Domy i mieszkania na sprzedaż Będzin

Zobacz 221 nieruchomości na sprzedaż na terenie Będzina: ceny od 52 000 zł do 3 600 000 zł, średnio 532 907 zł.

Średnia cena 532 907 zł cena sprzedaży
Przedział cen 52 000–3 600 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 97 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 516 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

221 łącznie
78% mieszkania
  • Mieszkania 77,8%
    172 nieruchomości
  • Domy 22,2%
    49 nieruchomości

Ile pokoi

221 łącznie
35% 2 pokoje
  • 1 pokój 13,1%
    29 nieruchomości
  • 2 pokoje 35,3%
    78 nieruchomości
  • 3 pokoje 27,1%
    60 nieruchomości
  • 4 pokoje 13,1%
    29 nieruchomości
  • 5+ pokoi 11,3%
    25 nieruchomości

Przedziały cenowe

221 łącznie
  • 50 000–205 000 zł 21,3%
    47 nieruchomości
  • 205 000–285 000 zł 19,0%
    42 nieruchomości
  • 285 000–450 000 zł 20,4%
    45 nieruchomości
  • 460 000–700 000 zł 19,9%
    44 nieruchomości
  • 700 000–3 605 000 zł 19,5%
    43 nieruchomości

Przedziały powierzchni

221 łącznie
  • 10–40 m² 25,8%
    57 nieruchomości
  • 40–60 m² 25,3%
    56 nieruchomości
  • 60–70 m² 13,1%
    29 nieruchomości
  • 70–120 m² 15,8%
    35 nieruchomości
  • 120–1 230 m² 19,9%
    44 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 54 m² 246 m²
Cena za metr kwadratowy 6 366 zł/m² 4 861 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż na terenie Będzina liczy 221 nieruchomości, w tym 172 mieszkania i 49 domów, a mieszkania stanowią 78%. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 54 m², przy cenie 6 366 zł/m², wobec 246 m² i 4 861 zł/m² w przypadku domów.

Mieszkania 2-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 3- i 1-pokojowe.

Z 414 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 250 000 zł rynek Będzina najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 108,3%.

Mediana ceny sprzedaży 250 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 477 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 414 2025
Ceny w ciągu roku bez zmian mediana
Od 2010 roku +108,3% mediana
Wobec mediany powiatu -11,4% Będziński: 282 153 zł
Wobec mediany krajowej -44,4% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Będzina obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 250 000 zł, czyli 5 477 zł/m², w obserwowanym przedziale od 100 005 zł do 615 000 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 65 000 zł do 350 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,3% transakcji zawarto między 110 000 zł a 240 000 zł, a 10,5% przekroczyło 350 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,9% sprzedanych lokali ma od 38 do 59 m², a 10,4% przekracza 73 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 11,4% niższa od mediany powiatu (Będziński: 282 153 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi osiedlami. Najdroższa lokalizacja to Gzichów — mediana 290 000 zł (4 683 zł/m², 852 transakcje od 2010 roku), dalej Śródmieście z medianą 178 000 zł (3 643 zł/m²). Warpie: 169 500 zł (3 187 zł/m²). Na drugim biegunie Grodziec ma najbardziej przystępną medianę: 95 000 zł (2 216 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 213 sprzedaży mieszkań, z medianą 250 000 zł i 5 385 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 250 000 zł (5 496 zł/m²) przy 369 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Będzina rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 213 250 000 zł +0% 5 385 zł/m²
2025 414 250 000 zł +0% 5 477 zł/m²
2024 473 250 000 zł +8,7% 5 732 zł/m²
2023 268 230 000 zł +0% 4 859 zł/m²
2022 331 230 000 zł +16,5% 4 903 zł/m²
2021 432 197 500 zł +14,2% 4 278 zł/m²
2020 319 173 000 zł +19,3% 3 620 zł/m²
2019 332 145 000 zł +20,3% 3 020 zł/m²
2018 342 120 505 zł -3,2% 2 680 zł/m²
2017 292 124 500 zł +11,2% 2 575 zł/m²
2016 297 112 000 zł +1,8% 2 369 zł/m²
2015 254 110 000 zł -4,3% 2 342 zł/m²
2014 281 115 000 zł +0% 2 403 zł/m²
2013 273 115 000 zł -3% 2 414 zł/m²
2012 274 118 500 zł -1,2% 2 539 zł/m²
2011 260 120 000 zł +0% 2 642 zł/m²
2010 176 120 000 zł — 2 477 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Będzin: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 414
Mediana ceny 250 000 zł
Cena za m² 5 477 zł/m²
Mediana powierzchni 48,8 m²
Typowy przedział 100 005 –
615 000 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Będzina

