Odkryj 75 nieruchomości na sprzedaż w powiecie sandomierskim. Ceny wahają się od 159 000 zł do 2 749 000 zł, a średnia cena to 690 962 zł.
Ceny nieruchomości powiatu sandomierskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 109 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 290 000 zł rynek powiatu sandomierskiego najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2021–2025 mediana wzrosła o 26,5%.
Mediana ceny sprzedaży
290 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 119 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
109
2025
Ceny w ciągu roku
-2,8%
mediana
Od 2021 roku
+26,5%
mediana
Wobec mediany województwa
-12,1%
świętokrzyskie: 330 000 zł
Wobec mediany krajowej
-35,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu sandomierskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 290 000 zł, czyli 6 119 zł/m², w obserwowanym przedziale od 95 800 zł do 613 516 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 110 000 zł do 440 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,6% transakcji zawarto między 200 000 zł a 340 000 zł, a 10,1% przekroczyło 440 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,6% sprzedanych lokali ma od 40 do 57 m², a 7,5% przekracza 68 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 12,1% niższa od mediany województwa (świętokrzyskie: 330 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 35,6% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Sandomierz — mediana 280 175 zł (5 919 zł/m², 364 transakcje od 2010 roku), dalej Dwikozy z medianą 159 000 zł (3 249 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 41 sprzedaży mieszkań, z medianą 335 000 zł i 6 284 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 325 000 zł (6 429 zł/m²) przy 84 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu sandomierskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
41 |
335 000 zł |
+15,5% |
6 284 zł/m² |
| 2025 |
109 |
290 000 zł |
-2,8% |
6 119 zł/m² |
| 2024 |
108 |
298 500 zł |
+35,7% |
6 478 zł/m² |
| 2023 |
54 |
220 000 zł |
-13% |
5 030 zł/m² |
| 2022 |
49 |
253 000 zł |
+10,4% |
4 992 zł/m² |
| 2021 |
54 |
229 250 zł |
— |
4 361 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Sandomierski: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
109 |
| Mediana ceny |
290 000 zł |
| Cena za m² |
6 119 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
49,5 m² |
| Typowy przedział |
95 800 – 613 516 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie sandomierskim
Rozkład obliczony na podstawie 415 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 110 000 zł |
9,9% |
| 110 000 – 200 000 zł |
16,1% |
| 200 000 – 340 000 zł |
44,6% |
| 340 000 – 440 000 zł |
19,3% |
| Powyżej 440 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie sandomierskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 415 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 900 zł/m² |
9,6% |
| 2 900 – 4 500 zł/m² |
18,3% |
| 4 500 – 6 900 zł/m² |
43,9% |
| 6 900 – 8 900 zł/m² |
19,8% |
| Powyżej 8 900 zł/m² |
8,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie sandomierskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 32 m² |
9,9% |
| 32 – 40 m² |
18,3% |
| 40 – 57 m² |
44,6% |
| 57 – 68 m² |
19,8% |
| Powyżej 68 m² |
7,5% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Sandomierski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
5,2% |
170 000 zł |
5 889 zł/m² |
| 2 izby |
27,3% |
230 000 zł |
6 744 zł/m² |
| 3 izby |
47,2% |
270 000 zł |
5 667 zł/m² |
| 4 izby |
18,3% |
310 000 zł |
6 204 zł/m² |
| 5 izb |
1,5% |
298 790 zł |
5 167 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,5% |
240 000 zł |
2 858 zł/m² |
Mediana ceny według gmin w powiecie sandomierskim
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Sandomierz |
364 |
280 175 zł |
5 919 zł/m² |
| Dwikozy |
24 |
159 000 zł |
3 249 zł/m² |
Ceny działek w powiecie sandomierskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
144 |
80 zł/m² |
81 250 zł |
1 328 m² |
| Grunty rolne |
1 621 |
5,3 zł/m² |
40 000 zł |
5 800 m² |
| Grunty leśne |
31 |
3,6 zł/m² |
17 000 zł |
4 175 m² |
| Wszystkie działki |
1 804 |
5,5 zł/m² |
40 000 zł |
5 500 m² |
Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie sandomierskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Sandomierz |
214 |
102 zł/m² |
120 000 zł |
| Obrazów |
181 |
7,7 zł/m² |
70 000 zł |
| Samborzec |
247 |
5,8 zł/m² |
40 000 zł |
| Dwikozy |
248 |
5,6 zł/m² |
35 000 zł |
| Wilczyce |
148 |
5,3 zł/m² |
53 735 zł |
| Wilczyce |
148 |
5,3 zł/m² |
53 735 zł |
| Łoniów |
186 |
4,6 zł/m² |
30 000 zł |
| Klimontów |
202 |
4,3 zł/m² |
38 000 zł |
| Zawichost |
140 |
4,0 zł/m² |
35 175 zł |
| Koprzywnica |
238 |
4,0 zł/m² |
25 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie sandomierskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
771 |
124 |
0 |
496 |
151 |
| 2026 (do 17.08) |
460 |
56 |
0 |
306 |
98 |
| Razem 2010–2026 |
2 888 |
462 |
0 |
1 843 |
583 |
W porównaniu z medianą województwa (świętokrzyskie: 330 000 zł) ceny powiatu sandomierskiego są o 12,1% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -35,6%. Od 2021 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +26,5%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość w powiecie sandomierskim — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie sandomierskim?
Na zakup nieruchomości w powiecie sandomierskim trzeba przeznaczyć średnio 690 962 zł, czyli około 4 968 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie sandomierskim?
Obecnie dostępnych ofert: 75: 51 domów i 24 mieszkania.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie sandomierskim?
Znajdziesz tu oferty od 159 000 zł do 2 749 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?
Zazwyczaj oferują około 139 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 177 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 58 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu sandomierskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 44 m² | 162 000 zł |
| 2 pokoje | 57 m² | 388 667 zł |
| 3 pokoje | 101 m² | 593 370 zł |
| 4 pokoje | 99 m² | 497 571 zł |
| 5 pokoi | 169 m² | 1 323 778 zł |
| 6 pokoi | 200 m² | 684 667 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w powiecie sandomierskim?
Średnia cena to 4 968 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 657 zł/m², a dla domów spada do 4 710 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie sandomierskim?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.