Domy i mieszkania na sprzedaż Krakowski

Zobacz 2 465 nieruchomości na sprzedaż w powiecie krakowskim: ceny od 70 500 zł do 15 997 000 zł, średnio 1 251 674 zł.

Średnia cena 1 251 674 zł cena sprzedaży
Przedział cen 70 500–15 997 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 155 m² na nieruchomość
Cena za m² 8 063 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

2 465 łącznie
75% domy
  • Mieszkania 22,4%
    551 nieruchomości
  • Domy 74,7%
    1 842 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 2,9%
    72 nieruchomości

Ile pokoi

2 393 łącznie
47% 5+ pokoi
  • 1 pokój 3,2%
    77 nieruchomości
  • 2 pokoje 5,3%
    128 nieruchomości
  • 3 pokoje 9,5%
    227 nieruchomości
  • 4 pokoje 34,7%
    831 nieruchomości
  • 5+ pokoi 47,2%
    1 130 nieruchomości

Przedziały cenowe

2 393 łącznie
  • 70 000–755 000 zł 20,6%
    493 nieruchomości
  • 755 000–960 000 zł 19,7%
    472 nieruchomości
  • 960 000–1 200 000 zł 19,7%
    471 nieruchomości
  • 1 200 000–1 500 000 zł 20,7%
    495 nieruchomości
  • 1 500 000–16 000 000 zł 19,3%
    462 nieruchomości

Przedziały powierzchni

2 393 łącznie
  • 0–90 m² 23,4%
    560 nieruchomości
  • 90–120 m² 18,6%
    446 nieruchomości
  • 120–150 m² 18,5%
    442 nieruchomości
  • 150–210 m² 22,2%
    531 nieruchomości
  • 210–3 010 m² 17,3%
    414 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 68 m² 181 m²
Cena za metr kwadratowy 11 061 zł/m² 7 725 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie krakowskim liczy 2 465 nieruchomości, w tym 1 842 domy i 551 mieszkań oraz 72 innych nieruchomości: 77% oferty stanowią domy. Domy mają około 181 m² przy średniej cenie 7 725 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 68 m²) przy cenie za metr kwadratowy wyższej — około 11 061 zł/m².

Domy 5-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 4- i 6-pokojowe.

Z 677 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 700 000 zł rynek powiatu krakowskiego najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 126,5%.

Mediana ceny sprzedaży 700 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 9 412 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 677 2025
Ceny w ciągu roku +30,8% mediana
Od 2010 roku +126,5% mediana
Wobec mediany województwa +14,7% małopolskie: 610 182 zł
Wobec mediany krajowej +55,6% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu krakowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 700 000 zł, czyli 9 412 zł/m², w obserwowanym przedziale od 320 758 zł do 1 142 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 180 000 zł do 720 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,9% transakcji zawarto między 290 000 zł a 510 000 zł, a 9,9% przekroczyło 720 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,8% sprzedanych lokali ma od 50 do 82 m², a 12,6% przekracza 100 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (małopolskie: 610 182 zł) o 14,7%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 55,6%.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Iwanowice — mediana 669 655 zł (7 419 zł/m², 24 transakcje od 2010 roku), dalej Liszki z medianą 580 400 zł (7 109 zł/m²). Mogilany: 510 592 zł (6 280 zł/m²). Na drugim biegunie Igołomia-Wawrzeńczyce ma najbardziej przystępną medianę: 7 431 zł (111 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 541 sprzedaży mieszkań, z medianą 604 000 zł i 9 582 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 649 499 zł (9 566 zł/m²) przy 834 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu krakowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 541 604 000 zł -13,7% 9 582 zł/m²
2025 677 700 000 zł +30,8% 9 412 zł/m²
2024 933 535 123 zł -0,7% 8 211 zł/m²
2023 666 539 000 zł +17,2% 7 374 zł/m²
2022 793 459 771 zł +11,2% 6 403 zł/m²
2021 972 413 600 zł +14,9% 5 846 zł/m²
2020 924 360 000 zł +19,8% 5 427 zł/m²
2019 787 300 500 zł +0,2% 5 000 zł/m²
2018 495 299 995 zł -4,8% 4 695 zł/m²
2017 340 315 000 zł +5% 4 259 zł/m²
2016 339 300 000 zł +25% 4 469 zł/m²
2015 319 240 000 zł +3,4% 4 506 zł/m²
2014 257 232 000 zł -0,7% 4 460 zł/m²
2013 208 233 750 zł +2,2% 4 267 zł/m²
2012 157 228 696 zł -12,7% 4 437 zł/m²
2011 184 262 000 zł -15,2% 4 626 zł/m²
2010 278 309 000 zł — 4 491 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Krakowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 677
Mediana ceny 700 000 zł
Cena za m² 9 412 zł/m²
Mediana powierzchni 70,5 m²
Typowy przedział 320 758 –
1 142 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie krakowskim

