Domy i mieszkania na sprzedaż Tatrzański

Porównaj 702 nieruchomości na sprzedaż w powiecie tatrzańskim — średnia cena to 1 673 856 zł, a ceny sięgają od 199 000 zł do 12 915 000 zł.

Średnia cena 1 673 856 zł cena sprzedaży
Przedział cen 199 000–12 915 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 146 m² na nieruchomość
Cena za m² 11 489 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

702 łącznie
67% mieszkania
  • Mieszkania 67,4%
    473 nieruchomości
  • Domy 32,6%
    229 nieruchomości

Ile pokoi

702 łącznie
32% 2 pokoje
  • 1 pokój 19,8%
    139 nieruchomości
  • 2 pokoje 32,2%
    226 nieruchomości
  • 3 pokoje 19,4%
    136 nieruchomości
  • 4 pokoje 7,8%
    55 nieruchomości
  • 5+ pokoi 20,8%
    146 nieruchomości

Przedziały cenowe

702 łącznie
  • 195 000–735 000 zł 20,4%
    143 nieruchomości
  • 735 000–950 000 zł 19,8%
    139 nieruchomości
  • 950 000–1 355 000 zł 20,4%
    143 nieruchomości
  • 1 370 000–2 255 000 zł 19,5%
    137 nieruchomości
  • 2 295 000–12 920 000 zł 19,9%
    140 nieruchomości

Przedziały powierzchni

702 łącznie
  • 0–40 m² 26,9%
    189 nieruchomości
  • 40–50 m² 15,2%
    107 nieruchomości
  • 50–80 m² 19,9%
    140 nieruchomości
  • 80–200 m² 18,2%
    128 nieruchomości
  • 200–4 900 m² 19,7%
    138 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 50 m² 344 m²
Cena za metr kwadratowy 20 961 zł/m² 8 671 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż w powiecie tatrzańskim liczy 702 nieruchomości, w tym 473 mieszkania i 229 domów, a mieszkania stanowią 67%. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 50 m², przy cenie 20 961 zł/m², wobec 344 m² i 8 671 zł/m² w przypadku domów.

Mieszkania 2-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 3- i 1-pokojowe.

Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie tatrzańskim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 725 000 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 200 100 zł a 2 181 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.

Mediana ceny sprzedaży 725 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 15 734 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 235 2025
Ceny w ciągu roku -7,1% mediana
Od 2010 roku +61,2% mediana
Wobec mediany województwa +18,8% małopolskie: 610 182 zł
Wobec mediany krajowej +61,1% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu tatrzańskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 725 000 zł, czyli 15 734 zł/m², w obserwowanym przedziale od 200 100 zł do 2 181 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 240 000 zł do 1 000 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,5% transakcji zawarto między 360 000 zł a 670 000 zł, a 10,6% przekroczyło 1 000 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Pod względem powierzchni 44,9% sprzedanych lokali ma od 38 do 58 m², a 10,1% przekracza 79 m².

Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (małopolskie: 610 182 zł) o 18,8%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 61,1%.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Kościelisko — mediana 557 001 zł (11 008 zł/m², 455 transakcji od 2010 roku), dalej Bukowina Tatrzańska z medianą 500 000 zł (10 069 zł/m²). Zakopane: 490 000 zł (10 433 zł/m²). Na drugim biegunie Poronin ma najbardziej przystępną medianę: 231 792 zł (7 012 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 101 sprzedaży mieszkań, z medianą 817 000 zł i 18 309 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 800 000 zł (17 299 zł/m²) przy 174 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu tatrzańskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 101 817 000 zł +12,7% 18 309 zł/m²
2025 235 725 000 zł -7,1% 15 734 zł/m²
2024 183 780 000 zł +13,9% 17 295 zł/m²
2023 211 685 000 zł -3,4% 15 055 zł/m²
2022 183 709 000 zł +20,2% 15 172 zł/m²
2021 313 590 000 zł +19,2% 12 276 zł/m²
2020 278 495 000 zł +14,6% 10 568 zł/m²
2019 250 432 000 zł +10,8% 8 983 zł/m²
2018 215 390 000 zł -4,9% 8 494 zł/m²
2017 302 410 000 zł +9,3% 8 699 zł/m²
2016 247 375 000 zł -2,3% 8 110 zł/m²
2015 178 383 860 zł +9,7% 8 963 zł/m²
2014 139 350 000 zł +2,9% 7 617 zł/m²
2013 116 340 000 zł -1,3% 7 267 zł/m²
2012 92 344 600 zł -6,6% 7 368 zł/m²
2011 112 368 810 zł -18% 8 254 zł/m²
2010 192 449 782 zł — 9 615 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Tatrzański: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 235
Mediana ceny 725 000 zł
Cena za m² 15 734 zł/m²
Mediana powierzchni 48,1 m²
Typowy przedział 200 100 –
2 181 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie tatrzańskim

