Domy i mieszkania na sprzedaż Ropczycko-Sędziszowski

Znajdź swoją nieruchomość w powiecie ropczycko-sędziszowskim: 98 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 122 019 zł do 1 560 000 zł, średnio 631 119 zł.

Średnia cena 631 119 zł cena sprzedaży
Przedział cen 122 019–1 560 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 131 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 819 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

98 łącznie
72% domy
  • Mieszkania 12,2%
    12 nieruchomości
  • Domy 72,4%
    71 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 15,3%
    15 nieruchomości

Ile pokoi

83 łącznie
39% 5+ pokoi
  • 1 pokój 6,0%
    5 nieruchomości
  • 2 pokoje 10,8%
    9 nieruchomości
  • 3 pokoje 24,1%
    20 nieruchomości
  • 4 pokoje 20,5%
    17 nieruchomości
  • 5+ pokoi 38,6%
    32 nieruchomości

Przedziały cenowe

83 łącznie
  • 120 000–330 000 zł 21,7%
    18 nieruchomości
  • 330 000–455 000 zł 19,3%
    16 nieruchomości
  • 455 000–635 000 zł 20,5%
    17 nieruchomości
  • 660 000–850 000 zł 19,3%
    16 nieruchomości
  • 850 000–1 565 000 zł 19,3%
    16 nieruchomości

Przedziały powierzchni

83 łącznie
  • 40–70 m² 22,9%
    19 nieruchomości
  • 70–110 m² 22,9%
    19 nieruchomości
  • 110–140 m² 14,5%
    12 nieruchomości
  • 140–200 m² 25,3%
    21 nieruchomości
  • 200–370 m² 14,5%
    12 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 57 m² 143 m²
Cena za metr kwadratowy 7 139 zł/m² 4 663 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży powiatu ropczycko-sędziszowskiego obejmuje 98 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą domów (86% całości): 71 domów i 12 mieszkań oraz 15 innych nieruchomości. Domy mają średnią powierzchnię 143 m² i cenę 4 663 zł/m²; mieszkania natomiast około 57 m² i 7 139 zł/m².

Domy 5-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 4- i 3-pokojowe.

Ile kosztuje nieruchomość w powiecie ropczycko-sędziszowskim? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 385 400 zł — to mediana wyliczona z 59 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +175,3%.

