Domy i mieszkania na sprzedaż Pszczyński

Zobacz 94 nieruchomości na sprzedaż w powiecie pszczyńskim: ceny od 179 000 zł do 3 500 000 zł, średnio 926 620 zł.

Średnia cena 926 620 zł cena sprzedaży
Przedział cen 179 000–3 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 152 m² na nieruchomość
Cena za m² 6 104 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

94 łącznie
69% domy
  • Mieszkania 30,9%
    29 nieruchomości
  • Domy 69,1%
    65 nieruchomości

Ile pokoi

94 łącznie
48% 5+ pokoi
  • 1 pokój 5,3%
    5 nieruchomości
  • 2 pokoje 11,7%
    11 nieruchomości
  • 3 pokoje 16,0%
    15 nieruchomości
  • 4 pokoje 19,1%
    18 nieruchomości
  • 5+ pokoi 47,9%
    45 nieruchomości

Przedziały cenowe

94 łącznie
  • 175 000–450 000 zł 20,2%
    19 nieruchomości
  • 450 000–700 000 zł 22,3%
    21 nieruchomości
  • 725 000–890 000 zł 19,1%
    18 nieruchomości
  • 890 000–1 355 000 zł 19,1%
    18 nieruchomości
  • 1 380 000–3 505 000 zł 19,1%
    18 nieruchomości

Przedziały powierzchni

94 łącznie
  • 20–70 m² 24,5%
    23 nieruchomości
  • 70–130 m² 17,0%
    16 nieruchomości
  • 130–160 m² 19,1%
    18 nieruchomości
  • 160–220 m² 20,2%
    19 nieruchomości
  • 220–700 m² 19,1%
    18 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 59 m² 193 m²
Cena za metr kwadratowy 8 029 zł/m² 5 842 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży powiatu pszczyńskiego obejmuje 94 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą domów (69% całości): 65 domów i 29 mieszkań. Domy mają średnią powierzchnię 193 m² i cenę 5 842 zł/m²; mieszkania natomiast około 59 m² i 8 029 zł/m².

Najczęściej spotykany typ to domy 5-pokojowe, a zaraz po nich opcje 6- i 4-pokojowe.

Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny powiatu pszczyńskiego oscylowały w 2025 roku wokół 340 000 zł (mediana). To około 6 377 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 26,6% sprzedaży od 2010 roku.

Mediana ceny sprzedaży 340 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 377 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 285 2025
Ceny w ciągu roku +4,6% mediana
Od 2010 roku +189,4% mediana
Wobec mediany województwa +4,9% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -24,4% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu pszczyńskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 340 000 zł, czyli 6 377 zł/m², w obserwowanym przedziale od 135 800 zł do 588 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 93 000 zł do 410 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 41% transakcji zawarto między 140 000 zł a 270 000 zł, a 10,2% przekroczyło 410 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,1% sprzedanych lokali ma od 46 do 61 m², a 9,7% przekracza 78 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (śląskie: 324 046 zł) o 4,9%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 24,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Goczałkowice-Zdrój — mediana 345 093 zł (5 953 zł/m², 144 transakcje od 2010 roku), dalej Pszczyna z medianą 215 000 zł (4 009 zł/m²). Pawłowice: 157 750 zł (2 900 zł/m²). Na drugim biegunie Suszec ma najbardziej przystępną medianę: 123 350 zł (2 500 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 146 sprzedaży mieszkań, z medianą 377 500 zł i 6 692 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 375 000 zł (6 636 zł/m²) przy 263 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu pszczyńskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 146 377 500 zł +11% 6 692 zł/m²
2025 285 340 000 zł +4,6% 6 377 zł/m²
2024 247 325 000 zł +28,5% 6 027 zł/m²
2023 194 253 000 zł -3,4% 4 952 zł/m²
2022 194 262 000 zł +18,6% 5 033 zł/m²
2021 253 221 000 zł +7,8% 4 022 zł/m²
2020 190 205 000 zł +22,4% 3 596 zł/m²
2019 207 167 500 zł +17,1% 3 219 zł/m²
2018 227 143 000 zł +3,6% 2 770 zł/m²
2017 179 138 000 zł -0,9% 2 646 zł/m²
2016 198 139 250 zł +7,1% 2 480 zł/m²
2015 115 130 000 zł -4,4% 2 623 zł/m²
2014 125 136 000 zł -9,3% 2 405 zł/m²
2013 174 150 000 zł +25% 2 872 zł/m²
2012 153 120 000 zł -5,7% 2 362 zł/m²
2011 154 127 282 zł +8,3% 2 507 zł/m²
2010 36 117 500 zł — 2 392 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Pszczyński: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 285
Mediana ceny 340 000 zł
Cena za m² 6 377 zł/m²
Mediana powierzchni 56,3 m²
Typowy przedział 135 800 –
588 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie pszczyńskim

