Domy i mieszkania na sprzedaż Zawierciański

Znajdź swoją nieruchomość w powiecie zawierciańskim: 207 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 68 000 zł do 3 999 000 zł, średnio 611 296 zł.

Średnia cena 611 296 zł cena sprzedaży
Przedział cen 68 000–3 999 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 144 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 257 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

207 łącznie
66% domy
  • Mieszkania 33,8%
    70 nieruchomości
  • Domy 66,2%
    137 nieruchomości

Ile pokoi

207 łącznie
33% 5+ pokoi
  • 1 pokój 9,2%
    19 nieruchomości
  • 2 pokoje 21,3%
    44 nieruchomości
  • 3 pokoje 21,7%
    45 nieruchomości
  • 4 pokoje 14,5%
    30 nieruchomości
  • 5+ pokoi 33,3%
    69 nieruchomości

Przedziały cenowe

207 łącznie
  • 65 000–270 000 zł 22,7%
    47 nieruchomości
  • 275 000–370 000 zł 18,8%
    39 nieruchomości
  • 375 000–485 000 zł 19,8%
    41 nieruchomości
  • 485 000–770 000 zł 18,8%
    39 nieruchomości
  • 770 000–4 000 000 zł 19,8%
    41 nieruchomości

Przedziały powierzchni

207 łącznie
  • 10–60 m² 20,8%
    43 nieruchomości
  • 60–90 m² 22,7%
    47 nieruchomości
  • 90–150 m² 17,4%
    36 nieruchomości
  • 150–210 m² 21,3%
    44 nieruchomości
  • 210–800 m² 17,9%
    37 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 60 m² 186 m²
Cena za metr kwadratowy 5 258 zł/m² 4 093 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie zawierciańskim liczy 207 nieruchomości, w tym 137 domów i 70 mieszkań: 66% oferty stanowią domy. Domy mają około 186 m² przy średniej cenie 4 093 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 60 m²) przy cenie za metr kwadratowy wyższej — około 5 258 zł/m².

Domy 5-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 3- i 6-pokojowe.

Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie w powiecie zawierciańskim sprzedawano w 2025 roku za medianę 230 000 zł. Typowa nieruchomość: 47,5 m², 3 izby. Ceny zyskały 5,7% w ciągu roku.

Mediana ceny sprzedaży 230 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 000 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 168 2025
Ceny w ciągu roku +5,7% mediana
Od 2010 roku +155,6% mediana
Wobec mediany województwa -29% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -48,9% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu zawierciańskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 230 000 zł, czyli 5 000 zł/m², w obserwowanym przedziale od 90 598 zł do 379 750 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 55 000 zł do 250 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 47,1% transakcji zawarto między 80 000 zł a 160 000 zł, a 10,7% przekroczyło 250 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,6% sprzedanych lokali ma od 39 do 54 m², a 9,3% przekracza 64 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 29% niższa od mediany województwa (śląskie: 324 046 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 48,9% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Poręba — mediana 120 000 zł (2 728 zł/m², 150 transakcji od 2010 roku), dalej Szczekociny z medianą 116 000 zł (2 428 zł/m²). Zawiercie: 110 000 zł (2 144 zł/m²). Na drugim biegunie Pilica ma najbardziej przystępną medianę: 67 500 zł (1 469 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 72 sprzedaże mieszkań, z medianą 253 000 zł i 5 783 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 245 000 zł (5 515 zł/m²) przy 133 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu zawierciańskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 72 253 000 zł +10% 5 783 zł/m²
2025 168 230 000 zł +5,7% 5 000 zł/m²
2024 210 217 500 zł +6,1% 4 996 zł/m²
2023 183 205 000 zł +13,9% 4 680 zł/m²
2022 167 180 000 zł +2,9% 4 042 zł/m²
2021 213 175 000 zł +34,6% 3 678 zł/m²
2020 222 130 000 zł +20,9% 2 890 zł/m²
2019 282 107 500 zł +18,1% 2 270 zł/m²
2018 237 91 000 zł +13,8% 1 915 zł/m²
2017 221 80 000 zł -5,9% 1 791 zł/m²
2016 237 85 000 zł +3,7% 1 813 zł/m²
2015 209 82 000 zł -3,5% 1 804 zł/m²
2014 227 85 000 zł -5,6% 1 854 zł/m²
2013 158 90 000 zł -5,3% 1 873 zł/m²
2012 163 95 000 zł -1% 1 965 zł/m²
2011 160 96 000 zł +6,7% 1 975 zł/m²
2010 145 90 000 zł — 1 895 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Zawierciański: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 168
Mediana ceny 230 000 zł
Cena za m² 5 000 zł/m²
Mediana powierzchni 47,5 m²
Typowy przedział 90 598 –
379 750 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie zawierciańskim