Rozkład obliczony na podstawie 8 870 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 180 000 zł 10,1%
180 000 – 290 000 zł 17,6%
290 000 – 510 000 zł 43,9%
510 000 – 720 000 zł 18,5%
Powyżej 720 000 zł 9,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie krakowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 8 840 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 3 800 zł/m² 9,9%
3 800 – 4 800 zł/m² 18,6%
4 800 – 7 400 zł/m² 43,4%
7 400 – 9 700 zł/m² 17,9%
Powyżej 9 700 zł/m² 10,2%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie krakowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 38 m² 10,7%
38 – 50 m² 17,6%
50 – 82 m² 43,8%
82 – 100 m² 15,3%
Powyżej 100 m² 12,6%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Krakowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,6% 175 000 zł 6 333 zł/m²
2 izby 19,5% 242 250 zł 6 319 zł/m²
3 izby 33,3% 362 000 zł 6 380 zł/m²
4 izby 24,9% 460 000 zł 6 482 zł/m²
5 izb 13,6% 540 000 zł 6 249 zł/m²
6 izb i więcej 5,1% 623 750 zł 5 920 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie krakowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Iwanowice 24 669 655 zł 7 419 zł/m²
Liszki 433 580 400 zł 7 109 zł/m²
Mogilany 478 510 592 zł 6 280 zł/m²
Świątniki Górne 41 490 000 zł 4 658 zł/m²
Zabierzów 707 479 000 zł 5 886 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie krakowskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Igołomia-Wawrzeńczyce 33 7 431 zł 111 zł/m²
Słomniki 247 210 000 zł 4 850 zł/m²
Skawina 2 278 275 000 zł 5 500 zł/m²
Skała 79 320 000 zł 7 360 zł/m²
Kocmyrzów-Luborzyca 134 339 000 zł 4 542 zł/m²

Ceny działek w powiecie krakowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 12 605 100 zł/m² 160 000 zł 1 592 m²
Grunty rolne 17 360 40 zł/m² 80 000 zł 2 200 m²
Grunty leśne 172 10 zł/m² 30 000 zł 2 425 m²
Wszystkie działki 32 774 66 zł/m² 112 000 zł 1 900 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie krakowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Zielonki 2 804 137 zł/m² 181 450 zł
Wielka Wieś 2 030 136 zł/m² 205 000 zł
Mogilany 1 877 130 zł/m² 195 000 zł
Zabierzów 3 233 128 zł/m² 200 000 zł
Michałowice 1 997 81 zł/m² 152 000 zł
Czernichów 2 146 33 zł/m² 60 000 zł
Skała 1 261 29 zł/m² 80 000 zł
Słomniki 1 494 19 zł/m² 65 000 zł
Igołomia-Wawrzeńczyce 934 6,7 zł/m² 40 000 zł
Sułoszowa 487 5,2 zł/m² 28 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie krakowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 4 624 693 0 2 645 1 286
2026 (do 17.08) 2 535 547 0 1 244 744
Razem 2010–2026 63 770 9 498 0 37 770 16 502

Trajektorię cen powiatu krakowskiego widać w dłuższej perspektywie: 309 000 zł mediany w 2010 roku, 700 000 zł w 2025 roku, czyli +126,5%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 27,4% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie krakowskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie krakowskim trzeba przeznaczyć średnio 1 251 674 zł, czyli około 8 063 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie krakowskim?

W tej chwili do wyboru są 2 465 nieruchomości: 1 842 domy i 551 mieszkań oraz 72 innych nieruchomości.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie krakowskim?

Oferty zaczynają się od 70 500 zł i sięgają 15 997 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnia powierzchnia to około 155 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 181 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 68 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu krakowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój34 m²303 541 zł
2 pokoje47 m²517 902 zł
3 pokoje86 m²764 566 zł
4 pokoje123 m²1 097 714 zł
5 pokoi161 m²1 320 273 zł
6 pokoi227 m²1 675 226 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnia cena to 8 063 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 11 061 zł/m², a dla domów spada do 7 725 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie krakowskim?

Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.