Domy i mieszkania na sprzedaż Tarnogórski

Mamy 600 nieruchomości na sprzedaż w powiecie tarnogórskim, w cenach od 105 000 zł do 5 500 000 zł, przy średniej cenie 801 375 zł.

Średnia cena 801 375 zł cena sprzedaży
Przedział cen 105 000–5 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 143 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 620 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

600 łącznie
56% domy
  • Mieszkania 43,7%
    262 nieruchomości
  • Domy 56,3%
    338 nieruchomości

Ile pokoi

600 łącznie
33% 5+ pokoi
  • 1 pokój 3,0%
    18 nieruchomości
  • 2 pokoje 14,2%
    85 nieruchomości
  • 3 pokoje 23,8%
    143 nieruchomości
  • 4 pokoje 25,8%
    155 nieruchomości
  • 5+ pokoi 33,2%
    199 nieruchomości

Przedziały cenowe

600 łącznie
  • 105 000–390 000 zł 20,5%
    123 nieruchomości
  • 390 000–585 000 zł 19,7%
    118 nieruchomości
  • 585 000–780 000 zł 20,2%
    121 nieruchomości
  • 780 000–1 105 000 zł 19,7%
    118 nieruchomości
  • 1 120 000–5 505 000 zł 20,0%
    120 nieruchomości

Przedziały powierzchni

600 łącznie
  • 0–70 m² 27,2%
    163 nieruchomości
  • 70–90 m² 13,7%
    82 nieruchomości
  • 90–130 m² 19,8%
    119 nieruchomości
  • 130–190 m² 19,8%
    119 nieruchomości
  • 190–3 360 m² 19,5%
    117 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 67 m² 201 m²
Cena za metr kwadratowy 6 835 zł/m² 5 305 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie tarnogórskim liczy 600 nieruchomości, w tym 338 domów i 262 mieszkania: 56% oferty stanowią domy. Domy mają około 201 m² przy średniej cenie 5 305 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 67 m²) przy cenie za metr kwadratowy wyższej — około 6 835 zł/m².

Domy 4-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 5- i 6-pokojowe.

Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny powiatu tarnogórskiego oscylowały w 2025 roku wokół 357 500 zł (mediana). To około 6 268 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 25,4% sprzedaży od 2010 roku.

Mediana ceny sprzedaży 357 500 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 268 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 488 2025
Ceny w ciągu roku +7,4% mediana
Od 2010 roku +263,7% mediana
Wobec mediany województwa +10,3% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -20,6% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu tarnogórskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 357 500 zł, czyli 6 268 zł/m², w obserwowanym przedziale od 126 750 zł do 696 500 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 62 000 zł do 430 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,3% transakcji zawarto między 110 000 zł a 270 000 zł, a 9,9% przekroczyło 430 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,7% sprzedanych lokali ma od 44 do 65 m², a 9,9% przekracza 85 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (śląskie: 324 046 zł) o 10,3%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 20,6% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Tarnowskie Góry — mediana 200 000 zł (3 712 zł/m², 4 271 transakcji od 2010 roku), dalej Radzionków z medianą 145 000 zł (2 991 zł/m²). Świerklaniec: 128 700 zł (2 446 zł/m²). Na drugim biegunie Kalety ma najbardziej przystępną medianę: 57 175 zł (1 167 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 15 sprzedaży mieszkań, z medianą 300 000 zł i 5 545 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 338 125 zł (6 217 zł/m²) przy 180 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu tarnogórskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 15 300 000 zł -16,1% 5 545 zł/m²
2025 488 357 500 zł +7,4% 6 268 zł/m²
2024 473 333 000 zł +18,9% 5 895 zł/m²
2023 429 280 000 zł +12% 5 155 zł/m²
2022 472 250 000 zł +4,2% 5 019 zł/m²
2021 421 240 000 zł +9,1% 4 112 zł/m²
2020 361 220 000 zł +33,3% 3 729 zł/m²
2019 415 165 000 zł +15,1% 3 263 zł/m²
2018 339 143 400 zł +10,3% 2 885 zł/m²
2017 321 130 000 zł +6,6% 2 650 zł/m²
2016 225 122 000 zł +3,6% 2 389 zł/m²
2015 318 117 750 zł +15,1% 2 345 zł/m²
2014 361 102 300 zł -4,4% 2 215 zł/m²
2013 373 107 000 zł -2,7% 2 213 zł/m²
2012 366 110 000 zł +13,4% 2 362 zł/m²
2011 339 97 000 zł -1,3% 2 163 zł/m²
2010 355 98 300 zł — 2 066 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Tarnogórski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 488
Mediana ceny 357 500 zł
Cena za m² 6 268 zł/m²
Mediana powierzchni 55,3 m²
Typowy przedział 126 750 –
696 500 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie tarnogórskim

