Mamy 72 domy na sprzedaż na terenie Świątnik Górnych, w cenach od 330 000 zł do 15 997 000 zł, przy średniej cenie 1 948 165 zł.
Ceny nieruchomości Świątnik Górnych według rzeczywistych cen transakcyjnych
Akty notarialne zarejestrowane dla Świątnik Górnych obejmują 5 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 925 000 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 5 023 zł. To o 105,6% więcej niż mediana krajowa (450 010 zł).
Mediana ceny sprzedaży
925 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 023 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
5
2025
Ceny w ciągu roku
+37,2%
mediana
Od 2021 roku
+88,8%
mediana
Wobec mediany powiatu
+32,1%
Krakowski: 700 000 zł
Wobec mediany krajowej
+105,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Świątnik Górnych obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 925 000 zł, czyli 5 023 zł/m², w obserwowanym przedziale od 680 200 zł do 997 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 200 000 zł do 800 000 zł (około 76% rynku). W szczegółach: 41,5% transakcji zawarto między 280 000 zł a 640 000 zł, a 12,2% przekroczyło 800 000 zł.
Pod względem powierzchni 26,8% sprzedanych lokali ma od 60 do 110 m², a 9,8% przekracza 180 m².
Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę powiatu (Krakowski: 700 000 zł) o 32,1%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 105,6%.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Świątnik Górnych rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
1 |
480 000 zł |
-48,1% |
6 205 zł/m² |
| 2025 |
5 |
925 000 zł |
+37,2% |
5 023 zł/m² |
| 2024 |
6 |
674 000 zł |
+7,9% |
5 061 zł/m² |
| 2023 |
9 |
624 500 zł |
— |
4 968 zł/m² |
| 2021 |
6 |
490 000 zł |
+81,8% |
4 351 zł/m² |
| 2020 |
2 |
269 500 zł |
— |
4 789 zł/m² |
| 2018 |
1 |
345 000 zł |
+119% |
5 713 zł/m² |
| 2017 |
2 |
157 500 zł |
— |
3 124 zł/m² |
| 2015 |
4 |
280 692 zł |
+2,8% |
4 655 zł/m² |
| 2014 |
4 |
273 000 zł |
— |
4 604 zł/m² |
| 2010 |
1 |
50 000 zł |
— |
855 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Świątniki Górne: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
5 |
| Mediana ceny |
925 000 zł |
| Cena za m² |
5 023 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
199,1 m² |
| Typowy przedział |
680 200 – 997 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Świątnik Górnych
Rozkład obliczony na podstawie 41 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 200 000 zł |
12,2% |
| 200 000 – 280 000 zł |
14,6% |
| 280 000 – 640 000 zł |
41,5% |
| 640 000 – 800 000 zł |
19,5% |
| Powyżej 800 000 zł |
12,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Świątnik Górnych
Rozkład ceny za m² na podstawie 41 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 800 zł/m² |
12,2% |
| 3 800 – 4 400 zł/m² |
17,1% |
| 4 400 – 5 100 zł/m² |
43,9% |
| 5 100 – 6 200 zł/m² |
14,6% |
| Powyżej 6 200 zł/m² |
12,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Świątnik Górnych
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 59 m² |
19,5% |
| 59 – 60 m² |
2,4% |
| 60 – 110 m² |
26,8% |
| 110 – 180 m² |
41,5% |
| Powyżej 180 m² |
9,8% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Świątniki Górne: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
9,5% |
85 000 zł |
1 278 zł/m² |
| 4 izby |
52,4% |
300 000 zł |
5 577 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
38,1% |
492 500 zł |
4 450 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Świątnik Górnych
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Rzeszotary |
448 |
— |
34 zł/m² |
| Wrząsowice |
376 |
— |
108 zł/m² |
| Świątniki Górne |
329 |
620 000 zł |
69 zł/m² |
| Ochojno |
313 |
490 000 zł |
87 zł/m² |
| Olszowice |
148 |
— |
79 zł/m² |
| Siepraw |
3 |
— |
— |
Ceny działek na terenie Świątnik Górnych: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
433 |
80 zł/m² |
130 000 zł |
1 600 m² |
| Grunty rolne |
614 |
73 zł/m² |
105 000 zł |
1 400 m² |
| Grunty leśne |
20 |
16 zł/m² |
40 000 zł |
1 900 m² |
| Wszystkie działki |
1 177 |
71 zł/m² |
117 500 zł |
1 500 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Świątnik Górnych
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Świątnik Górnych
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
144 |
5 |
0 |
108 |
31 |
| 2026 (do 17.08) |
69 |
1 |
0 |
52 |
16 |
| Razem 2010–2026 |
1 972 |
41 |
0 |
1 334 |
597 |
Zasadnicza część sprzedaży na terenie Świątnik Górnych zamyka się między 680 200 zł a 997 000 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 12,2% nieruchomości sprzedano poniżej 200 000 zł, a 12,2% powyżej 800 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Świątnik Górnych w liczbach
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Świątnik Górnych?
Na zakup nieruchomości na terenie Świątnik Górnych trzeba przeznaczyć średnio 1 948 165 zł, czyli około 9 843 zł/m².
Jak duża jest oferta na terenie Świątnik Górnych?
Obecnie dostępnych ofert: 72: 67 domów i 5 mieszkań.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 330 000 zł i sięgają 15 997 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Świątnik Górnych?
Zazwyczaj oferują około 198 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 206 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 84 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Świątnik Górnych:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 117 m² | 799 818 zł |
| 4 pokoje | 106 m² | 983 218 zł |
| 5 pokoi | 191 m² | 1 535 571 zł |
| 6 pokoi | 226 m² | 1 670 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na terenie Świątnik Górnych?
Wynosi ona około 9 843 zł/m². Dla mieszkań spada do 8 836 zł/m², a dla domów rośnie do 9 874 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży Świątnik Górnych?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.