Porównaj 77 nieruchomości na sprzedaż na terenie Zawiercia — średnia cena to 554 663 zł, a ceny sięgają od 74 375 zł do 2 240 000 zł.
Ceny nieruchomości Zawiercia według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie na terenie Zawiercia sprzedawano w 2025 roku za medianę 240 000 zł. Typowa nieruchomość: 47,7 m², 3 izby. Ceny straciły 4% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
240 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 161 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
130
2025
Ceny w ciągu roku
-4%
mediana
Od 2010 roku
+166,7%
mediana
Wobec mediany powiatu
+4,3%
Zawierciański: 230 000 zł
Wobec mediany krajowej
-46,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Zawiercia obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 240 000 zł, czyli 5 161 zł/m², w obserwowanym przedziale od 128 900 zł do 396 850 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 260 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 43,8% transakcji zawarto między 82 000 zł a 160 000 zł, a 9,9% przekroczyło 260 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,2% sprzedanych lokali ma od 40 do 54 m², a 11% przekracza 63 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Zawierciański: 230 000 zł) o 4,3%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 46,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 69 sprzedaży mieszkań, z medianą 265 000 zł i 5 812 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 250 000 zł (5 572 zł/m²) przy 120 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Zawiercia rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
69 |
265 000 zł |
+10,4% |
5 812 zł/m² |
| 2025 |
130 |
240 000 zł |
-4% |
5 161 zł/m² |
| 2024 |
151 |
250 000 zł |
+11,6% |
5 319 zł/m² |
| 2023 |
121 |
224 000 zł |
+12% |
4 975 zł/m² |
| 2022 |
113 |
200 000 zł |
+10,5% |
4 375 zł/m² |
| 2021 |
162 |
181 000 zł |
+29,3% |
3 782 zł/m² |
| 2020 |
162 |
140 000 zł |
+27,3% |
2 997 zł/m² |
| 2019 |
230 |
110 000 zł |
+13,4% |
2 335 zł/m² |
| 2018 |
183 |
97 000 zł |
+19,6% |
1 983 zł/m² |
| 2017 |
190 |
81 100 zł |
-4,6% |
1 819 zł/m² |
| 2016 |
220 |
85 000 zł |
+3% |
1 816 zł/m² |
| 2015 |
193 |
82 500 zł |
-8,3% |
1 806 zł/m² |
| 2014 |
179 |
90 000 zł |
+0% |
1 891 zł/m² |
| 2013 |
156 |
90 000 zł |
-2,2% |
1 873 zł/m² |
| 2012 |
156 |
92 022 zł |
-5,6% |
1 975 zł/m² |
| 2011 |
152 |
97 500 zł |
+8,3% |
1 975 zł/m² |
| 2010 |
139 |
90 000 zł |
— |
1 895 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Zawiercie: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
130 |
| Mediana ceny |
240 000 zł |
| Cena za m² |
5 161 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47,7 m² |
| Typowy przedział |
128 900 – 396 850 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Zawiercia
Rozkład obliczony na podstawie 2 706 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
9,7% |
| 60 000 – 82 000 zł |
18,2% |
| 82 000 – 160 000 zł |
43,8% |
| 160 000 – 260 000 zł |
18,4% |
| Powyżej 260 000 zł |
9,9% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Zawiercia
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 706 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 400 zł/m² |
9,6% |
| 1 400 – 1 800 zł/m² |
17,4% |
| 1 800 – 3 300 zł/m² |
44,5% |
| 3 300 – 5 200 zł/m² |
18,5% |
| Powyżej 5 200 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Zawiercia
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
10,3% |
| 35 – 40 m² |
17,2% |
| 40 – 54 m² |
45,2% |
| 54 – 63 m² |
16,4% |
| Powyżej 63 m² |
11% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Zawiercie: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,3% |
35 000 zł |
2 270 zł/m² |
| 2 izby |
18% |
71 000 zł |
2 685 zł/m² |
| 3 izby |
53,1% |
100 000 zł |
2 842 zł/m² |
| 4 izby |
23,5% |
130 000 zł |
2 826 zł/m² |
| 5 izb |
3,9% |
160 000 zł |
2 524 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,2% |
98 000 zł |
1 771 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Zawiercia
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Zawiercie |
4 083 |
100 000 zł |
77 zł/m² |
| Kromołów |
452 |
151 250 zł |
38 zł/m² |
| Blanowice |
349 |
402 500 zł |
51 zł/m² |
| Marciszów |
174 |
— |
47 zł/m² |
| Bzów |
154 |
— |
20 zł/m² |
| Kosowska Niwa |
147 |
— |
108 zł/m² |
| Karlin |
143 |
— |
15 zł/m² |
| Żerkowice |
120 |
— |
25 zł/m² |
| Skarżyce |
93 |
— |
45 zł/m² |
| Tereny Przył. Z Kromołowa |
77 |
— |
63 zł/m² |
Ceny działek na terenie Zawiercia: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
279 |
92 zł/m² |
73 000 zł |
662 m² |
| Grunty rolne |
1 178 |
44 zł/m² |
65 000 zł |
1 495 m² |
| Grunty leśne |
45 |
2,6 zł/m² |
10 000 zł |
3 890 m² |
| Wszystkie działki |
1 504 |
50 zł/m² |
65 000 zł |
1 312 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Zawiercia
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
349 |
139 |
0 |
100 |
110 |
| 2026 (do 17.08) |
227 |
73 |
0 |
66 |
88 |
| Razem 2010–2026 |
7 643 |
3 040 |
0 |
1 859 |
2 744 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 240 000 zł (5 161 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (53,1% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na terenie Zawiercia
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Zawiercia?
Na zakup nieruchomości na terenie Zawiercia trzeba przeznaczyć średnio 554 663 zł, czyli około 4 687 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 77 nieruchomości: 43 mieszkania i 34 domy.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 74 375 zł i sięgają 2 240 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Zawiercia?
Zazwyczaj oferują około 118 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 197 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Zawiercia:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 37 m² | 242 167 zł |
| 2 pokoje | 56 m² | 333 550 zł |
| 3 pokoje | 72 m² | 367 605 zł |
| 4 pokoje | 125 m² | 448 260 zł |
| 5 pokoi | 222 m² | 1 327 250 zł |
| 6 pokoi | 187 m² | 1 006 333 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Zawiercia?
Średnia cena to 4 687 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 773 zł/m², a dla domów spada do 4 296 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Zawiercia?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 5-pokojowy dom.