Domy i mieszkania na sprzedaż Tarnowski

Kup nieruchomość w powiecie tarnowskim: 1 378 nieruchomości w cenach od 129 000 zł do 3 500 000 zł, przy średniej cenie 573 421 zł.

Średnia cena 573 421 zł cena sprzedaży
Przedział cen 129 000–3 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 88 m² na nieruchomość
Cena za m² 6 481 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

1 378 łącznie
71% mieszkania
  • Mieszkania 70,6%
    973 nieruchomości
  • Domy 29,4%
    405 nieruchomości

Ile pokoi

1 378 łącznie
35% 3 pokoje
  • 1 pokój 5,1%
    70 nieruchomości
  • 2 pokoje 23,7%
    327 nieruchomości
  • 3 pokoje 35,1%
    483 nieruchomości
  • 4 pokoje 21,0%
    290 nieruchomości
  • 5+ pokoi 15,1%
    208 nieruchomości

Przedziały cenowe

1 378 łącznie
  • 125 000–370 000 zł 20,4%
    281 nieruchomości
  • 370 000–475 000 zł 20,8%
    287 nieruchomości
  • 475 000–585 000 zł 18,9%
    261 nieruchomości
  • 585 000–695 000 zł 22,7%
    313 nieruchomości
  • 695 000–3 505 000 zł 17,1%
    236 nieruchomości

Przedziały powierzchni

1 378 łącznie
  • 0–50 m² 25,3%
    348 nieruchomości
  • 50–60 m² 17,7%
    244 nieruchomości
  • 60–80 m² 23,1%
    318 nieruchomości
  • 80–120 m² 15,2%
    209 nieruchomości
  • 120–1 760 m² 18,8%
    259 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 58 m² 162 m²
Cena za metr kwadratowy 8 684 zł/m² 4 596 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w powiecie tarnowskim sięga 1 378 nieruchomości, w podziale na 973 mieszkania i 405 domów; mieszkania dominują z udziałem 71%. Pod względem metrażu i ceny mieszkania oscylują wokół 58 m² i 8 684 zł/m², a domy wokół 162 m² i 4 596 zł/m².

Mieszkania 3-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 2- i 4-pokojowe.

W 2025 roku 77 mieszkań zmieniło właściciela w powiecie tarnowskim, przy medianie ceny 420 000 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2015 roku ceny wzrosły o 162,5%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 6 656 zł.

Mediana ceny sprzedaży 420 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 656 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 77 2025
Ceny w ciągu roku +20,3% mediana
Od 2015 roku +162,5% mediana
Wobec mediany województwa -31,2% małopolskie: 610 182 zł
Wobec mediany krajowej -6,7% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu tarnowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 420 000 zł, czyli 6 656 zł/m², w obserwowanym przedziale od 177 600 zł do 556 200 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 140 000 zł do 480 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 39,8% transakcji zawarto między 260 000 zł a 390 000 zł, a 9,8% przekroczyło 480 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,5% sprzedanych lokali ma od 52 do 67 m², a 10,2% przekracza 92 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 31,2% niższa od mediany województwa (małopolskie: 610 182 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 6,7% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Lisia Góra — mediana 419 000 zł (6 741 zł/m², 45 transakcji od 2010 roku), dalej Tarnów z medianą 299 001 zł (5 525 zł/m²). Na drugim biegunie Żabno ma najbardziej przystępną medianę: 147 000 zł (3 696 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 13 sprzedaży mieszkań, z medianą 420 000 zł i 6 838 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 435 000 zł (6 500 zł/m²) przy 41 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu tarnowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 13 420 000 zł +0% 6 838 zł/m²
2025 77 420 000 zł +20,3% 6 656 zł/m²
2024 97 349 000 zł +23,3% 5 789 zł/m²
2023 99 283 001 zł +2,9% 5 644 zł/m²
2022 31 275 000 zł +8,9% 4 635 zł/m²
2021 40 252 500 zł +26,6% 3 616 zł/m²
2020 36 199 500 zł +37,6% 3 980 zł/m²
2019 12 145 000 zł +20,4% 3 493 zł/m²
2018 6 120 400 zł +14,7% 3 095 zł/m²
2017 7 105 000 zł +4% 1 794 zł/m²
2016 3 101 000 zł -36,9% 1 904 zł/m²
2015 5 160 000 zł — 2 286 zł/m²
2011 1 100 000 zł — 2 658 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Tarnowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 77
Mediana ceny 420 000 zł
Cena za m² 6 656 zł/m²
Mediana powierzchni 61,5 m²
Typowy przedział 177 600 –
556 200 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie tarnowskim

