Domy i mieszkania na sprzedaż Opolski

Mamy 1 350 nieruchomości na sprzedaż w powiecie opolskim, w cenach od 59 500 zł do 7 000 000 zł, przy średniej cenie 814 578 zł.

Średnia cena 814 578 zł cena sprzedaży
Przedział cen 59 500–7 000 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 115 m² na nieruchomość
Cena za m² 7 094 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

1 350 łącznie
59% mieszkania
  • Mieszkania 58,9%
    795 nieruchomości
  • Domy 41,1%
    555 nieruchomości

Ile pokoi

1 350 łącznie
29% 3 pokoje
  • 1 pokój 3,8%
    51 nieruchomości
  • 2 pokoje 19,9%
    269 nieruchomości
  • 3 pokoje 29,5%
    398 nieruchomości
  • 4 pokoje 24,2%
    327 nieruchomości
  • 5+ pokoi 22,6%
    305 nieruchomości

Przedziały cenowe

1 350 łącznie
  • 55 000–520 000 zł 20,1%
    272 nieruchomości
  • 520 000–635 000 zł 19,9%
    268 nieruchomości
  • 635 000–770 000 zł 21,0%
    283 nieruchomości
  • 770 000–1 000 000 zł 19,6%
    265 nieruchomości
  • 1 020 000–7 005 000 zł 19,4%
    262 nieruchomości

Przedziały powierzchni

1 350 łącznie
  • 0–60 m² 25,9%
    349 nieruchomości
  • 60–70 m² 16,1%
    217 nieruchomości
  • 70–100 m² 23,9%
    322 nieruchomości
  • 100–150 m² 15,2%
    205 nieruchomości
  • 150–7 810 m² 19,0%
    257 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 65 m² 186 m²
Cena za metr kwadratowy 9 727 zł/m² 5 779 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Rynek sprzedaży powiatu opolskiego obejmuje 1 350 nieruchomości, ze zdecydowaną przewagą mieszkań (59% całości): 795 mieszkań i 555 domów. Mieszkania mają średnią powierzchnię 65 m² i cenę 9 727 zł/m²; domy natomiast około 186 m² i 5 779 zł/m².

Mieszkania 3-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 2- i 4-pokojowe.

Akty notarialne zarejestrowane dla powiatu opolskiego obejmują 226 sprzedaży mieszkań w 2025 roku, przy medianie ceny 310 424 zł. W przeliczeniu na metr kwadratowy mediana to 6 179 zł. To o 31% mniej niż mediana krajowa (450 010 zł).

Mediana ceny sprzedaży 310 424 zł 2025
Mediana ceny za m² 6 179 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 226 2025
Ceny w ciągu roku -27,4% mediana
Od 2010 roku +146,4% mediana
Wobec mediany województwa -0,8% opolskie: 313 000 zł
Wobec mediany krajowej -31% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu opolskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 310 424 zł, czyli 6 179 zł/m², w obserwowanym przedziale od 111 375 zł do 743 228 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 75 000 zł do 450 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44% transakcji zawarto między 120 000 zł a 260 000 zł, a 9,9% przekroczyło 450 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,6% sprzedanych lokali ma od 47 do 65 m², a 9,9% przekracza 82 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 0,8% niższa od mediany województwa (opolskie: 313 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 31% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Chrząstowice — mediana 511 320 zł (7 275 zł/m², 104 transakcje od 2010 roku), dalej Prószków z medianą 397 695 zł (5 193 zł/m²). Turawa: 249 000 zł (4 063 zł/m²). Na drugim biegunie Murów ma najbardziej przystępną medianę: 88 000 zł (1 878 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 146 sprzedaży mieszkań, z medianą 362 000 zł i 6 505 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 330 000 zł (6 359 zł/m²) przy 257 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu opolskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 146 362 000 zł +16,6% 6 505 zł/m²
2025 226 310 424 zł -27,4% 6 179 zł/m²
2024 136 427 500 zł +22,1% 6 063 zł/m²
2023 105 350 000 zł +39% 5 253 zł/m²
2022 221 251 787 zł +37,2% 4 515 zł/m²
2021 210 183 500 zł +18,4% 3 447 zł/m²
2020 116 155 000 zł +9,2% 2 872 zł/m²
2019 191 142 000 zł +10,5% 2 757 zł/m²
2018 170 128 500 zł +8,4% 2 489 zł/m²
2017 151 118 500 zł +4,9% 2 317 zł/m²
2016 120 113 000 zł +3,7% 2 329 zł/m²
2015 89 109 000 zł +1,9% 2 201 zł/m²
2014 85 107 000 zł -31% 2 340 zł/m²
2013 35 155 000 zł -10,1% 2 866 zł/m²
2012 69 172 500 zł +15% 3 097 zł/m²
2011 45 150 000 zł +19% 2 734 zł/m²
2010 83 126 000 zł — 2 555 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Opolski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 226
Mediana ceny 310 424 zł
Cena za m² 6 179 zł/m²
Mediana powierzchni 52,5 m²
Typowy przedział 111 375 –
743 228 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie opolskim

