Porównaj 61 nieruchomości na sprzedaż w powiecie starachowickim — średnia cena to 766 890 zł, a ceny sięgają od 249 000 zł do 3 200 000 zł.
Ceny nieruchomości powiatu starachowickiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie starachowickim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 250 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 138 600 zł a 440 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
250 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 261 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
234
2025
Ceny w ciągu roku
bez zmian
mediana
Od 2021 roku
+25%
mediana
Wobec mediany województwa
-24,2%
świętokrzyskie: 330 000 zł
Wobec mediany krajowej
-44,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu starachowickiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 250 000 zł, czyli 5 261 zł/m², w obserwowanym przedziale od 138 600 zł do 440 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 140 000 zł do 370 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 45,5% transakcji zawarto między 180 000 zł a 290 000 zł, a 10,3% przekroczyło 370 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,8% sprzedanych lokali ma od 39 do 55 m², a 10,7% przekracza 67 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 24,2% niższa od mediany województwa (świętokrzyskie: 330 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,4% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 125 sprzedaży mieszkań, z medianą 240 000 zł i 5 263 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 236 000 zł (5 106 zł/m²) przy 205 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu starachowickiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
125 |
240 000 zł |
-4% |
5 263 zł/m² |
| 2025 |
234 |
250 000 zł |
+0% |
5 261 zł/m² |
| 2024 |
264 |
250 000 zł |
+0% |
5 200 zł/m² |
| 2023 |
245 |
250 000 zł |
+30,9% |
5 058 zł/m² |
| 2022 |
186 |
191 000 zł |
-4,5% |
4 458 zł/m² |
| 2021 |
143 |
200 000 zł |
+73,9% |
4 192 zł/m² |
| 2020 |
1 |
115 000 zł |
— |
3 966 zł/m² |
| 2018 |
1 |
185 000 zł |
+164,3% |
2 681 zł/m² |
| 2017 |
1 |
70 000 zł |
— |
1 296 zł/m² |
| 2014 |
1 |
52 000 zł |
— |
2 364 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Starachowicki: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
234 |
| Mediana ceny |
250 000 zł |
| Cena za m² |
5 261 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47,5 m² |
| Typowy przedział |
138 600 – 440 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie starachowickim
Rozkład obliczony na podstawie 1 201 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 140 000 zł |
8,3% |
| 140 000 – 180 000 zł |
17,2% |
| 180 000 – 290 000 zł |
45,5% |
| 290 000 – 370 000 zł |
18,7% |
| Powyżej 370 000 zł |
10,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie starachowickim
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 201 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 600 zł/m² |
9% |
| 3 600 – 4 300 zł/m² |
18% |
| 4 300 – 5 600 zł/m² |
44% |
| 5 600 – 6 800 zł/m² |
18,7% |
| Powyżej 6 800 zł/m² |
10,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie starachowickim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
9,9% |
| 33 – 39 m² |
17,6% |
| 39 – 55 m² |
44,8% |
| 55 – 67 m² |
17,1% |
| Powyżej 67 m² |
10,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Starachowicki: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,5% |
123 450 zł |
4 809 zł/m² |
| 2 izby |
24,8% |
158 500 zł |
4 853 zł/m² |
| 3 izby |
51,7% |
240 000 zł |
5 240 zł/m² |
| 4 izby |
18,3% |
295 000 zł |
4 876 zł/m² |
| 5 izb |
3,6% |
370 000 zł |
4 787 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,1% |
280 000 zł |
2 998 zł/m² |
Ceny działek w powiecie starachowickim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
446 |
39 zł/m² |
80 000 zł |
2 251 m² |
| Grunty rolne |
721 |
10 zł/m² |
38 000 zł |
3 200 m² |
| Grunty leśne |
26 |
5,5 zł/m² |
26 450 zł |
5 846 m² |
| Wszystkie działki |
1 245 |
18 zł/m² |
49 000 zł |
2 776 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie starachowickim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Starachowice |
210 |
118 zł/m² |
103 900 zł |
| Wąchock |
241 |
25 zł/m² |
42 000 zł |
| Brody |
242 |
24 zł/m² |
50 000 zł |
| Pawłów |
385 |
7,1 zł/m² |
40 000 zł |
| Mirzec |
167 |
5,9 zł/m² |
30 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie starachowickim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
830 |
256 |
0 |
334 |
240 |
| 2026 (do 17.08) |
477 |
140 |
0 |
208 |
129 |
| Razem 2010–2026 |
3 865 |
1 271 |
0 |
1 508 |
1 086 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 250 000 zł (5 261 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (51,7% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w powiecie starachowickim: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie starachowickim?
Licz się ze średnią kwotą 766 890 zł, aby kupić nieruchomość w powiecie starachowickim, czyli około 5 213 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie starachowickim?
Obecnie dostępnych ofert: 61: 39 domów i 22 mieszkania.
Jaki jest przedział cen w powiecie starachowickim?
Ceny wahają się od około 249 000 zł do 3 200 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie starachowickim?
Zazwyczaj oferują około 147 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 201 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 52 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu starachowickiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 44 m² | 281 992 zł |
| 3 pokoje | 83 m² | 563 698 zł |
| 4 pokoje | 119 m² | 573 500 zł |
| 5 pokoi | 257 m² | 1 494 091 zł |
| 6 pokoi | 194 m² | 679 400 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 5 213 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 744 zł/m², a dla domów spada do 4 991 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie starachowickim?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowe mieszkanie.