Rozkład obliczony na podstawie 3 077 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 93 000 zł 10%
93 000 – 140 000 zł 20,4%
140 000 – 270 000 zł 41%
270 000 – 410 000 zł 18,4%
Powyżej 410 000 zł 10,2%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie pszczyńskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 3 064 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 000 zł/m² 10,3%
2 000 – 2 600 zł/m² 18,1%
2 600 – 4 900 zł/m² 43,5%
4 900 – 7 000 zł/m² 18%
Powyżej 7 000 zł/m² 10,1%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie pszczyńskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 36 m² 12,1%
36 – 46 m² 16,1%
46 – 61 m² 44,1%
61 – 78 m² 18%
Powyżej 78 m² 9,7%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Pszczyński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,9% 110 000 zł 3 731 zł/m²
2 izby 19,7% 145 000 zł 3 971 zł/m²
3 izby 44,3% 175 000 zł 3 935 zł/m²
4 izby 24,2% 215 140 zł 3 753 zł/m²
5 izb 7,1% 237 500 zł 3 623 zł/m²
6 izb i więcej 2% 210 000 zł 2 818 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie pszczyńskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Goczałkowice-Zdrój 144 345 093 zł 5 953 zł/m²
Pszczyna 1 647 215 000 zł 4 009 zł/m²
Pawłowice 488 157 750 zł 2 900 zł/m²
Miedźna 650 146 500 zł 2 814 zł/m²
Kobiór 35 131 027 zł 2 415 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie pszczyńskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Suszec 113 123 350 zł 2 500 zł/m²
Kobiór 35 131 027 zł 2 415 zł/m²
Miedźna 650 146 500 zł 2 814 zł/m²
Pawłowice 488 157 750 zł 2 900 zł/m²
Pszczyna 1 647 215 000 zł 4 009 zł/m²

Ceny działek w powiecie pszczyńskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 3 725 67 zł/m² 85 000 zł 1 213 m²
Grunty rolne 2 704 30 zł/m² 59 000 zł 2 124 m²
Grunty leśne 17 6,9 zł/m² 48 725 zł 7 020 m²
Wszystkie działki 8 440 51 zł/m² 72 775 zł 1 350 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie pszczyńskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Kobiór 356 123 zł/m² 133 500 zł
Goczałkowice-Zdrój 384 70 zł/m² 100 000 zł
Pszczyna 3 496 59 zł/m² 80 000 zł
Suszec 1 415 53 zł/m² 70 000 zł
Miedźna 1 437 40 zł/m² 59 000 zł
Goczałkowice-Zdrój 384 70 zł/m² 100 000 zł
Pszczyna 3 496 59 zł/m² 80 000 zł
Suszec 1 415 53 zł/m² 70 000 zł
Miedźna 1 437 40 zł/m² 59 000 zł
Pawłowice 1 357 33 zł/m² 60 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie pszczyńskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 128 307 0 535 286
2026 (do 17.08) 627 149 0 308 170
Razem 2010–2026 21 563 3 990 0 11 478 6 095

Najczęściej sprzedawany format mieszkania w powiecie pszczyńskim to lokal trzyizbowy, z medianą ceny 175 000 zł. W ciągu roku mediana zyskała 4,6%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie pszczyńskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie pszczyńskim trzeba przeznaczyć średnio 926 620 zł, czyli około 6 104 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie pszczyńskim?

Obecnie dostępnych ofert: 94: 65 domów i 29 mieszkań.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie pszczyńskim?

Oferty zaczynają się od 179 000 zł i sięgają 3 500 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie pszczyńskim?

Średnia powierzchnia to około 152 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 193 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 59 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu pszczyńskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje44 m²321 505 zł
3 pokoje68 m²586 024 zł
4 pokoje137 m²839 469 zł
5 pokoi161 m²945 579 zł
6 pokoi187 m²1 248 486 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie pszczyńskim?

Wynosi ona około 6 104 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 029 zł/m², a dla domów spada do 5 842 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu pszczyńskiego?

Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 4-pokojowy dom.