Kup nieruchomość na osiedlu Śródmieście: 61 nieruchomości w cenach od 66 500 zł do 3 600 000 zł, przy średniej cenie 657 038 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Śródmieście według rzeczywistych cen transakcyjnych
Mediana ceny sprzedaży na osiedlu Śródmieście wyniosła 208 365 zł w 2025 roku według oficjalnego rejestru cen nieruchomości (RCiWN). Na poziomie gminy (Będzin) mediana to 250 000 zł. Zmiana roczna: +13,6%.
Mediana ceny sprzedaży
208 365 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 758 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
54
2025
Ceny w ciągu roku
+13,6%
mediana
Od 2010 roku
+48,3%
mediana
Wobec mediany gminy
-16,7%
Będzin: 250 000 zł
Wobec mediany krajowej
-53,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Śródmieście obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 208 365 zł, czyli 4 758 zł/m², w obserwowanym przedziale od 58 250 zł do 477 350 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 75 000 zł do 320 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,2% transakcji zawarto między 120 000 zł a 250 000 zł, a 10,8% przekroczyło 320 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44% sprzedanych lokali ma od 42 do 57 m², a 10,4% przekracza 67 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 16,7% niższa od mediany gminy (Będzin: 250 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 53,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 29 sprzedaży mieszkań, z medianą 195 000 zł i 4 500 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 200 000 zł (4 688 zł/m²) przy 49 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Śródmieście rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
29 |
195 000 zł |
-6,4% |
4 500 zł/m² |
| 2025 |
54 |
208 365 zł |
+13,6% |
4 758 zł/m² |
| 2024 |
44 |
183 500 zł |
-2,1% |
4 573 zł/m² |
| 2023 |
24 |
187 500 zł |
-35,3% |
3 759 zł/m² |
| 2022 |
77 |
290 000 zł |
+19% |
5 253 zł/m² |
| 2021 |
86 |
243 700 zł |
+21,3% |
4 721 zł/m² |
| 2020 |
49 |
200 973 zł |
+6,3% |
4 500 zł/m² |
| 2019 |
53 |
189 000 zł |
+90,9% |
4 500 zł/m² |
| 2018 |
26 |
99 000 zł |
-13,9% |
2 041 zł/m² |
| 2017 |
19 |
115 000 zł |
+0,9% |
2 318 zł/m² |
| 2016 |
23 |
114 000 zł |
-5% |
2 384 zł/m² |
| 2015 |
27 |
120 000 zł |
-7,7% |
2 317 zł/m² |
| 2014 |
24 |
130 000 zł |
+36,8% |
2 166 zł/m² |
| 2013 |
25 |
95 000 zł |
-7,7% |
2 128 zł/m² |
| 2012 |
24 |
102 920 zł |
-2% |
2 461 zł/m² |
| 2011 |
19 |
105 000 zł |
-25,3% |
2 648 zł/m² |
| 2010 |
10 |
140 500 zł |
— |
2 936 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śródmieście: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
54 |
| Mediana ceny |
208 365 zł |
| Cena za m² |
4 758 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
36,1 m² |
| Typowy przedział |
58 250 – 477 350 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Rozkład obliczony na podstawie 613 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 75 000 zł |
9,1% |
| 75 000 – 120 000 zł |
17,6% |
| 120 000 – 250 000 zł |
45,2% |
| 250 000 – 320 000 zł |
17,3% |
| Powyżej 320 000 zł |
10,8% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Śródmieście
Rozkład ceny za m² na podstawie 613 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 800 zł/m² |
10,6% |
| 1 800 – 2 600 zł/m² |
17,3% |
| 2 600 – 4 800 zł/m² |
44,7% |
| 4 800 – 5 800 zł/m² |
17,8% |
| Powyżej 5 800 zł/m² |
9,6% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 31 m² |
9,6% |
| 31 – 42 m² |
18,6% |
| 42 – 57 m² |
44% |
| 57 – 67 m² |
17,3% |
| Powyżej 67 m² |
10,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śródmieście: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
7,2% |
116 500 zł |
4 684 zł/m² |
| 2 izby |
38,2% |
161 000 zł |
4 018 zł/m² |
| 3 izby |
36,7% |
211 000 zł |
4 069 zł/m² |
| 4 izby |
13,9% |
181 800 zł |
3 213 zł/m² |
| 5 izb |
3,6% |
195 000 zł |
2 520 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,5% |
70 000 zł |
430 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Śródmieście: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
34 |
264 zł/m² |
178 000 zł |
783 m² |
| Wszystkie działki |
37 |
222 zł/m² |
120 000 zł |
783 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
87 |
54 |
0 |
1 |
32 |
| 2026 (do 17.08) |
39 |
30 |
0 |
1 |
8 |
| Razem 2010–2026 |
1 006 |
656 |
0 |
40 |
310 |
W porównaniu z medianą gminy (Będzin: 250 000 zł) ceny osiedla Śródmieście są o 16,7% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -53,7%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +48,3%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości osiedla Śródmieście w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Śródmieście?
Licz się ze średnią kwotą 657 038 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Śródmieście, czyli około 5 011 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na osiedlu Śródmieście?
Aktualna oferta to około 61 nieruchomości: 45 mieszkań i 16 domów.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Śródmieście?
Znajdziesz tu oferty od 66 500 zł do 3 600 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Śródmieście?
Średnia powierzchnia to około 131 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 343 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Śródmieście:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 25 m² | 107 125 zł |
| 2 pokoje | 40 m² | 251 173 zł |
| 3 pokoje | 79 m² | 628 172 zł |
| 4 pokoje | 104 m² | 602 721 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Śródmieście?
Średnia cena to 5 011 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 816 zł/m², a dla domów spada do 4 180 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Śródmieście?
Zdecydowanym faworytem jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.