Kup nieruchomość na terenie Zakopanego: 318 nieruchomości w cenach od 199 000 zł do 12 915 000 zł, przy średniej cenie 1 817 689 zł.
Ceny nieruchomości Zakopanego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile kosztuje nieruchomość na terenie Zakopanego? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 700 000 zł — to mediana wyliczona z 175 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +79,9%.
Mediana ceny sprzedaży
700 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
16 122 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
175
2025
Ceny w ciągu roku
-6,7%
mediana
Od 2010 roku
+79,9%
mediana
Wobec mediany powiatu
-3,4%
Tatrzański: 725 000 zł
Wobec mediany krajowej
+55,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Zakopanego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 700 000 zł, czyli 16 122 zł/m², w obserwowanym przedziale od 178 744 zł do 1 808 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 250 000 zł do 1 000 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,7% transakcji zawarto między 360 000 zł a 670 000 zł, a 10,1% przekroczyło 1 000 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Pod względem powierzchni 43,3% sprzedanych lokali ma od 38 do 57 m², a 10% przekracza 77 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 3,4% niższa od mediany powiatu (Tatrzański: 725 000 zł), a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 55,6%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 86 sprzedaży mieszkań, z medianą 878 500 zł i 19 200 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 840 000 zł (17 895 zł/m²) przy 136 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Zakopanego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
86 |
878 500 zł |
+25,5% |
19 200 zł/m² |
| 2025 |
175 |
700 000 zł |
-6,7% |
16 122 zł/m² |
| 2024 |
139 |
750 000 zł |
+11,6% |
17 396 zł/m² |
| 2023 |
172 |
671 750 zł |
-5,7% |
14 920 zł/m² |
| 2022 |
143 |
712 000 zł |
+18,7% |
15 632 zł/m² |
| 2021 |
228 |
600 000 zł |
+15,4% |
12 721 zł/m² |
| 2020 |
191 |
520 000 zł |
+19,5% |
11 308 zł/m² |
| 2019 |
189 |
435 000 zł |
+10,1% |
8 984 zł/m² |
| 2018 |
199 |
395 000 zł |
-6% |
8 548 zł/m² |
| 2017 |
273 |
420 000 zł |
+11,1% |
8 748 zł/m² |
| 2016 |
220 |
378 000 zł |
-3,1% |
8 204 zł/m² |
| 2015 |
174 |
390 000 zł |
+8,4% |
9 041 zł/m² |
| 2014 |
120 |
359 926 zł |
+2,8% |
7 827 zł/m² |
| 2013 |
94 |
350 000 zł |
-4,4% |
7 830 zł/m² |
| 2012 |
56 |
366 000 zł |
+14,2% |
7 462 zł/m² |
| 2011 |
58 |
320 410 zł |
-17,6% |
8 157 zł/m² |
| 2010 |
63 |
389 000 zł |
— |
8 000 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Zakopane: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
175 |
| Mediana ceny |
700 000 zł |
| Cena za m² |
16 122 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
46,1 m² |
| Typowy przedział |
178 744 – 1 808 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Zakopanego
Rozkład obliczony na podstawie 2 580 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 250 000 zł |
9,9% |
| 250 000 – 360 000 zł |
17,9% |
| 360 000 – 670 000 zł |
43,7% |
| 670 000 – 1 000 000 zł |
18,4% |
| Powyżej 1 000 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Zakopanego
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 578 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 5 600 zł/m² |
10,3% |
| 5 600 – 7 800 zł/m² |
17,4% |
| 7 800 – 14 000 zł/m² |
42,8% |
| 14 000 – 19 000 zł/m² |
19,1% |
| Powyżej 19 000 zł/m² |
10,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Zakopanego
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 30 m² |
10,3% |
| 30 – 38 m² |
17,3% |
| 38 – 57 m² |
43,3% |
| 57 – 77 m² |
19,1% |
| Powyżej 77 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Zakopane: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
13,8% |
360 000 zł |
13 052 zł/m² |
| 2 izby |
37,8% |
470 000 zł |
12 242 zł/m² |
| 3 izby |
30,9% |
550 000 zł |
11 008 zł/m² |
| 4 izby |
11,7% |
505 000 zł |
9 651 zł/m² |
| 5 izb |
4,5% |
580 000 zł |
8 564 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,3% |
1 025 000 zł |
8 832 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Zakopanego
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| 005 |
689 |
500 000 zł |
1 070 zł/m² |
| 006 |
663 |
450 000 zł |
218 zł/m² |
| 168 |
628 |
380 000 zł |
21 zł/m² |
| 011 |
385 |
600 000 zł |
345 zł/m² |
| 012 |
380 |
485 000 zł |
413 zł/m² |
| 008 |
334 |
410 000 zł |
300 zł/m² |
| 107 |
291 |
440 000 zł |
190 zł/m² |
| 007 |
220 |
470 000 zł |
87 zł/m² |
| 003 |
202 |
420 000 zł |
441 zł/m² |
| 153 |
195 |
437 500 zł |
164 zł/m² |
Ceny działek na terenie Zakopanego: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
119 |
470 zł/m² |
330 000 zł |
824 m² |
| Grunty rolne |
888 |
121 zł/m² |
120 000 zł |
1 124 m² |
| Grunty leśne |
79 |
41 zł/m² |
88 590 zł |
1 824 m² |
| Wszystkie działki |
1 567 |
127 zł/m² |
120 000 zł |
1 081 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Zakopanego
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
669 |
228 |
0 |
143 |
298 |
| 2026 (do 17.08) |
273 |
102 |
0 |
68 |
103 |
| Razem 2010–2026 |
8 171 |
2 900 |
0 |
2 098 |
3 173 |
W porównaniu z medianą powiatu (Tatrzański: 725 000 zł) ceny Zakopanego są o 3,4% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to +55,6%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +79,9%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Zakopanego
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Zakopanego?
Nieruchomości na terenie Zakopanego kosztują średnio około 1 817 689 zł, czyli około 15 058 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Aktualna oferta to około 318 nieruchomości: 226 mieszkań i 92 domy.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Znajdziesz tu oferty od 199 000 zł do 12 915 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Zakopanego?
Średnio mają około 121 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 281 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 55 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Zakopanego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 33 m² | 822 579 zł |
| 2 pokoje | 43 m² | 1 047 752 zł |
| 3 pokoje | 57 m² | 1 243 461 zł |
| 4 pokoje | 102 m² | 1 630 467 zł |
| 5 pokoi | 133 m² | 2 050 188 zł |
| 6 pokoi | 164 m² | 2 316 023 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Zakopanego?
Średnio wychodzi około 15 058 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 20 625 zł/m², a dla domów spada do 12 360 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Zakopanego?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.