Rozkład obliczony na podstawie 5 231 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 65 000 zł 9,4%
65 000 – 110 000 zł 17,5%
110 000 – 240 000 zł 45,3%
240 000 – 350 000 zł 17,3%
Powyżej 350 000 zł 10,5%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Będzina

Rozkład ceny za m² na podstawie 5 228 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 700 zł/m² 10,4%
1 700 – 2 500 zł/m² 18,5%
2 500 – 4 600 zł/m² 42,8%
4 600 – 6 200 zł/m² 18,3%
Powyżej 6 200 zł/m² 10%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Będzina

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 33 m² 9,9%
33 – 38 m² 17,1%
38 – 59 m² 45,9%
59 – 73 m² 16,7%
Powyżej 73 m² 10,4%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Będzin: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,1% 101 500 zł 4 451 zł/m²
2 izby 23,9% 110 000 zł 3 652 zł/m²
3 izby 42,2% 148 000 zł 3 753 zł/m²
4 izby 27,6% 202 000 zł 3 729 zł/m²
5 izb 3,8% 270 000 zł 3 650 zł/m²
6 izb i więcej 0,4% 345 000 zł 3 168 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Będzina

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Będzin 4 793 162 000 zł 283 zł/m²
Grodziec 1 103 120 000 zł 95 zł/m²
Łagisza 703 142 500 zł 90 zł/m²

Najdroższe osiedla na terenie Będzina

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Gzichów 852 290 000 zł 4 683 zł/m²
Śródmieście 613 178 000 zł 3 643 zł/m²
Warpie 662 169 500 zł 3 187 zł/m²
Małobądz 1 603 147 000 zł 3 271 zł/m²
Łagisza 133 140 000 zł 2 697 zł/m²

Najtańsze osiedla na terenie Będzina

Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Grodziec 600 95 000 zł 2 216 zł/m²
Ksawera 768 133 000 zł 2 863 zł/m²
Łagisza 133 140 000 zł 2 697 zł/m²
Małobądz 1 603 147 000 zł 3 271 zł/m²
Warpie 662 169 500 zł 3 187 zł/m²

Ceny działek na terenie Będzina: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 898 128 zł/m² 75 000 zł 812 m²
Grunty rolne 597 70 zł/m² 70 000 zł 1 001 m²
Wszystkie działki 1 614 89 zł/m² 65 000 zł 854 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: osiedla na terenie Będzina

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Śródmieście 37 222 zł/m² 120 000 zł
Gzichów 213 155 zł/m² 170 000 zł
Małobądz 213 113 zł/m² 50 000 zł
Ksawera 186 92 zł/m² 77 890 zł
Łagisza 310 86 zł/m² 75 965 zł
Małobądz 213 113 zł/m² 50 000 zł
Ksawera 186 92 zł/m² 77 890 zł
Łagisza 310 86 zł/m² 75 965 zł
Grodziec 375 70 zł/m² 64 780 zł
Warpie 272 32 zł/m² 7 442 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Będzina

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 802 429 0 87 286
2026 (do 17.08) 400 227 0 57 116
Razem 2010–2026 10 899 5 579 0 1 892 3 428

Między obrębami ewidencyjnymi na terenie Będzina różnice są wyraźne: najdroższy obręb to Będzin, z medianą 162 000 zł przy 4190 sprzedażach mieszkań. Rynek pierwotny odpowiada za 20,9% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Będzina?

Licz się ze średnią kwotą 532 907 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Będzina, czyli około 5 516 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Będzina?

Aktualna oferta to około 221 nieruchomości: 172 mieszkania i 49 domów.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 52 000 zł i sięgają 3 600 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Będzina?

Średnia powierzchnia to około 97 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 246 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 54 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Będzina:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój30 m²142 026 zł
2 pokoje43 m²243 319 zł
3 pokoje65 m²478 948 zł
4 pokoje107 m²658 974 zł
5 pokoi171 m²963 250 zł
6 pokoi195 m²725 750 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Będzina?

Średnia cena to 5 516 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 366 zł/m², a dla domów spada do 4 861 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Będzina?

Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.