Porównaj 52 nieruchomości na sprzedaż w powiecie bieruńsko-lędzińskim — średnia cena to 869 442 zł, a ceny sięgają od 95 000 zł do 4 999 000 zł.
Ceny nieruchomości powiatu bieruńsko-lędzińskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie w powiecie bieruńsko-lędzińskim sprzedawano w 2025 roku za medianę 278 000 zł. Typowa nieruchomość: 50,5 m², 3 izby. Ceny zyskały 1,8% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
278 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 999 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
100
2025
Ceny w ciągu roku
+1,8%
mediana
Od 2010 roku
+118,9%
mediana
Wobec mediany województwa
-14,2%
śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej
-38,2%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu bieruńsko-lędzińskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 278 000 zł, czyli 5 999 zł/m², w obserwowanym przedziale od 109 750 zł do 406 750 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 63 000 zł do 290 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,2% transakcji zawarto między 110 000 zł a 200 000 zł, a 10,4% przekroczyło 290 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,5% sprzedanych lokali ma od 36 do 56 m², a 8% przekracza 64 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 14,2% niższa od mediany województwa (śląskie: 324 046 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 38,2% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Bieruń — mediana 157 000 zł (3 045 zł/m², 939 transakcji od 2010 roku), dalej Lędziny z medianą 150 000 zł (3 059 zł/m²). Na drugim biegunie Chełm Śląski ma najbardziej przystępną medianę: 135 000 zł (3 011 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 49 sprzedaży mieszkań, z medianą 260 000 zł i 6 267 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 277 500 zł (6 358 zł/m²) przy 84 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu bieruńsko-lędzińskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
49 |
260 000 zł |
-6,5% |
6 267 zł/m² |
| 2025 |
100 |
278 000 zł |
+1,8% |
5 999 zł/m² |
| 2024 |
123 |
273 000 zł |
+15,4% |
5 645 zł/m² |
| 2023 |
116 |
236 500 zł |
+15,4% |
5 129 zł/m² |
| 2022 |
87 |
205 000 zł |
+13,9% |
4 766 zł/m² |
| 2021 |
127 |
180 000 zł |
+0% |
4 269 zł/m² |
| 2020 |
123 |
180 000 zł |
+37,4% |
3 871 zł/m² |
| 2019 |
136 |
131 000 zł |
+4,8% |
3 096 zł/m² |
| 2018 |
120 |
125 000 zł |
+4,2% |
2 931 zł/m² |
| 2017 |
107 |
120 000 zł |
+6,7% |
2 726 zł/m² |
| 2016 |
104 |
112 500 zł |
+1,4% |
2 540 zł/m² |
| 2015 |
97 |
111 000 zł |
-17,8% |
2 585 zł/m² |
| 2014 |
133 |
135 000 zł |
+1,5% |
2 778 zł/m² |
| 2013 |
130 |
133 000 zł |
+1,5% |
2 686 zł/m² |
| 2012 |
151 |
131 000 zł |
-10,9% |
2 758 zł/m² |
| 2011 |
153 |
147 000 zł |
+15,7% |
2 901 zł/m² |
| 2010 |
79 |
127 000 zł |
— |
2 719 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Bieruńsko-Lędziński: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
100 |
| Mediana ceny |
278 000 zł |
| Cena za m² |
5 999 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
50,5 m² |
| Typowy przedział |
109 750 – 406 750 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Rozkład obliczony na podstawie 1 935 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 63 000 zł |
10% |
| 63 000 – 110 000 zł |
18,2% |
| 110 000 – 200 000 zł |
44,2% |
| 200 000 – 290 000 zł |
17,2% |
| Powyżej 290 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 932 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 100 zł/m² |
9,5% |
| 2 100 – 2 700 zł/m² |
19,8% |
| 2 700 – 4 100 zł/m² |
42,7% |
| 4 100 – 5 800 zł/m² |
17,8% |
| Powyżej 5 800 zł/m² |
10,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 23 m² |
11,9% |
| 23 – 36 m² |
16,7% |
| 36 – 56 m² |
43,5% |
| 56 – 64 m² |
20% |
| Powyżej 64 m² |
8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Bieruńsko-Lędziński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
9,7% |
89 000 zł |
3 603 zł/m² |
| 2 izby |
21,3% |
95 000 zł |
3 444 zł/m² |
| 3 izby |
35,3% |
165 000 zł |
3 691 zł/m² |
| 4 izby |
30,8% |
180 000 zł |
3 479 zł/m² |
| 5 izb |
2,6% |
235 000 zł |
3 446 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
150 000 zł |
2 417 zł/m² |
Mediana ceny według gmin w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Bieruń |
939 |
157 000 zł |
3 045 zł/m² |
| Lędziny |
917 |
150 000 zł |
3 059 zł/m² |
| Chełm Śląski |
53 |
135 000 zł |
3 011 zł/m² |
Ceny działek w powiecie bieruńsko-lędzińskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
819 |
82 zł/m² |
90 000 zł |
1 076 m² |
| Grunty rolne |
2 048 |
75 zł/m² |
110 000 zł |
1 486 m² |
| Grunty leśne |
16 |
20 zł/m² |
52 944 zł |
2 835 m² |
| Wszystkie działki |
4 419 |
78 zł/m² |
100 000 zł |
1 298 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Imielin |
858 |
88 zł/m² |
120 000 zł |
| Bieruń |
1 130 |
83 zł/m² |
86 650 zł |
| Lędziny |
851 |
75 zł/m² |
95 000 zł |
| Bojszowy |
1 067 |
75 zł/m² |
109 200 zł |
| Chełm Śląski |
513 |
60 zł/m² |
91 450 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
578 |
105 |
0 |
369 |
104 |
| 2026 (do 17.08) |
327 |
53 |
0 |
174 |
100 |
| Razem 2010–2026 |
9 147 |
2 033 |
0 |
5 574 |
1 540 |
Najczęściej sprzedawany format mieszkania w powiecie bieruńsko-lędzińskim to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 165 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 1,8%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość w powiecie bieruńsko-lędzińskim
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie bieruńsko-lędzińskim?
Na zakup nieruchomości w powiecie bieruńsko-lędzińskim trzeba przeznaczyć średnio 869 442 zł, czyli około 5 604 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 52: 37 domów i 15 mieszkań.
Jaki jest przedział cen w powiecie bieruńsko-lędzińskim?
Oferty zaczynają się od 95 000 zł i sięgają 4 999 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie bieruńsko-lędzińskim?
Średnio mają około 155 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 197 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 52 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu bieruńsko-lędzińskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 50 m² | 373 750 zł |
| 3 pokoje | 107 m² | 649 222 zł |
| 4 pokoje | 199 m² | 488 167 zł |
| 5 pokoi | 163 m² | 1 046 087 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie bieruńsko-lędzińskim?
Wynosi ona około 5 604 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 714 zł/m², a dla domów spada do 5 484 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu bieruńsko-lędzińskiego?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 3-pokojowy dom.