Kup nieruchomość na terenie Kluczy: 28 nieruchomości w cenach od 195 000 zł do 840 000 zł, przy średniej cenie 561 279 zł.
Ceny nieruchomości Kluczy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości Kluczy zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 275 500 zł (średnia bez wartości skrajnych: 270 420 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji spadła o 14,3% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
275 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 404 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
12
2025
Ceny w ciągu roku
+32,8%
mediana
Od 2010 roku
+148,2%
mediana
Wobec mediany powiatu
-3,3%
Olkuski: 285 000 zł
Wobec mediany krajowej
-38,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Kluczy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 275 500 zł, czyli 5 404 zł/m², w obserwowanym przedziale od 133 350 zł do 362 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 280 000 zł (około 84% rynku). W szczegółach: 42,9% transakcji zawarto między 99 000 zł a 180 000 zł, a 9,7% przekroczyło 280 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 38,3% sprzedanych lokali ma od 38 do 51 m², a 7,4% przekracza 64 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 3,3% niższa od mediany powiatu (Olkuski: 285 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 38,8% niższa.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 315 500 zł (5 440 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Kluczy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
358 000 zł |
+29,9% |
5 780 zł/m² |
| 2025 |
12 |
275 500 zł |
+32,8% |
5 404 zł/m² |
| 2024 |
14 |
207 500 zł |
-5,7% |
5 298 zł/m² |
| 2023 |
10 |
220 000 zł |
+17,3% |
4 058 zł/m² |
| 2022 |
12 |
187 500 zł |
-3,8% |
4 564 zł/m² |
| 2021 |
14 |
195 000 zł |
+8,3% |
3 869 zł/m² |
| 2020 |
9 |
180 000 zł |
+12,5% |
2 680 zł/m² |
| 2019 |
11 |
160 000 zł |
+61,6% |
3 146 zł/m² |
| 2018 |
11 |
99 000 zł |
-7,9% |
2 635 zł/m² |
| 2017 |
7 |
107 500 zł |
+15,3% |
2 381 zł/m² |
| 2016 |
12 |
93 250 zł |
+0,8% |
2 090 zł/m² |
| 2015 |
8 |
92 500 zł |
-7,5% |
2 266 zł/m² |
| 2014 |
12 |
100 000 zł |
-8,3% |
2 318 zł/m² |
| 2013 |
14 |
109 000 zł |
-7,2% |
2 371 zł/m² |
| 2012 |
8 |
117 500 zł |
+17,5% |
2 092 zł/m² |
| 2011 |
11 |
100 000 zł |
-9,9% |
2 514 zł/m² |
| 2010 |
9 |
111 000 zł |
— |
2 672 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Klucze: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
12 |
| Mediana ceny |
275 500 zł |
| Cena za m² |
5 404 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
47,7 m² |
| Typowy przedział |
133 350 – 362 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Kluczy
Rozkład obliczony na podstawie 175 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
6,3% |
| 60 000 – 99 000 zł |
21,7% |
| 99 000 – 180 000 zł |
42,9% |
| 180 000 – 280 000 zł |
19,4% |
| Powyżej 280 000 zł |
9,7% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Kluczy
Rozkład ceny za m² na podstawie 175 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 600 zł/m² |
8,6% |
| 1 600 – 2 300 zł/m² |
20,6% |
| 2 300 – 3 800 zł/m² |
42,9% |
| 3 800 – 5 400 zł/m² |
18,3% |
| Powyżej 5 400 zł/m² |
9,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Kluczy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
10,3% |
| 34 – 38 m² |
23,4% |
| 38 – 51 m² |
38,3% |
| 51 – 64 m² |
20,6% |
| Powyżej 64 m² |
7,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Klucze: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
1,1% |
100 500 zł |
2 659 zł/m² |
| 2 izby |
25,1% |
75 000 zł |
2 885 zł/m² |
| 3 izby |
34,9% |
140 000 zł |
3 295 zł/m² |
| 4 izby |
29,7% |
160 000 zł |
3 416 zł/m² |
| 5 izb |
9,1% |
177 500 zł |
3 036 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Kluczy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Klucze |
355 |
140 000 zł |
69 zł/m² |
| Chechło |
295 |
— |
16 zł/m² |
| Ryczówek |
171 |
— |
23 zł/m² |
| Rodaki |
160 |
— |
6,9 zł/m² |
| Bydlin |
148 |
— |
28 zł/m² |
| Kwaśniów Górny |
121 |
— |
7,8 zł/m² |
| Kwaśniów Dolny |
88 |
— |
24 zł/m² |
| Golczowice |
81 |
— |
34 zł/m² |
| Jaroszowiec |
54 |
100 000 zł |
— |
| Krzywopłoty |
54 |
— |
6,9 zł/m² |
Ceny działek na terenie Kluczy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
407 |
53 zł/m² |
83 000 zł |
1 468 m² |
| Grunty rolne |
446 |
7,4 zł/m² |
20 000 zł |
2 666 m² |
| Grunty leśne |
80 |
5,1 zł/m² |
20 000 zł |
4 510 m² |
| Wszystkie działki |
1 091 |
20 zł/m² |
39 880 zł |
2 119 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Kluczy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
154 |
12 |
0 |
95 |
47 |
| 2026 (do 17.08) |
5 |
1 |
0 |
3 |
1 |
| Razem 2010–2026 |
1 890 |
180 |
0 |
1 161 |
549 |
Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 275 500 zł (5 404 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (34,9% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość na terenie Kluczy — ceny i metraże
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Kluczy?
Licz się ze średnią kwotą 561 279 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Kluczy, czyli około 2 862 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 28 nieruchomości: 25 domów i 3 mieszkania.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Ceny wahają się od około 195 000 zł do 840 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Kluczy?
Średnio mają około 196 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 214 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 51 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Kluczy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 92 m² | 305 760 zł |
| 5 pokoi | 147 m² | 644 667 zł |
| 6 pokoi | 540 m² | 637 250 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Kluczy?
Średnio wychodzi około 2 862 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 745 zł/m², a dla domów spada do 2 778 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Kluczy?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.