Domy i mieszkania na sprzedaż Będziński

Porównaj 659 nieruchomości na sprzedaż w powiecie będzińskim — średnia cena to 535 486 zł, a ceny sięgają od 52 000 zł do 3 600 000 zł.

Średnia cena 535 486 zł cena sprzedaży
Przedział cen 52 000–3 600 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 96 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 595 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

659 łącznie
66% mieszkania
  • Mieszkania 65,7%
    433 nieruchomości
  • Domy 34,3%
    226 nieruchomości

Ile pokoi

659 łącznie
30% 2 pokoje
  • 1 pokój 9,9%
    65 nieruchomości
  • 2 pokoje 30,2%
    199 nieruchomości
  • 3 pokoje 22,6%
    149 nieruchomości
  • 4 pokoje 20,0%
    132 nieruchomości
  • 5+ pokoi 17,3%
    114 nieruchomości

Przedziały cenowe

659 łącznie
  • 50 000–255 000 zł 20,8%
    137 nieruchomości
  • 255 000–375 000 zł 19,4%
    128 nieruchomości
  • 375 000–490 000 zł 20,8%
    137 nieruchomości
  • 490 000–660 000 zł 19,7%
    130 nieruchomości
  • 660 000–3 605 000 zł 19,3%
    127 nieruchomości

Przedziały powierzchni

659 łącznie
  • 0–50 m² 34,7%
    229 nieruchomości
  • 50–60 m² 19,3%
    127 nieruchomości
  • 60–70 m² 7,1%
    47 nieruchomości
  • 70–150 m² 20,3%
    134 nieruchomości
  • 150–1 230 m² 18,5%
    122 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 51 m² 182 m²
Cena za metr kwadratowy 7 247 zł/m² 4 710 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Dostępne oferty na sprzedaż w powiecie będzińskim to 659 nieruchomości: 433 mieszkania i 226 domów. Mieszkania stanowią 66% oferty. Pod względem powierzchni mieszkania mają średnio 51 m² (7 247 zł/m²), a domy około 182 m² (4 710 zł/m²).

Mieszkania 2-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 3- i 4-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla powiatu będzińskiego obejmują 848 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 282 153 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 5 985 zł. To o 37,3% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 282 153 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 985 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 848 2025
Ceny w ciągu roku +15% mediana
Od 2010 roku +135,1% mediana
Wobec mediany województwa -12,9% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -37,3% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu będzińskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 282 153 zł, czyli 5 985 zł/m², w obserwowanym przedziale od 107 400 zł do 603 250 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 65 000 zł do 350 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45% transakcji zawarto między 110 000 zł a 240 000 zł, a 10,2% przekroczyło 350 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,5% sprzedanych lokali ma od 39 do 57 m², a 10,1% przekracza 72 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 12,9% niższa od mediany województwa (śląskie: 324 046 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 37,3% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Siewierz — mediana 285 075 zł (5 968 zł/m², 732 transakcje od 2010 roku), dalej Bobrowniki z medianą 253 800 zł (4 012 zł/m²). Mierzęcice: 180 000 zł (3 689 zł/m²). Na drugim biegunie Wojkowice ma najbardziej przystępną medianę: 120 000 zł (2 472 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 355 sprzedaży mieszkań, z medianą 250 000 zł i 5 381 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 260 612 zł (5 591 zł/m²) przy 652 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu będzińskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 355 250 000 zł -11,4% 5 381 zł/m²
2025 848 282 153 zł +15% 5 985 zł/m²
2024 689 245 346 zł -1,5% 5 376 zł/m²
2023 507 249 000 zł +3,8% 5 024 zł/m²
2022 702 240 000 zł +26,6% 5 014 zł/m²
2021 662 189 500 zł +14,8% 4 075 zł/m²
2020 519 165 000 zł +6,5% 3 528 zł/m²
2019 613 155 000 zł +26% 3 100 zł/m²
2018 535 123 000 zł -0,8% 2 628 zł/m²
2017 439 124 000 zł +13,2% 2 571 zł/m²
2016 460 109 500 zł +1,4% 2 302 zł/m²
2015 395 108 000 zł +2,9% 2 252 zł/m²
2014 392 105 000 zł -8,7% 2 292 zł/m²
2013 372 115 000 zł -4,2% 2 387 zł/m²
2012 364 120 000 zł +0% 2 513 zł/m²
2011 357 120 000 zł +0% 2 530 zł/m²
2010 288 120 000 zł — 2 427 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Będziński: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 848
Mediana ceny 282 153 zł
Cena za m² 5 985 zł/m²
Mediana powierzchni 49,6 m²
Typowy przedział 107 400 –
603 250 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie będzińskim

