Domy i mieszkania na sprzedaż Mikołowski

Zobacz 257 nieruchomości na sprzedaż w powiecie mikołowskim: ceny od 99 000 zł do 4 600 000 zł, średnio 811 164 zł.

Średnia cena 811 164 zł cena sprzedaży
Przedział cen 99 000–4 600 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 131 m² na nieruchomość
Cena za m² 6 216 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

257 łącznie
52% domy
  • Mieszkania 47,9%
    123 nieruchomości
  • Domy 52,1%
    134 nieruchomości

Ile pokoi

257 łącznie
30% 5+ pokoi
  • 1 pokój 1,9%
    5 nieruchomości
  • 2 pokoje 22,2%
    57 nieruchomości
  • 3 pokoje 22,2%
    57 nieruchomości
  • 4 pokoje 23,7%
    61 nieruchomości
  • 5+ pokoi 30,0%
    77 nieruchomości

Przedziały cenowe

257 łącznie
  • 95 000–365 000 zł 21,4%
    55 nieruchomości
  • 365 000–525 000 zł 20,6%
    53 nieruchomości
  • 525 000–760 000 zł 18,3%
    47 nieruchomości
  • 770 000–1 150 000 zł 19,8%
    51 nieruchomości
  • 1 150 000–4 605 000 zł 19,8%
    51 nieruchomości

Przedziały powierzchni

257 łącznie
  • 20–60 m² 28,0%
    72 nieruchomości
  • 60–80 m² 16,0%
    41 nieruchomości
  • 80–140 m² 18,3%
    47 nieruchomości
  • 140–200 m² 19,8%
    51 nieruchomości
  • 200–810 m² 17,9%
    46 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 59 m² 196 m²
Cena za metr kwadratowy 7 384 zł/m² 5 895 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż w powiecie mikołowskim liczy 257 nieruchomości, w tym 134 domy i 123 mieszkania, a domy stanowią 52%. Średnia powierzchnia domów wynosi około 196 m², przy cenie 5 895 zł/m², wobec 59 m² i 7 384 zł/m² w przypadku mieszkań.

Domy 4-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 5- i 6-pokojowe.

Mediana ceny sprzedaży w powiecie mikołowskim wyniosła 369 000 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie województwa (śląskie) mediana to 324 046 zł. Zmiana roczna: +14,4%.

Mediana ceny sprzedaży 369 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 793 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 274 2025
Ceny w ciągu roku +14,4% mediana
Od 2010 roku +209,8% mediana
Wobec mediany województwa +13,9% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -18% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu mikołowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 369 000 zł, czyli 6 793 zł/m², w obserwowanym przedziale od 125 099 zł do 725 250 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 84 000 zł do 410 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,1% transakcji zawarto między 130 000 zł a 270 000 zł, a 9,9% przekroczyło 410 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 40,5% sprzedanych lokali ma od 44 do 60 m², a 10,7% przekracza 74 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (śląskie: 324 046 zł) o 13,9%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 18% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Mikołów — mediana 220 000 zł (4 204 zł/m², 2 191 transakcji od 2010 roku), dalej Wyry z medianą 180 000 zł (3 789 zł/m²). Orzesze: 148 500 zł (2 797 zł/m²). Na drugim biegunie Ornontowice ma najbardziej przystępną medianę: 133 000 zł (2 769 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 107 sprzedaży mieszkań, z medianą 380 000 zł i 7 239 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 400 000 zł (7 025 zł/m²) przy 219 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu mikołowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 107 380 000 zł +3% 7 239 zł/m²
2025 274 369 000 zł +14,4% 6 793 zł/m²
2024 238 322 500 zł +28,2% 5 982 zł/m²
2023 228 251 573 zł -5,4% 5 012 zł/m²
2022 278 266 000 zł +9,5% 5 105 zł/m²
2021 334 242 846 zł +16,8% 5 068 zł/m²
2020 221 207 834 zł +19,8% 4 321 zł/m²
2019 202 173 500 zł +13% 3 266 zł/m²
2018 202 153 552 zł +5,9% 2 898 zł/m²
2017 201 145 000 zł -9,4% 2 796 zł/m²
2016 149 160 000 zł +3,2% 2 942 zł/m²
2015 155 155 000 zł +21% 2 722 zł/m²
2014 166 128 136 zł -1,7% 2 613 zł/m²
2013 201 130 336 zł +1% 2 584 zł/m²
2012 192 129 106 zł -0,7% 2 613 zł/m²
2011 215 130 000 zł +9,2% 2 628 zł/m²
2010 252 119 100 zł — 2 541 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Mikołowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 274
Mediana ceny 369 000 zł
Cena za m² 6 793 zł/m²
Mediana powierzchni 53,7 m²
Typowy przedział 125 099 –
725 250 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie mikołowskim