Rozkład obliczony na podstawie 3 274 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 55 000 zł 9,5%
55 000 – 80 000 zł 15,6%
80 000 – 160 000 zł 47,1%
160 000 – 250 000 zł 17%
Powyżej 250 000 zł 10,7%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie zawierciańskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 3 272 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 300 zł/m² 8,7%
1 300 – 1 800 zł/m² 19,5%
1 800 – 3 400 zł/m² 44,3%
3 400 – 5 100 zł/m² 17%
Powyżej 5 100 zł/m² 10,5%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie zawierciańskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 9,4%
34 – 39 m² 19,5%
39 – 54 m² 43,6%
54 – 64 m² 18,1%
Powyżej 64 m² 9,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Zawierciański: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 1,3% 35 000 zł 2 193 zł/m²
2 izby 18,7% 70 000 zł 2 598 zł/m²
3 izby 52,3% 100 000 zł 2 755 zł/m²
4 izby 23,3% 130 000 zł 2 770 zł/m²
5 izb 4,1% 155 000 zł 2 496 zł/m²
6 izb i więcej 0,3% 118 000 zł 1 870 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie zawierciańskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Poręba 150 120 000 zł 2 728 zł/m²
Szczekociny 75 116 000 zł 2 428 zł/m²
Zawiercie 2 706 110 000 zł 2 144 zł/m²
Łazy 239 95 000 zł 2 142 zł/m²
Ogrodzieniec 37 80 000 zł 1 620 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie zawierciańskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Pilica 34 67 500 zł 1 469 zł/m²
Ogrodzieniec 37 80 000 zł 1 620 zł/m²
Łazy 239 95 000 zł 2 142 zł/m²
Zawiercie 2 706 110 000 zł 2 144 zł/m²
Szczekociny 75 116 000 zł 2 428 zł/m²

Ceny działek w powiecie zawierciańskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 597 62 zł/m² 59 000 zł 832 m²
Grunty rolne 6 212 14 zł/m² 40 000 zł 2 700 m²
Grunty leśne 384 3,4 zł/m² 20 000 zł 6 024 m²
Wszystkie działki 7 222 16 zł/m² 40 000 zł 2 520 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie zawierciańskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Zawiercie 1 504 50 zł/m² 65 000 zł
Łazy 1 183 37 zł/m² 60 000 zł
Ogrodzieniec 565 25 zł/m² 55 000 zł
Włodowice 388 22 zł/m² 60 000 zł
Poręba 487 21 zł/m² 30 000 zł
Kroczyce 656 12 zł/m² 35 000 zł
Pilica 722 3,5 zł/m² 30 000 zł
Irządze 343 2,7 zł/m² 20 000 zł
Żarnowiec 378 2,5 zł/m² 25 000 zł
Szczekociny 1 001 2,3 zł/m² 18 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie zawierciańskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 883 178 0 447 258
2026 (do 17.08) 267 76 0 94 97
Razem 2010–2026 17 735 3 663 0 8 330 5 742

Najczęściej sprzedawany format mieszkania w powiecie zawierciańskim to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 100 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 5,7%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie zawierciańskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie zawierciańskim trzeba przeznaczyć średnio 611 296 zł, czyli około 4 257 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie zawierciańskim?

Obecnie dostępnych ofert: 207: 137 domów i 70 mieszkań.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie zawierciańskim?

Znajdziesz tu oferty od 68 000 zł do 3 999 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie zawierciańskim?

Średnia powierzchnia to około 144 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 186 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 60 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu zawierciańskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój85 m²679 647 zł
2 pokoje63 m²305 779 zł
3 pokoje90 m²401 018 zł
4 pokoje128 m²486 718 zł
5 pokoi200 m²932 729 zł
6 pokoi208 m²928 173 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnio wychodzi około 4 257 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 258 zł/m², a dla domów spada do 4 093 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu zawierciańskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.