Kup nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne: 54 domy w cenach od 330 000 zł do 15 997 000 zł, przy średniej cenie 2 130 183 zł.
Ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Świątniki Górne według rzeczywistych cen transakcyjnych
Rynek nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Świątniki Górne zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 925 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 903 667 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji wzrosła o 0% rok do roku.
Mediana ceny sprzedaży
925 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 023 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
5
2025
Ceny w ciągu roku
+42,7%
mediana
Od 2021 roku
+88,8%
mediana
Wobec mediany gminy
tyle samo
Świątniki Górne: 925 000 zł
Wobec mediany krajowej
+105,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla obszaru wiejskiego gminy Świątniki Górne obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 925 000 zł, czyli 5 023 zł/m², w obserwowanym przedziale od 680 200 zł do 997 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 210 000 zł do 880 000 zł (około 76% rynku). W szczegółach: 42,4% transakcji zawarto między 280 000 zł a 650 000 zł, a 12,1% przekroczyło 880 000 zł.
Pod względem powierzchni 24,2% sprzedanych lokali ma od 60 do 110 m², a 12,1% przekracza 180 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest równa medianie gminy (Świątniki Górne: 925 000 zł), a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 105,6%.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości obszaru wiejskiego gminy Świątniki Górne rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
5 |
925 000 zł |
+42,7% |
5 023 zł/m² |
| 2024 |
5 |
648 000 zł |
-0,3% |
5 602 zł/m² |
| 2023 |
4 |
650 000 zł |
— |
5 696 zł/m² |
| 2021 |
6 |
490 000 zł |
+81,8% |
4 351 zł/m² |
| 2020 |
2 |
269 500 zł |
— |
4 789 zł/m² |
| 2018 |
1 |
345 000 zł |
+76,9% |
5 713 zł/m² |
| 2017 |
1 |
195 000 zł |
— |
4 548 zł/m² |
| 2015 |
4 |
280 692 zł |
+2,8% |
4 655 zł/m² |
| 2014 |
4 |
273 000 zł |
— |
4 604 zł/m² |
| 2010 |
1 |
50 000 zł |
— |
855 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Świątniki Górne (obszar wiejski): ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
5 |
| Mediana ceny |
925 000 zł |
| Cena za m² |
5 023 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
199,1 m² |
| Typowy przedział |
680 200 – 997 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne
Rozkład obliczony na podstawie 33 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 210 000 zł |
12,1% |
| 210 000 – 280 000 zł |
18,2% |
| 280 000 – 650 000 zł |
42,4% |
| 650 000 – 880 000 zł |
15,2% |
| Powyżej 880 000 zł |
12,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne
Rozkład ceny za m² na podstawie 33 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 4 000 zł/m² |
12,1% |
| 4 000 – 4 500 zł/m² |
15,2% |
| 4 500 – 5 500 zł/m² |
45,5% |
| 5 500 – 6 500 zł/m² |
15,2% |
| Powyżej 6 500 zł/m² |
12,1% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 59 m² |
24,2% |
| 59 – 60 m² |
3% |
| 60 – 110 m² |
24,2% |
| 110 – 180 m² |
36,4% |
| Powyżej 180 m² |
12,1% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Świątniki Górne (obszar wiejski): mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
6,2% |
50 000 zł |
855 zł/m² |
| 4 izby |
56,2% |
284 000 zł |
5 708 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
37,5% |
490 000 zł |
4 310 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Rzeszotary |
448 |
— |
34 zł/m² |
| Wrząsowice |
376 |
— |
108 zł/m² |
| Ochojno |
313 |
490 000 zł |
87 zł/m² |
| Olszowice |
148 |
— |
79 zł/m² |
| Siepraw |
3 |
— |
— |
Ceny działek na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
363 |
78 zł/m² |
130 000 zł |
1 630 m² |
| Grunty rolne |
495 |
74 zł/m² |
103 400 zł |
1 408 m² |
| Grunty leśne |
13 |
10 zł/m² |
21 000 zł |
1 300 m² |
| Wszystkie działki |
954 |
71 zł/m² |
115 000 zł |
1 502 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
121 |
5 |
0 |
93 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
58 |
0 |
0 |
43 |
15 |
| Razem 2010–2026 |
1 600 |
33 |
0 |
1 097 |
470 |
Trajektorię cen obszaru wiejskiego gminy Świątniki Górne widać w dłuższej perspektywie: 490 000 zł mediany w 2021 roku, 925 000 zł w 2025 roku, czyli +88,8%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 0% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne?
Nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne kosztują średnio około 2 130 183 zł, czyli około 11 152 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne?
W tej chwili do wyboru są 54 nieruchomości: 49 domów i 5 mieszkań.
Jaki jest przedział cen na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne?
Znajdziesz tu oferty od 330 000 zł do 15 997 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne?
Średnia powierzchnia to około 191 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 202 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 84 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku obszaru wiejskiego gminy Świątniki Górne:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 3 pokoje | 78 m² | 743 500 zł |
| 4 pokoje | 100 m² | 959 858 zł |
| 5 pokoi | 188 m² | 1 445 308 zł |
| 6 pokoi | 226 m² | 1 670 000 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnia cena to 11 152 zł/m². Dla mieszkań spada do 8 836 zł/m², a dla domów rośnie do 11 250 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na obszarze wiejskim gminy Świątniki Górne?
Największym zainteresowaniem cieszy się 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 5-pokojowy dom i 3-pokojowy dom.