Rozkład obliczony na podstawie 3 615 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 84 000 zł 9,9%
84 000 – 130 000 zł 17%
130 000 – 270 000 zł 45,1%
270 000 – 410 000 zł 18,1%
Powyżej 410 000 zł 9,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie mikołowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 3 614 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 000 zł/m² 10,1%
2 000 – 2 700 zł/m² 19,9%
2 700 – 5 000 zł/m² 41,7%
5 000 – 7 000 zł/m² 18,6%
Powyżej 7 000 zł/m² 9,7%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie mikołowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 11,5%
34 – 44 m² 16%
44 – 60 m² 40,5%
60 – 74 m² 21,3%
Powyżej 74 m² 10,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Mikołowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 1,5% 100 000 zł 3 803 zł/m²
2 izby 15% 113 000 zł 3 749 zł/m²
3 izby 47,2% 141 676 zł 3 792 zł/m²
4 izby 30,7% 195 965 zł 3 588 zł/m²
5 izb 4,9% 240 000 zł 3 378 zł/m²
6 izb i więcej 0,7% 345 000 zł 3 237 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie mikołowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Mikołów 2 191 220 000 zł 4 204 zł/m²
Wyry 49 180 000 zł 3 789 zł/m²
Orzesze 134 148 500 zł 2 797 zł/m²
Łaziska Górne 842 148 000 zł 2 837 zł/m²
Ornontowice 399 133 000 zł 2 769 zł/m²

Ceny działek w powiecie mikołowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 6 921 80 zł/m² 107 000 zł 1 267 m²
Grunty rolne 970 33 zł/m² 71 250 zł 2 416 m²
Grunty leśne 16 29 zł/m² 49 500 zł 1 840 m²
Wszystkie działki 7 948 75 zł/m² 101 200 zł 1 334 m²

Ceny gruntu według gmin w powiecie mikołowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Mikołów 2 939 97 zł/m² 130 000 zł
Łaziska Górne 765 88 zł/m² 100 000 zł
Wyry 1 171 79 zł/m² 106 500 zł
Ornontowice 560 68 zł/m² 90 000 zł
Orzesze 2 519 58 zł/m² 80 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie mikołowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 234 292 0 600 342
2026 (do 17.08) 473 125 0 213 135
Razem 2010–2026 19 371 4 287 0 9 996 5 088

W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla powiatu mikołowskiego średnia bez wartości skrajnych wynosi 377 394 zł, przy medianie 369 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 6 793 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie mikołowskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie mikołowskim trzeba przeznaczyć średnio 811 164 zł, czyli około 6 216 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

W tej chwili do wyboru są 257 nieruchomości: 134 domy i 123 mieszkania.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 99 000 zł do 4 600 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie mikołowskim?

Zazwyczaj oferują około 131 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 196 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 59 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu mikołowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje44 m²344 033 zł
3 pokoje66 m²474 306 zł
4 pokoje138 m²1 030 174 zł
5 pokoi194 m²1 231 025 zł
6 pokoi219 m²987 545 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie mikołowskim?

Średnia cena to 6 216 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 384 zł/m², a dla domów spada do 5 895 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu mikołowskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.