Domy i mieszkania na sprzedaż Staszowski

Kup nieruchomość w powiecie staszowskim: 107 nieruchomości w cenach od 126 000 zł do 7 134 000 zł, przy średniej cenie 616 786 zł.

Średnia cena 616 786 zł cena sprzedaży
Przedział cen 126 000–7 134 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 133 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 635 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

107 łącznie
66% domy
  • Mieszkania 33,6%
    36 nieruchomości
  • Domy 66,4%
    71 nieruchomości

Ile pokoi

107 łącznie
29% 3 pokoje
  • 1 pokój 4,7%
    5 nieruchomości
  • 2 pokoje 24,3%
    26 nieruchomości
  • 3 pokoje 29,0%
    31 nieruchomości
  • 4 pokoje 13,1%
    14 nieruchomości
  • 5+ pokoi 29,0%
    31 nieruchomości

Przedziały cenowe

107 łącznie
  • 125 000–260 000 zł 20,6%
    22 nieruchomości
  • 265 000–320 000 zł 19,6%
    21 nieruchomości
  • 325 000–555 000 zł 20,6%
    22 nieruchomości
  • 555 000–700 000 zł 19,6%
    21 nieruchomości
  • 710 000–7 135 000 zł 19,6%
    21 nieruchomości

Przedziały powierzchni

107 łącznie
  • 30–60 m² 23,4%
    25 nieruchomości
  • 60–70 m² 18,7%
    20 nieruchomości
  • 70–120 m² 19,6%
    21 nieruchomości
  • 120–170 m² 18,7%
    20 nieruchomości
  • 170–2 320 m² 19,6%
    21 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 56 m² 172 m²
Cena za metr kwadratowy 5 493 zł/m² 4 493 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w powiecie staszowskim sięga 107 nieruchomości, w podziale na 71 domów i 36 mieszkań; domy dominują z udziałem 66%. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 172 m² i 4 493 zł/m², a mieszkania wokół 56 m² i 5 493 zł/m².

Najczęściej spotykany typ to domy 4-pokojowe, a zaraz po nich opcje 5- i 2-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla powiatu staszowskiego obejmują 60 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 294 500 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 5 702 zł. To o 34,6% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 294 500 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 702 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 60 2025
Ceny w ciągu roku +17,8% mediana
Od 2010 roku +143,4% mediana
Wobec mediany województwa -10,8% świętokrzyskie: 330 000 zł
Wobec mediany krajowej -34,6% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu staszowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 294 500 zł, czyli 5 702 zł/m², w obserwowanym przedziale od 109 250 zł do 451 113 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 74 000 zł do 320 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44% transakcji zawarto między 120 000 zł a 230 000 zł, a 10% przekroczyło 320 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 47% sprzedanych lokali ma od 44 do 61 m², a 9,9% przekracza 73 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 10,8% niższa od mediany województwa (świętokrzyskie: 330 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 34,6% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Połaniec — mediana 238 000 zł (4 305 zł/m², 131 transakcji od 2010 roku), dalej Staszów z medianą 149 990 zł (2 818 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 31 sprzedaży mieszkań, z medianą 252 216 zł i 5 876 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 250 000 zł (5 738 zł/m²) przy 47 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu staszowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 31 252 216 zł -14,4% 5 876 zł/m²
2025 60 294 500 zł +17,8% 5 702 zł/m²
2024 62 250 000 zł +7,8% 5 225 zł/m²
2023 41 232 000 zł +3,3% 4 234 zł/m²
2022 41 224 532 zł +6,3% 4 680 zł/m²
2021 72 211 142 zł +5,6% 4 183 zł/m²
2020 84 200 000 zł +33,5% 3 578 zł/m²
2019 32 149 860 zł +24,9% 2 598 zł/m²
2018 49 120 000 zł -0,8% 2 444 zł/m²
2017 61 121 000 zł +3% 2 327 zł/m²
2016 40 117 500 zł +6,3% 2 373 zł/m²
2015 50 110 550 zł +0,5% 2 245 zł/m²
2014 41 110 000 zł -7,6% 2 275 zł/m²
2013 33 119 000 zł -14,1% 2 280 zł/m²
2012 41 138 530 zł +2,3% 2 500 zł/m²
2011 49 135 432 zł +11,9% 2 697 zł/m²
2010 41 121 000 zł — 2 492 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Staszowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 60
Mediana ceny 294 500 zł
Cena za m² 5 702 zł/m²
Mediana powierzchni 51,1 m²
Typowy przedział 109 250 –
451 113 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie staszowskim