Rozkład obliczony na podstawie 3 347 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 240 000 zł 9,6%
240 000 – 360 000 zł 18,7%
360 000 – 670 000 zł 43,5%
670 000 – 1 000 000 zł 17,6%
Powyżej 1 000 000 zł 10,6%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie tatrzańskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 3 340 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 5 600 zł/m² 10%
5 600 – 7 800 zł/m² 17,6%
7 800 – 14 000 zł/m² 44,3%
14 000 – 19 000 zł/m² 18,2%
Powyżej 19 000 zł/m² 9,9%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie tatrzańskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 30 m² 10,4%
30 – 38 m² 16,9%
38 – 58 m² 44,9%
58 – 79 m² 17,8%
Powyżej 79 m² 10,1%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Tatrzański: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 14,6% 350 000 zł 12 604 zł/m²
2 izby 39,8% 460 000 zł 11 785 zł/m²
3 izby 29,6% 550 000 zł 10 993 zł/m²
4 izby 10,9% 510 000 zł 9 417 zł/m²
5 izb 4,1% 617 500 zł 8 625 zł/m²
6 izb i więcej 1,1% 1 100 000 zł 9 199 zł/m²

Mediana ceny według gmin w powiecie tatrzańskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Kościelisko 455 557 001 zł 11 008 zł/m²
Bukowina Tatrzańska 21 500 000 zł 10 069 zł/m²
Zakopane 2 580 490 000 zł 10 433 zł/m²
Poronin 38 231 792 zł 7 012 zł/m²

Ceny działek w powiecie tatrzańskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 404 194 zł/m² 162 750 zł 825 m²
Grunty rolne 6 511 69 zł/m² 75 000 zł 1 237 m²
Grunty leśne 443 25 zł/m² 35 000 zł 1 636 m²
Wszystkie działki 9 060 70 zł/m² 80 000 zł 1 248 m²

Ceny gruntu według gmin w powiecie tatrzańskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Zakopane 1 567 127 zł/m² 120 000 zł
Kościelisko 1 199 100 zł/m² 135 000 zł
Bukowina Tatrzańska 3 936 60 zł/m² 70 000 zł
Poronin 1 472 54 zł/m² 60 000 zł
Biały Dunajec 878 45 zł/m² 50 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie tatrzańskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 685 293 0 845 547
2026 (do 17.08) 734 122 0 355 257
Razem 2010–2026 19 550 3 761 0 10 384 5 405

Trajektorię cen powiatu tatrzańskiego widać w dłuższej perspektywie: 449 782 zł mediany w 2010 roku, 725 000 zł w 2025 roku, czyli +61,2%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 28,4% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie tatrzańskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie tatrzańskim trzeba przeznaczyć średnio 1 673 856 zł, czyli około 11 489 zł/m².

Jak duża jest oferta w powiecie tatrzańskim?

Obecnie dostępnych ofert: 702: 473 mieszkania i 229 domów.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie tatrzańskim?

Znajdziesz tu oferty od 199 000 zł do 12 915 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości w powiecie tatrzańskim?

Średnia powierzchnia to około 146 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 344 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 50 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu tatrzańskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój30 m²667 436 zł
2 pokoje42 m²919 934 zł
3 pokoje69 m²1 393 218 zł
4 pokoje230 m²1 779 937 zł
5 pokoi215 m²1 995 868 zł
6 pokoi196 m²2 280 929 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnia cena to 11 489 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 20 961 zł/m², a dla domów spada do 8 671 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie tatrzańskim?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.