Odkryj 24 nieruchomości na sprzedaż na terenie Poręby. Ceny wahają się od 169 900 zł do 1 750 000 zł, a średnia cena to 642 333 zł.
Ceny nieruchomości Poręby według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości Poręby zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 220 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 208 345 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji spadła o 13,3% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
220 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
4 388 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
13
2025
Ceny w ciągu roku
+23,6%
mediana
Od 2014 roku
+307,4%
mediana
Wobec mediany powiatu
-4,3%
Zawierciański: 230 000 zł
Wobec mediany krajowej
-51,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Poręby obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 220 000 zł, czyli 4 388 zł/m², w obserwowanym przedziale od 126 000 zł do 349 480 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 240 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 46% transakcji zawarto między 86 000 zł a 180 000 zł, a 10,7% przekroczyło 240 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,3% sprzedanych lokali ma od 36 do 51 m², a 12% przekracza 62 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 4,3% niższa od mediany powiatu (Zawierciański: 230 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 51,1% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 226 000 zł (4 431 zł/m²) przy 7 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Poręby rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
250 000 zł |
+13,6% |
6 693 zł/m² |
| 2025 |
13 |
220 000 zł |
+23,6% |
4 388 zł/m² |
| 2024 |
15 |
178 000 zł |
-16,3% |
5 245 zł/m² |
| 2023 |
19 |
212 696 zł |
+64,2% |
4 843 zł/m² |
| 2022 |
14 |
129 500 zł |
-27,7% |
3 631 zł/m² |
| 2021 |
15 |
179 000 zł |
+79% |
3 627 zł/m² |
| 2020 |
12 |
100 000 zł |
+5,3% |
2 361 zł/m² |
| 2019 |
19 |
95 000 zł |
+20,3% |
1 963 zł/m² |
| 2018 |
17 |
79 000 zł |
+13,7% |
1 695 zł/m² |
| 2017 |
12 |
69 500 zł |
-43,5% |
1 486 zł/m² |
| 2016 |
5 |
123 000 zł |
+86,4% |
2 143 zł/m² |
| 2015 |
2 |
66 000 zł |
+22,2% |
1 513 zł/m² |
| 2014 |
6 |
54 000 zł |
— |
1 557 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Poręba: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
13 |
| Mediana ceny |
220 000 zł |
| Cena za m² |
4 388 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47,4 m² |
| Typowy przedział |
126 000 – 349 480 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Poręby
Rozkład obliczony na podstawie 150 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
9,3% |
| 60 000 – 86 000 zł |
18,7% |
| 86 000 – 180 000 zł |
46% |
| 180 000 – 240 000 zł |
15,3% |
| Powyżej 240 000 zł |
10,7% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Poręby
Rozkład ceny za m² na podstawie 150 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 400 zł/m² |
11,3% |
| 1 400 – 1 800 zł/m² |
15,3% |
| 1 800 – 4 100 zł/m² |
44,7% |
| 4 100 – 5 400 zł/m² |
18,7% |
| Powyżej 5 400 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Poręby
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 33 m² |
4,7% |
| 33 – 36 m² |
20,7% |
| 36 – 51 m² |
43,3% |
| 51 – 62 m² |
19,3% |
| Powyżej 62 m² |
12% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Poręba: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
22,1% |
75 000 zł |
2 549 zł/m² |
| 3 izby |
49,5% |
85 000 zł |
2 288 zł/m² |
| 4 izby |
27,4% |
126 500 zł |
2 367 zł/m² |
| 5 izb |
1,1% |
150 000 zł |
1 837 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Poręby
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Poręba |
628 |
100 000 zł |
29 zł/m² |
| Niwki |
100 |
— |
6,9 zł/m² |
| Krawce |
76 |
— |
38 zł/m² |
| Dziechciarze |
36 |
— |
12 zł/m² |
| Krzemienda |
29 |
— |
9,1 zł/m² |
Ceny działek na terenie Poręby: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
47 |
63 zł/m² |
14 800 zł |
78 m² |
| Grunty rolne |
417 |
21 zł/m² |
30 000 zł |
1 267 m² |
| Grunty leśne |
19 |
2,5 zł/m² |
15 000 zł |
4 964 m² |
| Wszystkie działki |
487 |
21 zł/m² |
30 000 zł |
1 246 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Poręby
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
28 |
13 |
0 |
7 |
8 |
| 2026 (do 17.08) |
7 |
1 |
0 |
5 |
1 |
| Razem 2010–2026 |
1 130 |
151 |
0 |
615 |
364 |
Między 2014 a 2025 rokiem mediana na terenie Poręby przeszła z 54 000 zł na 220 000 zł. Rynek pierwotny odpowiada za 61,3% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Poręby w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Poręby?
Nieruchomości na terenie Poręby kosztują średnio około 642 333 zł, czyli około 4 073 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 24 nieruchomości: 17 domów i 7 mieszkań.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na terenie Poręby?
Znajdziesz tu oferty od 169 900 zł do 1 750 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Poręby?
Średnio mają około 158 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 194 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 71 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Poręby:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 103 m² | 383 817 zł |
| 4 pokoje | 126 m² | 654 771 zł |
| 5 pokoi | 166 m² | 672 475 zł |
| 6 pokoi | 185 m² | 889 950 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Poręby?
Wynosi ona około 4 073 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 631 zł/m², a dla domów spada do 3 839 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Poręby?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 6-pokojowy dom.