Rozkład obliczony na podstawie 2 198 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 75 000 zł 9,8%
75 000 – 120 000 zł 16,9%
120 000 – 260 000 zł 44%
260 000 – 450 000 zł 19,3%
Powyżej 450 000 zł 9,9%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie opolskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 2 197 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 500 zł/m² 9,6%
1 500 – 2 400 zł/m² 19,8%
2 400 – 4 600 zł/m² 42,8%
4 600 – 6 700 zł/m² 17,8%
Powyżej 6 700 zł/m² 10,1%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie opolskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 36 m² 10,5%
36 – 47 m² 17,5%
47 – 65 m² 43,6%
65 – 82 m² 18,5%
Powyżej 82 m² 9,9%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Opolski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 1,7% 110 000 zł 3 043 zł/m²
2 izby 16,5% 100 000 zł 3 034 zł/m²
3 izby 43% 142 000 zł 3 229 zł/m²
4 izby 30,2% 215 000 zł 3 578 zł/m²
5 izb 7,2% 207 500 zł 3 117 zł/m²
6 izb i więcej 1,3% 412 000 zł 5 453 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie opolskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Chrząstowice 104 511 320 zł 7 275 zł/m²
Prószków 179 397 695 zł 5 193 zł/m²
Turawa 123 249 000 zł 4 063 zł/m²
Dobrzeń Wielki 292 240 000 zł 4 089 zł/m²
Tułowice 113 210 000 zł 4 112 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie opolskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Murów 77 88 000 zł 1 878 zł/m²
Tarnów Opolski 58 131 000 zł 2 507 zł/m²
Niemodlin 354 140 000 zł 2 569 zł/m²
Popielów 41 140 000 zł 2 109 zł/m²
Ozimek 589 150 000 zł 2 885 zł/m²

Ceny działek w powiecie opolskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 5 614 65 zł/m² 85 000 zł 1 227 m²
Grunty rolne 3 493 3,7 zł/m² 30 000 zł 6 485 m²
Grunty leśne 120 7,6 zł/m² 45 000 zł 4 940 m²
Wszystkie działki 9 835 32 zł/m² 65 000 zł 2 084 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie opolskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Komprachcice 875 61 zł/m² 75 000 zł
Dobrzeń Wielki 876 59 zł/m² 70 000 zł
Turawa 1 033 51 zł/m² 80 000 zł
Dąbrowa 797 48 zł/m² 85 000 zł
Prószków 861 44 zł/m² 80 000 zł
Chrząstowice 826 36 zł/m² 65 000 zł
Ozimek 1 255 27 zł/m² 50 000 zł
Niemodlin 668 6,0 zł/m² 51 000 zł
Murów 295 5,8 zł/m² 30 000 zł
Popielów 515 4,5 zł/m² 40 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie opolskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 887 319 0 989 579
2026 (do 17.08) 911 152 0 508 251
Razem 2010–2026 20 107 2 582 0 11 169 6 356

Trajektorię cen powiatu opolskiego widać w dłuższej perspektywie: 126 000 zł mediany w 2010 roku, 310 424 zł w 2025 roku, czyli +146,4%. Pod względem liczby transakcji rynek urósł o 66,2% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie opolskim?

Na zakup nieruchomości w powiecie opolskim trzeba przeznaczyć średnio 814 578 zł, czyli około 7 094 zł/m².

Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?

Aktualna oferta to około 1 350 nieruchomości: 795 mieszkań i 555 domów.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Oferty zaczynają się od 59 500 zł i sięgają 7 000 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie opolskim?

Zazwyczaj oferują około 115 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 186 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 65 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu opolskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój35 m²359 367 zł
2 pokoje51 m²516 793 zł
3 pokoje69 m²650 832 zł
4 pokoje107 m²888 247 zł
5 pokoi157 m²1 043 595 zł
6 pokoi323 m²1 299 541 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Wynosi ona około 7 094 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 9 727 zł/m², a dla domów spada do 5 779 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie opolskim?

Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.