Rozkład obliczony na podstawie 427 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 140 000 zł 10,1%
140 000 – 260 000 zł 21,5%
260 000 – 390 000 zł 39,8%
390 000 – 480 000 zł 18,7%
Powyżej 480 000 zł 9,8%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie tarnowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 422 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 700 zł/m² 10,2%
2 700 – 4 400 zł/m² 18,5%
4 400 – 6 100 zł/m² 43,6%
6 100 – 7 100 zł/m² 18%
Powyżej 7 100 zł/m² 9,7%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie tarnowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 43 m² 9,7%
43 – 52 m² 16,6%
52 – 67 m² 45,5%
67 – 92 m² 18%
Powyżej 92 m² 10,2%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Tarnowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
2 izby 7,2% 225 000 zł 4 972 zł/m²
3 izby 43,7% 283 001 zł 5 291 zł/m²
4 izby 40,2% 320 000 zł 5 200 zł/m²
5 izb 6,2% 390 000 zł 4 797 zł/m²
6 izb i więcej 2,7% 493 000 zł 5 038 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie tarnowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Lisia Góra 45 419 000 zł 6 741 zł/m²
Tarnów 301 299 001 zł 5 525 zł/m²
Żabno 33 147 000 zł 3 696 zł/m²

Ceny działek w powiecie tarnowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 1 129 36 zł/m² 55 000 zł 1 500 m²
Grunty rolne 11 508 11 zł/m² 30 000 zł 2 700 m²
Grunty leśne 577 3,3 zł/m² 19 000 zł 5 600 m²
Wszystkie działki 16 732 11 zł/m² 34 000 zł 2 762 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie tarnowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Tarnów 2 225 45 zł/m² 70 000 zł
Skrzyszów 1 498 20 zł/m² 33 750 zł
Tuchów 1 308 18 zł/m² 41 000 zł
Wierzchosławice 629 18 zł/m² 39 514 zł
Pleśna 902 17 zł/m² 42 500 zł
Zakliczyn 588 5,0 zł/m² 25 000 zł
Rzepiennik Strzyżewski 509 5,0 zł/m² 20 000 zł
Ryglice 880 4,8 zł/m² 20 750 zł
Szerzyny 546 3,4 zł/m² 20 000 zł
Wietrzychowice 482 2,9 zł/m² 20 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie tarnowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 2 186 80 0 1 742 364
2026 (do 17.08) 295 13 0 222 60
Razem 2010–2026 23 489 434 0 19 875 3 180

Trajektorię cen powiatu tarnowskiego widać w dłuższej perspektywie: 160 000 zł mediany w 2015 roku, 420 000 zł w 2025 roku, czyli +162,5%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 20,6% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie tarnowskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie tarnowskim trzeba przeznaczyć średnio 573 421 zł, czyli około 6 481 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie tarnowskim?

Obecnie dostępnych ofert: 1 378: 973 mieszkania i 405 domów.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie tarnowskim?

Znajdziesz tu oferty od 129 000 zł do 3 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie tarnowskim?

Średnia powierzchnia to około 88 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 162 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 58 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu tarnowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój79 m²406 275 zł
2 pokoje50 m²403 336 zł
3 pokoje63 m²512 847 zł
4 pokoje97 m²669 390 zł
5 pokoi158 m²839 108 zł
6 pokoi199 m²839 977 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie tarnowskim?

Średnio wychodzi około 6 481 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 684 zł/m², a dla domów spada do 4 596 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu tarnowskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.