Domy i mieszkania na sprzedaż Opatowski

Znajdź 50 nieruchomości na sprzedaż w powiecie opatowskim, w cenach między 59 000 zł a 1 250 000 zł, przy średniej cenie 379 448 zł.

Średnia cena 379 448 zł cena sprzedaży
Przedział cen 59 000–1 250 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 129 m² na nieruchomość
Cena za m² 2 953 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

50 łącznie
86% domy
  • Mieszkania 14,0%
    7 nieruchomości
  • Domy 86,0%
    43 nieruchomości

Ile pokoi

50 łącznie
36% 2 pokoje
  • 1 pokój 10,0%
    5 nieruchomości
  • 2 pokoje 36,0%
    18 nieruchomości
  • 3 pokoje 24,0%
    12 nieruchomości
  • 4 pokoje 6,0%
    3 nieruchomości
  • 5+ pokoi 24,0%
    12 nieruchomości

Przedziały cenowe

50 łącznie
  • 55 000–190 000 zł 20,0%
    10 nieruchomości
  • 190 000–250 000 zł 28,0%
    14 nieruchomości
  • 255 000–325 000 zł 12,0%
    6 nieruchomości
  • 380 000–530 000 zł 20,0%
    10 nieruchomości
  • 580 000–1 255 000 zł 20,0%
    10 nieruchomości

Przedziały powierzchni

50 łącznie
  • 30–60 m² 24,0%
    12 nieruchomości
  • 60–80 m² 22,0%
    11 nieruchomości
  • 80–120 m² 14,0%
    7 nieruchomości
  • 130–170 m² 20,0%
    10 nieruchomości
  • 180–960 m² 20,0%
    10 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 55 m² 140 m²
Cena za metr kwadratowy 4 424 zł/m² 2 859 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie opatowskim liczy 50 nieruchomości, w tym 43 domy i 7 mieszkań: 86% oferty stanowią domy. Domy mają około 140 m² przy średniej cenie 2 859 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 55 m²) przy cenie za metr kwadratowy wyższej — około 4 424 zł/m².

Domy 2-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 3- i 6-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie opatowskim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 180 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 40 016 zł a 434 258 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 180 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 4 426 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 29 2025
Ceny w ciągu roku +44% mediana
Od 2010 roku +140% mediana
Wobec mediany województwa -45,5% świętokrzyskie: 330 000 zł
Wobec mediany krajowej -60% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu opatowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 180 000 zł, czyli 4 426 zł/m², w obserwowanym przedziale od 40 016 zł do 434 258 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 32 000 zł do 280 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,9% transakcji zawarto między 71 000 zł a 180 000 zł, a 10,5% przekroczyło 280 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 46,6% sprzedanych lokali ma od 39 do 57 m², a 9,7% przekracza 71 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 45,5% niższa od mediany województwa (świętokrzyskie: 330 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 60% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Opatów — mediana 140 125 zł (3 300 zł/m², 250 transakcji od 2010 roku), dalej Sadowie z medianą 105 000 zł (1 965 zł/m²). Lipnik: 79 500 zł (1 753 zł/m²). Na drugim biegunie Wojciechowice ma najbardziej przystępną medianę: 73 000 zł (1 911 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 17 sprzedaży mieszkań, z medianą 260 000 zł i 4 224 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 200 000 zł (4 209 zł/m²) przy 25 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu opatowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 17 260 000 zł +44,4% 4 224 zł/m²
2025 29 180 000 zł +44% 4 426 zł/m²
2024 19 125 000 zł -8,8% 3 807 zł/m²
2023 15 137 000 zł -5,5% 3 136 zł/m²
2022 31 145 000 zł +3,9% 3 465 zł/m²
2021 44 139 524 zł +17,7% 3 483 zł/m²
2020 48 118 500 zł +33,9% 2 449 zł/m²
2019 34 88 500 zł -35,4% 2 327 zł/m²
2018 37 136 934 zł +71,2% 3 371 zł/m²
2017 19 80 000 zł -29,8% 2 105 zł/m²
2016 15 114 000 zł +90% 1 991 zł/m²
2015 13 60 000 zł -25% 1 485 zł/m²
2014 7 80 000 zł +51,6% 1 640 zł/m²
2013 8 52 775 zł -12% 950 zł/m²
2012 13 60 000 zł -47,8% 1 440 zł/m²
2011 14 115 000 zł +53,3% 2 303 zł/m²
2010 17 75 000 zł — 2 046 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Opatowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 29
Mediana ceny 180 000 zł
Cena za m² 4 426 zł/m²
Mediana powierzchni 42,6 m²
Typowy przedział 40 016 –
434 258 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie opatowskim