Rozkład obliczony na podstawie 828 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 74 000 zł 9,9%
74 000 – 120 000 zł 17,9%
120 000 – 230 000 zł 44%
230 000 – 320 000 zł 18,2%
Powyżej 320 000 zł 10%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie staszowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 828 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 800 zł/m² 9,3%
1 800 – 2 400 zł/m² 19%
2 400 – 4 200 zł/m² 43,1%
4 200 – 5 700 zł/m² 18,8%
Powyżej 5 700 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie staszowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 35 m² 9,5%
35 – 44 m² 17,3%
44 – 61 m² 47%
61 – 73 m² 16,3%
Powyżej 73 m² 9,9%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Staszowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,9% 32 500 zł 2 652 zł/m²
2 izby 16% 135 432 zł 3 853 zł/m²
3 izby 43,5% 140 000 zł 3 492 zł/m²
4 izby 30,1% 166 200 zł 3 377 zł/m²
5 izb 6,7% 227 292 zł 3 954 zł/m²
6 izb i więcej 0,7% 412 500 zł 3 393 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie staszowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Połaniec 131 238 000 zł 4 305 zł/m²
Staszów 697 149 990 zł 2 818 zł/m²

Ceny działek w powiecie staszowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 2 359 5,0 zł/m² 25 000 zł 3 600 m²
Grunty rolne 2 405 3,0 zł/m² 18 626 zł 5 600 m²
Grunty leśne 105 3,4 zł/m² 20 000 zł 5 300 m²
Wszystkie działki 5 093 3,6 zł/m² 20 000 zł 4 765 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie staszowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Bogoria 127 10,0 zł/m² 25 000 zł
Staszów 1 219 8,3 zł/m² 29 500 zł
Połaniec 885 7,0 zł/m² 21 072 zł
Rytwiany 508 4,0 zł/m² 20 652 zł
Szydłów 166 3,5 zł/m² 40 750 zł
Rytwiany 508 4,0 zł/m² 20 652 zł
Szydłów 166 3,5 zł/m² 40 750 zł
Osiek 733 3,1 zł/m² 20 000 zł
Łubnice 701 2,2 zł/m² 15 000 zł
Oleśnica 124 1,9 zł/m² 15 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie staszowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 593 62 0 423 108
2026 (do 17.08) 337 32 0 236 69
Razem 2010–2026 8 102 865 0 5 761 1 476

Trajektorię cen powiatu staszowskiego widać w dłuższej perspektywie: 121 000 zł mediany w 2010 roku, 294 500 zł w 2025 roku, czyli +143,4%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 3,2% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie staszowskim?

Nieruchomości w powiecie staszowskim kosztują średnio około 616 786 zł, czyli około 4 635 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie staszowskim?

W tej chwili do wyboru są 107 nieruchomości: 71 domów i 36 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Ceny wahają się od około 126 000 zł do 7 134 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnio mają około 133 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 172 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu staszowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój149 m²399 750 zł
2 pokoje64 m²290 000 zł
3 pokoje70 m²340 735 zł
4 pokoje117 m²655 857 zł
5 pokoi193 m²1 407 173 zł
6 pokoi181 m²587 818 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie staszowskim?

Średnia cena to 4 635 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 493 zł/m², a dla domów spada do 4 493 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu staszowskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.