Rozkład obliczony na podstawie 6 071 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 62 000 zł 9,8%
62 000 – 110 000 zł 17,2%
110 000 – 270 000 zł 45,3%
270 000 – 430 000 zł 17,8%
Powyżej 430 000 zł 9,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie tarnogórskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 6 011 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 500 zł/m² 10,6%
1 500 – 2 300 zł/m² 16,3%
2 300 – 4 600 zł/m² 45,1%
4 600 – 6 400 zł/m² 18,2%
Powyżej 6 400 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie tarnogórskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 9,5%
34 – 44 m² 17,8%
44 – 65 m² 44,7%
65 – 85 m² 18%
Powyżej 85 m² 9,9%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Tarnogórski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2% 146 664 zł 5 343 zł/m²
2 izby 19,7% 130 000 zł 4 554 zł/m²
3 izby 42,8% 150 016 zł 3 679 zł/m²
4 izby 29,6% 215 000 zł 3 597 zł/m²
5 izb 5,1% 255 000 zł 3 314 zł/m²
6 izb i więcej 0,9% 283 944 zł 2 854 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie tarnogórskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Tarnowskie Góry 4 271 200 000 zł 3 712 zł/m²
Radzionków 661 145 000 zł 2 991 zł/m²
Świerklaniec 217 128 700 zł 2 446 zł/m²
Zbrosławice 165 117 000 zł 2 076 zł/m²
Miasteczko Śląskie 274 110 500 zł 2 615 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie tarnogórskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Kalety 200 57 175 zł 1 167 zł/m²
Krupski Młyn 141 90 000 zł 1 791 zł/m²
Tworóg 143 95 000 zł 1 452 zł/m²
Miasteczko Śląskie 274 110 500 zł 2 615 zł/m²
Zbrosławice 165 117 000 zł 2 076 zł/m²

Ceny działek w powiecie tarnogórskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 4 600 84 zł/m² 131 325 zł 1 488 m²
Grunty rolne 5 387 54 zł/m² 94 560 zł 1 785 m²
Grunty leśne 150 33 zł/m² 50 000 zł 1 546 m²
Wszystkie działki 11 092 67 zł/m² 107 000 zł 1 612 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie tarnogórskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Świerklaniec 1 585 100 zł/m² 130 000 zł
Tarnowskie Góry 3 448 86 zł/m² 120 154 zł
Radzionków 736 68 zł/m² 135 000 zł
Miasteczko Śląskie 402 62 zł/m² 69 950 zł
Kalety 535 58 zł/m² 57 480 zł
Kalety 535 58 zł/m² 57 480 zł
Zbrosławice 2 325 57 zł/m² 120 000 zł
Ożarowice 883 48 zł/m² 85 000 zł
Tworóg 933 35 zł/m² 70 000 zł
Krupski Młyn 249 28 zł/m² 50 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie tarnogórskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 785 510 0 719 556
2026 (do 17.08) 83 16 0 43 24
Razem 2010–2026 26 729 6 409 0 12 321 7 999

Trajektorię cen powiatu tarnogórskiego widać w dłuższej perspektywie: 98 300 zł mediany w 2010 roku, 357 500 zł w 2025 roku, czyli +263,7%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 3,2% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie tarnogórskim?

Nieruchomości w powiecie tarnogórskim kosztują średnio około 801 375 zł, czyli około 5 620 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie tarnogórskim?

W tej chwili do wyboru są 600 nieruchomości: 338 domów i 262 mieszkania.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 105 000 zł do 5 500 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Średnio mają około 143 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 201 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 67 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu tarnogórskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój38 m²230 421 zł
2 pokoje49 m²313 547 zł
3 pokoje78 m²538 222 zł
4 pokoje166 m²831 833 zł
5 pokoi166 m²1 041 051 zł
6 pokoi194 m²1 156 288 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie tarnogórskim?

Wynosi ona około 5 620 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 835 zł/m², a dla domów spada do 5 305 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu tarnogórskiego?

Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 5-pokojowy dom.