Mediana ceny sprzedaży 385 400 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 619 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 59 2025
Ceny w ciągu roku +6,5% mediana
Od 2010 roku +175,3% mediana
Wobec mediany województwa -3,6% podkarpackie: 400 000 zł
Wobec mediany krajowej -14,4% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu ropczycko-sędziszowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 385 400 zł, czyli 6 619 zł/m², w obserwowanym przedziale od 122 500 zł do 653 092 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 390 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 45,2% transakcji zawarto między 160 000 zł a 280 000 zł, a 10,4% przekroczyło 390 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,1% sprzedanych lokali ma od 45 do 61 m², a 8,3% przekracza 70 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 3,6% niższa od mediany województwa (podkarpackie: 400 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 14,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Sędziszów Małopolski — mediana 239 170 zł (4 453 zł/m², 280 transakcji od 2010 roku), dalej Ropczyce z medianą 198 000 zł (3 764 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 43 sprzedaże mieszkań, z medianą 373 000 zł i 8 114 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 370 000 zł (7 537 zł/m²) przy 64 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu ropczycko-sędziszowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 43 373 000 zł -3,2% 8 114 zł/m²
2025 59 385 400 zł +6,5% 6 619 zł/m²
2024 61 361 900 zł +13,5% 6 211 zł/m²
2023 72 318 864 zł +18,1% 5 644 zł/m²
2022 75 270 000 zł +1,9% 5 208 zł/m²
2021 81 265 000 zł +16% 4 462 zł/m²
2020 82 228 500 zł +23,5% 3 769 zł/m²
2019 68 185 000 zł -2,7% 3 518 zł/m²
2018 62 190 200 zł +8,7% 3 487 zł/m²
2017 65 175 000 zł +10,1% 3 409 zł/m²
2016 57 159 000 zł +6% 3 388 zł/m²
2015 47 149 988 zł -2,6% 2 988 zł/m²
2014 29 154 000 zł +17,1% 2 797 zł/m²
2013 16 131 500 zł +19,5% 2 543 zł/m²
2012 31 110 000 zł -8,7% 2 302 zł/m²
2011 14 120 500 zł -13,9% 3 081 zł/m²
2010 9 140 000 zł — 3 062 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Ropczycko-Sędziszowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 59
Mediana ceny 385 400 zł
Cena za m² 6 619 zł/m²
Mediana powierzchni 56,3 m²
Typowy przedział 122 500 –
653 092 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Rozkład obliczony na podstawie 871 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 110 000 zł 10,2%
110 000 – 160 000 zł 17,8%
160 000 – 280 000 zł 45,2%
280 000 – 390 000 zł 16,3%
Powyżej 390 000 zł 10,4%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 867 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 300 zł/m² 9,2%
2 300 – 3 300 zł/m² 18,5%
3 300 – 5 000 zł/m² 43,6%
5 000 – 7 000 zł/m² 18,6%
Powyżej 7 000 zł/m² 10,1%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 35 m² 10,1%
35 – 45 m² 17,4%
45 – 61 m² 45,1%
61 – 70 m² 19%
Powyżej 70 m² 8,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Ropczycko-Sędziszowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,3% 112 000 zł 4 074 zł/m²
2 izby 18,4% 180 000 zł 8 187 zł/m²
3 izby 50,1% 216 804 zł 4 484 zł/m²
4 izby 22,9% 232 850 zł 4 032 zł/m²
5 izb 5% 275 000 zł 5 360 zł/m²
6 izb i więcej 0,4% 255 000 zł 4 437 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Sędziszów Małopolski 280 239 170 zł 4 453 zł/m²
Ropczyce 582 198 000 zł 3 764 zł/m²

Ceny działek w powiecie ropczycko-sędziszowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 1 263 28 zł/m² 48 000 zł 1 873 m²
Grunty rolne 4 867 5,0 zł/m² 15 000 zł 2 900 m²
Grunty leśne 351 3,1 zł/m² 11 000 zł 4 000 m²
Wszystkie działki 6 625 6,7 zł/m² 20 000 zł 2 666 m²

Ceny gruntu według gmin w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Ropczyce 2 436 10 zł/m² 20 000 zł
Sędziszów Małopolski 1 796 8,7 zł/m² 20 000 zł
Iwierzyce 650 5,1 zł/m² 20 000 zł
Ostrów 861 5,0 zł/m² 17 200 zł
Wielopole Skrzyńskie 892 3,0 zł/m² 10 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie ropczycko-sędziszowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 854 62 0 657 135
2026 (do 17.08) 466 43 0 342 81
Razem 2010–2026 10 553 906 0 7 866 1 781

Najczęściej sprzedawany format mieszkania w powiecie ropczycko-sędziszowskim to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 216 804 zł. W ciągu roku mediana zyskała 6,5%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie ropczycko-sędziszowskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie ropczycko-sędziszowskim trzeba przeznaczyć średnio 631 119 zł, czyli około 4 819 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie ropczycko-sędziszowskim?

W tej chwili do wyboru są 98 nieruchomości: 71 domów i 12 mieszkań oraz 15 innych nieruchomości.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 122 019 zł do 1 560 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie ropczycko-sędziszowskim?

Średnia powierzchnia to około 131 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 143 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 57 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu ropczycko-sędziszowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje63 m²297 669 zł
3 pokoje86 m²437 920 zł
4 pokoje133 m²714 529 zł
5 pokoi156 m²795 250 zł
6 pokoi229 m²1 141 089 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie ropczycko-sędziszowskim?

Średnio wychodzi około 4 819 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 139 zł/m², a dla domów spada do 4 663 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie ropczycko-sędziszowskim?

Największym zainteresowaniem cieszy się 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.