 zł/m²
2025 354 371 680 zł +6,1% 7 900 zł/m²
2024 216 350 440 zł +19,9% 7 329 zł/m²
2023 188 292 323 zł +14,6% 6 693 zł/m²
2022 300 255 041 zł -1,9% 5 550 zł/m²
2021 214 260 000 zł +22,2% 5 548 zł/m²
2020 186 212 744 zł +3% 5 042 zł/m²
2019 116 206 500 zł +3,2% 4 514 zł/m²
2018 80 200 000 zł +0% 4 181 zł/m²
2017 145 200 000 zł +19% 4 245 zł/m²
2016 117 168 000 zł -7,8% 3 856 zł/m²
2015 162 182 281 zł -2,5% 3 915 zł/m²
2014 127 187 000 zł +3,9% 4 055 zł/m²
2013 105 180 000 zł +2% 3 983 zł/m²
2012 80 176 500 zł +1,2% 3 919 zł/m²
2011 109 174 460 zł -3,3% 4 100 zł/m²
2010 132 180 475 zł — 4 041 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Bocheński: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 354
Mediana ceny 371 680 zł
Cena za m² 7 900 zł/m²
Mediana powierzchni 48,1 m²
Typowy przedział 224 334 –
675 450 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie bocheńskim

Rozkład obliczony na podstawie 2 720 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 130 000 zł 10%
130 000 – 190 000 zł 18,8%
190 000 – 320 000 zł 43,2%
320 000 – 430 000 zł 17,6%
Powyżej 430 000 zł 10,3%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie bocheńskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 2 716 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 3 200 zł/m² 10,1%
3 200 – 4 200 zł/m² 17,2%
4 200 – 6 600 zł/m² 44,9%
6 600 – 8 400 zł/m² 18,4%
Powyżej 8 400 zł/m² 9,5%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie bocheńskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 31 m² 10,7%
31 – 39 m² 16,4%
39 – 56 m² 44,2%
56 – 69 m² 18,9%
Powyżej 69 m² 9,8%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Bocheński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 6,5% 168 646 zł 6 284 zł/m²
2 izby 30,2% 203 826 zł 5 506 zł/m²
3 izby 40,5% 245 000 zł 4 972 zł/m²
4 izby 18,7% 255 000 zł 4 420 zł/m²
5 izb 3,3% 340 000 zł 4 257 zł/m²
6 izb i więcej 0,7% 369 000 zł 3 391 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie bocheńskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Bochnia 85 299 385 zł 6 937 zł/m²
Bochnia 2 564 248 000 zł 5 100 zł/m²
Rzezawa 32 23 854 zł 412 zł/m²

Ceny działek w powiecie bocheńskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 410 35 zł/m² 50 000 zł 1 339 m²
Grunty rolne 6 140 20 zł/m² 40 000 zł 2 468 m²
Grunty leśne 272 3,2 zł/m² 16 250 zł 5 550 m²
Wszystkie działki 9 367 21 zł/m² 42 000 zł 2 300 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie bocheńskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Bochnia 1 041 80 zł/m² 100 000 zł
Łapanów 1 126 25 zł/m² 45 000 zł
Rzezawa 1 959 24 zł/m² 45 000 zł
Żegocina 394 22 zł/m² 38 000 zł
Bochnia 2 198 22 zł/m² 50 000 zł
Bochnia 2 198 22 zł/m² 50 000 zł
Nowy Wiśnicz 780 17 zł/m² 40 000 zł
Trzciana 444 12 zł/m² 30 000 zł
Lipnica Murowana 571 12 zł/m² 33 000 zł
Drwinia 859 2,2 zł/m² 11 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie bocheńskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 539 369 0 909 261
2026 (do 17.08) 479 93 0 308 78
Razem 2010–2026 17 369 2 886 0 11 209 3 274

Między 2010 a 2025 rokiem mediana w powiecie bocheńskim przeszła z 180 475 zł na 371 680 zł. Rynek pierwotny odpowiada za 60% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie bocheńskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie bocheńskim trzeba przeznaczyć średnio 820 673 zł, czyli około 5 264 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie bocheńskim?

W tej chwili do wyboru są 220 nieruchomości: 192 domy i 28 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Ceny wahają się od około 87 000 zł do 3 400 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie bocheńskim?

Zazwyczaj oferują około 156 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 170 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 60 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu bocheńskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje72 m²426 321 zł
3 pokoje78 m²468 522 zł
4 pokoje129 m²782 212 zł
5 pokoi184 m²1 069 116 zł
6 pokoi214 m²906 047 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie bocheńskim?

Średnia cena to 5 264 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 706 zł/m², a dla domów spada do 5 085 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie bocheńskim?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.