Rozkład obliczony na podstawie 380 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 32 000 zł 9,7%
32 000 – 71 000 zł 18,2%
71 000 – 180 000 zł 43,9%
180 000 – 280 000 zł 17,6%
Powyżej 280 000 zł 10,5%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie opatowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 380 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 740 zł/m² 10%
740 – 1 700 zł/m² 17,6%
1 700 – 3 600 zł/m² 44,2%
3 600 – 4 700 zł/m² 18,7%
Powyżej 4 700 zł/m² 9,5%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie opatowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 27 m² 10%
27 – 39 m² 16,6%
39 – 57 m² 46,6%
57 – 71 m² 17,1%
Powyżej 71 m² 9,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Opatowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,7% 77 500 zł 3 316 zł/m²
2 izby 26,9% 84 000 zł 2 917 zł/m²
3 izby 41,1% 115 000 zł 2 957 zł/m²
4 izby 22,6% 140 000 zł 2 516 zł/m²
5 izb 5,4% 170 000 zł 4 062 zł/m²
6 izb i więcej 1,3% 150 000 zł 1 918 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie opatowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Opatów 250 140 125 zł 3 300 zł/m²
Sadowie 29 105 000 zł 1 965 zł/m²
Lipnik 28 79 500 zł 1 753 zł/m²
Wojciechowice 27 73 000 zł 1 911 zł/m²

Ceny działek w powiecie opatowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 797 4,5 zł/m² 33 210 zł 5 000 m²
Grunty rolne 6 984 2,7 zł/m² 26 000 zł 10 000 m²
Grunty leśne 248 1,7 zł/m² 10 000 zł 5 500 m²
Wszystkie działki 8 085 2,9 zł/m² 26 283 zł 9 400 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie opatowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Opatów 1 282 4,0 zł/m² 40 000 zł
Wojciechowice 656 3,6 zł/m² 50 000 zł
Lipnik 844 3,5 zł/m² 35 000 zł
Baćkowice 735 3,1 zł/m² 27 500 zł
Sadowie 688 2,7 zł/m² 27 072 zł
Baćkowice 735 3,1 zł/m² 27 500 zł
Sadowie 688 2,7 zł/m² 27 072 zł
Iwaniska 1 012 2,6 zł/m² 20 000 zł
Ożarów 1 876 2,6 zł/m² 20 000 zł
Tarłów 995 1,6 zł/m² 16 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie opatowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 714 36 0 482 196
2026 (do 17.08) 299 17 0 213 69
Razem 2010–2026 10 571 414 0 8 435 1 722

Między 2010 a 2025 rokiem mediana w powiecie opatowskim przeszła z 75 000 zł na 180 000 zł. Rynek pierwotny odpowiada za 33,6% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie opatowskim?

Nieruchomości w powiecie opatowskim kosztują średnio około 379 448 zł, czyli około 2 953 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Aktualna oferta to około 50 nieruchomości: 43 domy i 7 mieszkań.

Jaki jest przedział cen w powiecie opatowskim?

Ceny wahają się od około 59 000 zł do 1 250 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie opatowskim?

Średnio mają około 129 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 140 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu opatowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje80 m²265 514 zł
3 pokoje184 m²340 306 zł
5 pokoi175 m²853 800 zł
6 pokoi170 m²476 020 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnio wychodzi około 2 953 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 424 zł/m², a dla domów spada do 2 859 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu opatowskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.