Domy i mieszkania na sprzedaż Suski

Mamy 195 nieruchomości na sprzedaż w powiecie suskim, w cenach od 173 600 zł do 3 500 000 zł, przy średniej cenie 954 869 zł.

Średnia cena 954 869 zł cena sprzedaży
Przedział cen 173 600–3 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 185 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 172 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

195 łącznie
87% domy
  • Mieszkania 12,8%
    25 nieruchomości
  • Domy 87,2%
    170 nieruchomości

Ile pokoi

195 łącznie
41% 5+ pokoi
  • 1 pokój 22,6%
    44 nieruchomości
  • 2 pokoje 6,2%
    12 nieruchomości
  • 3 pokoje 14,4%
    28 nieruchomości
  • 4 pokoje 15,9%
    31 nieruchomości
  • 5+ pokoi 41,0%
    80 nieruchomości

Przedziały cenowe

195 łącznie
  • 170 000–455 000 zł 20,5%
    40 nieruchomości
  • 470 000–640 000 zł 21,0%
    41 nieruchomości
  • 640 000–835 000 zł 18,5%
    36 nieruchomości
  • 840 000–1 300 000 zł 20,0%
    39 nieruchomości
  • 1 395 000–3 505 000 zł 20,0%
    39 nieruchomości

Przedziały powierzchni

195 łącznie
  • 0–90 m² 23,1%
    45 nieruchomości
  • 90–130 m² 17,9%
    35 nieruchomości
  • 130–170 m² 20,5%
    40 nieruchomości
  • 170–270 m² 20,0%
    39 nieruchomości
  • 270–850 m² 18,5%
    36 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 45 m² 205 m²
Cena za metr kwadratowy 9 326 zł/m² 5 037 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż w powiecie suskim sięga 195 nieruchomości, w podziale na 170 domów i 25 mieszkań; domy dominują z udziałem 87%. Pod względem metrażu i ceny domy oscylują wokół 205 m² i 5 037 zł/m², a mieszkania wokół 45 m² i 9 326 zł/m².

Pod względem typu największą część oferty stanowią domy 5-pokojowe, a dalej opcje 4- i 6-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie suskim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 335 078 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 98 202 zł a 489 262 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 335 078 zł 2025
Mediana ceny za m² 7 676 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 58 2025
Ceny w ciągu roku +6,4% mediana
Od 2021 roku +70,5% mediana
Wobec mediany województwa -45,1% małopolskie: 610 182 zł
Wobec mediany krajowej -25,5% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu suskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 335 078 zł, czyli 7 676 zł/m², w obserwowanym przedziale od 98 202 zł do 489 262 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 130 000 zł do 440 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 43,1% transakcji zawarto między 210 000 zł a 360 000 zł, a 10,4% przekroczyło 440 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 46,2% sprzedanych lokali ma od 40 do 52 m², a 10,5% przekracza 78 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 45,1% niższa od mediany województwa (małopolskie: 610 182 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 25,5% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Sucha Beskidzka — mediana 300 000 zł (6 841 zł/m², 59 transakcji od 2010 roku), dalej Maków Podhalański z medianą 280 000 zł (5 702 zł/m²). Na drugim biegunie Jordanów ma najbardziej przystępną medianę: 236 800 zł (5 005 zł/m²).

W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 320 000 zł (7 400 zł/m²) przy 15 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu suskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2025 58 335 078 zł +6,4% 7 676 zł/m²
2024 36 315 000 zł +57,5% 6 817 zł/m²
2023 23 200 000 zł -25,9% 5 040 zł/m²
2022 19 270 000 zł +37,4% 6 081 zł/m²
2021 8 196 500 zł — 3 427 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Suski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 58
Mediana ceny 335 078 zł
Cena za m² 7 676 zł/m²
Mediana powierzchni 46 m²
Typowy przedział 98 202 –
489 262 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie suskim

Rozkład obliczony na podstawie 144 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 130 000 zł 10,4%
130 000 – 210 000 zł 17,4%
210 000 – 360 000 zł 43,1%
360 000 – 440 000 zł 18,8%
Powyżej 440 000 zł 10,4%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie suskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 143 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 100 zł/m² 10,5%
2 100 – 4 500 zł/m² 17,5%
4 500 – 7 900 zł/m² 44,1%
7 900 – 9 500 zł/m² 18,2%
Powyżej 9 500 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie suskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 35 m² 9,8%
35 – 40 m² 16,1%
40 – 52 m² 46,2%
52 – 78 m² 17,5%
Powyżej 78 m² 10,5%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Suski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,1% 50 000 zł 4 005 zł/m²
2 izby 17,7% 248 000 zł 6 662 zł/m²
3 izby 49,6% 300 000 zł 6 462 zł/m²
4 izby 26,2% 326 000 zł 6 016 zł/m²
5 izb 2,8% 367 500 zł 3 785 zł/m²
6 izb i więcej 1,4% 292 500 zł 1 893 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie suskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Sucha Beskidzka 59 300 000 zł 6 841 zł/m²
Maków Podhalański 37 280 000 zł 5 702 zł/m²
Jordanów 24 236 800 zł 5 005 zł/m²

Ceny działek w powiecie suskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 2 620 45 zł/m² 50 000 zł 1 060 m²
Grunty rolne 1 434 13 zł/m² 20 000 zł 1 464 m²
Grunty leśne 234 7,3 zł/m² 16 750 zł 2 453 m²
Wszystkie działki 4 408 29 zł/m² 31 600 zł 1 200 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie suskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Jordanów 143 50 zł/m² 90 000 zł
Zawoja 795 44 zł/m² 40 200 zł
Zembrzyce 218 35 zł/m² 44 580 zł
Stryszawa 912 35 zł/m² 45 000 zł
Sucha Beskidzka 207 31 zł/m² 40 000 zł
Sucha Beskidzka 207 31 zł/m² 40 000 zł
Maków Podhalański 593 29 zł/m² 30 000 zł
Jordanów 522 21 zł/m² 30 000 zł
Budzów 404 19 zł/m² 19 750 zł
Bystra-Sidzina 615 18 zł/m² 17 700 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie suskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 387 67 0 1 092 228
2026 (do 17.08) 39 0 0 34 5
Razem 2010–2026 5 657 157 0 4 609 891

W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla powiatu suskiego średnia bez wartości skrajnych wynosi 326 992 zł, przy medianie 335 078 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 7 676 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie suskim?

Nieruchomości w powiecie suskim kosztują średnio około 954 869 zł, czyli około 5 172 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie suskim?

W tej chwili do wyboru są 195 nieruchomości: 170 domów i 25 mieszkań.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 173 600 zł i sięgają 3 500 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie suskim?

Zazwyczaj oferują około 185 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 205 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 45 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu suskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój33 m²319 080 zł
2 pokoje77 m²573 075 zł
3 pokoje89 m²577 545 zł
4 pokoje153 m²995 903 zł
5 pokoi197 m²944 063 zł
6 pokoi203 m²1 174 536 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie suskim?

Wynosi ona około 5 172 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 9 326 zł/m², a dla domów spada do 5 037 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu suskiego?

Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.