Rozkład obliczony na podstawie 8 497 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 65 000 zł 9,5%
65 000 – 110 000 zł 16,6%
110 000 – 240 000 zł 45%
240 000 – 350 000 zł 18,7%
Powyżej 350 000 zł 10,2%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie będzińskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 8 483 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 600 zł/m² 9,7%
1 600 – 2 500 zł/m² 19,4%
2 500 – 4 800 zł/m² 43,4%
4 800 – 6 400 zł/m² 17,6%
Powyżej 6 400 zł/m² 9,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie będzińskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 33 m² 9,3%
33 – 39 m² 18,4%
39 – 57 m² 43,5%
57 – 72 m² 18,7%
Powyżej 72 m² 10,1%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Będziński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2% 105 000 zł 4 487 zł/m²
2 izby 25% 120 000 zł 4 030 zł/m²
3 izby 42,3% 153 500 zł 3 963 zł/m²
4 izby 26,2% 210 000 zł 3 815 zł/m²
5 izb 4,1% 254 400 zł 4 091 zł/m²
6 izb i więcej 0,4% 200 000 zł 2 750 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie będzińskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Siewierz 732 285 075 zł 5 968 zł/m²
Bobrowniki 78 253 800 zł 4 012 zł/m²
Mierzęcice 90 180 000 zł 3 689 zł/m²
Będzin 5 231 157 500 zł 3 290 zł/m²
Czeladź 1 731 149 000 zł 2 997 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie będzińskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Wojkowice 525 120 000 zł 2 472 zł/m²
Sławków 89 136 000 zł 2 689 zł/m²
Czeladź 1 731 149 000 zł 2 997 zł/m²
Będzin 5 231 157 500 zł 3 290 zł/m²
Mierzęcice 90 180 000 zł 3 689 zł/m²

Ceny działek w powiecie będzińskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 4 988 90 zł/m² 100 000 zł 1 006 m²
Grunty rolne 2 916 36 zł/m² 60 000 zł 1 592 m²
Grunty leśne 76 11 zł/m² 30 000 zł 2 751 m²
Wszystkie działki 8 146 68 zł/m² 85 000 zł 1 124 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie będzińskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Czeladź 711 198 zł/m² 200 000 zł
Będzin 1 614 89 zł/m² 65 000 zł
Bobrowniki 1 450 68 zł/m² 90 000 zł
Wojkowice 416 66 zł/m² 77 700 zł
Psary 1 443 63 zł/m² 92 558 zł
Wojkowice 416 66 zł/m² 77 700 zł
Psary 1 443 63 zł/m² 92 558 zł
Mierzęcice 877 60 zł/m² 83 000 zł
Sławków 521 54 zł/m² 60 000 zł
Siewierz 1 111 34 zł/m² 70 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie będzińskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 2 297 892 0 643 762
2026 (do 17.08) 1 191 376 0 397 418
Razem 2010–2026 28 066 9 135 0 9 555 9 376

W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla powiatu będzińskiego średnia bez wartości skrajnych wynosi 292 008 zł, przy medianie 282 153 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 5 985 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie będzińskim?

Nieruchomości w powiecie będzińskim kosztują średnio około 535 486 zł, czyli około 5 595 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie będzińskim?

Obecnie dostępnych ofert: 659: 433 mieszkania i 226 domów.

Jaki jest przedział cen w powiecie będzińskim?

Znajdziesz tu oferty od 52 000 zł do 3 600 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnia powierzchnia to około 96 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 182 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu będzińskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój32 m²218 406 zł
2 pokoje44 m²293 554 zł
3 pokoje65 m²458 576 zł
4 pokoje103 m²621 592 zł
5 pokoi166 m²912 453 zł
6 pokoi220 m²896 913 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Wynosi ona około 5 595 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 247 zł/m², a dla domów spada do 4 710 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie będzińskim?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.