Domy i mieszkania na sprzedaż Nyski

Mamy 148 nieruchomości na sprzedaż w powiecie nyskim, w cenach od 99 000 zł do 4 990 000 zł, przy średniej cenie 655 462 zł.

Średnia cena 655 462 zł cena sprzedaży
Przedział cen 99 000–4 990 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 161 m² na nieruchomość
Cena za m² 4 081 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

148 łącznie
51% domy
  • Mieszkania 48,6%
    72 nieruchomości
  • Domy 51,4%
    76 nieruchomości

Ile pokoi

148 łącznie
28% 5+ pokoi
  • 1 pokój 5,4%
    8 nieruchomości
  • 2 pokoje 19,6%
    29 nieruchomości
  • 3 pokoje 25,0%
    37 nieruchomości
  • 4 pokoje 22,3%
    33 nieruchomości
  • 5+ pokoi 27,7%
    41 nieruchomości

Przedziały cenowe

148 łącznie
  • 95 000–305 000 zł 20,3%
    30 nieruchomości
  • 315 000–415 000 zł 23,0%
    34 nieruchomości
  • 415 000–505 000 zł 17,6%
    26 nieruchomości
  • 510 000–795 000 zł 20,3%
    30 nieruchomości
  • 795 000–4 995 000 zł 18,9%
    28 nieruchomości

Przedziały powierzchni

148 łącznie
  • 20–60 m² 28,4%
    42 nieruchomości
  • 60–80 m² 12,8%
    19 nieruchomości
  • 80–120 m² 23,0%
    34 nieruchomości
  • 120–220 m² 18,2%
    27 nieruchomości
  • 220–2 510 m² 17,6%
    26 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 65 m² 251 m²
Cena za metr kwadratowy 6 237 zł/m² 3 548 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie nyskim liczy 148 nieruchomości, w tym 76 domów i 72 mieszkania: 51% oferty stanowią domy. Domy mają około 251 m² przy średniej cenie 3 548 zł/m², podczas gdy mieszkania oferują mniej przestrzeni (około 65 m²) przy cenie za metr kwadratowy wyższej — około 6 237 zł/m².

Najczęściej spotykany typ to domy 4-pokojowe, a zaraz po nich opcje 6- i 3-pokojowe.

Rynek nieruchomości powiatu nyskiego zamknął 2025 rok medianą ceny sprzedaży 250 000 zł (średnia bez wartości skrajnych: 258 354 zł), jak wynika z rejestru cen nieruchomości prowadzonego przez starostwo. Liczba transakcji spadła o 1,3% rok do roku.

Mediana ceny sprzedaży 250 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 330 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 629 2025
Ceny w ciągu roku -0,4% mediana
Od 2010 roku +99,2% mediana
Wobec mediany województwa -20,1% opolskie: 313 000 zł
Wobec mediany krajowej -44,4% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu nyskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 250 000 zł, czyli 5 330 zł/m², w obserwowanym przedziale od 65 000 zł do 524 976 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 59 000 zł do 320 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 45,7% transakcji zawarto między 100 000 zł a 220 000 zł, a 10% przekroczyło 320 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 43,5% sprzedanych lokali ma od 42 do 60 m², a 10,2% przekracza 78 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 20,1% niższa od mediany województwa (opolskie: 313 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 44,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Nysa — mediana 189 000 zł (3 719 zł/m², 4 957 transakcji od 2010 roku), dalej Głuchołazy z medianą 109 000 zł (2 036 zł/m²). Otmuchów: 100 000 zł (1 985 zł/m²). Na drugim biegunie Kamiennik ma najbardziej przystępną medianę: 71 250 zł (1 155 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 298 sprzedaży mieszkań, z medianą 280 000 zł i 5 690 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 273 660 zł (5 674 zł/m²) przy 542 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu nyskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 298 280 000 zł +12% 5 690 zł/m²
2025 629 250 000 zł -0,4% 5 330 zł/m²
2024 637 251 000 zł +11,3% 5 214 zł/m²
2023 684 225 550 zł +7,4% 5 108 zł/m²
2022 637 210 000 zł +13,5% 4 635 zł/m²
2021 725 185 000 zł +23,7% 3 703 zł/m²
2020 561 149 540 zł +17,9% 2 870 zł/m²
2019 579 126 844 zł +0,2% 2 434 zł/m²
2018 440 126 650 zł +10,1% 2 447 zł/m²
2017 445 115 000 zł +0% 2 310 zł/m²
2016 413 115 000 zł +15% 2 176 zł/m²
2015 320 100 000 zł -2,9% 2 120 zł/m²
2014 227 103 000 zł -5,5% 2 098 zł/m²
2013 274 109 000 zł -5,2% 2 185 zł/m²
2012 248 115 000 zł -4,2% 2 269 zł/m²
2011 304 120 000 zł -4,4% 2 527 zł/m²
2010 288 125 500 zł — 2 508 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Nyski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 629
Mediana ceny 250 000 zł
Cena za m² 5 330 zł/m²
Mediana powierzchni 49,6 m²
Typowy przedział 65 000 –
524 976 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie nyskim

Rozkład obliczony na podstawie 7 709 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 59 000 zł 9,9%
59 000 – 100 000 zł 15,3%
100 000 – 220 000 zł 45,7%
220 000 – 320 000 zł 19,1%
Powyżej 320 000 zł 10%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie nyskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 7 699 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 200 zł/m² 10,8%
1 200 – 2 100 zł/m² 17,1%
2 100 – 4 400 zł/m² 43,7%
4 400 – 6 300 zł/m² 18,2%
Powyżej 6 300 zł/m² 10,1%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie nyskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 10,7%
34 – 42 m² 16,5%
42 – 60 m² 43,5%
60 – 78 m² 19,1%
Powyżej 78 m² 10,2%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Nyski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,9% 136 362 zł 4 816 zł/m²
2 izby 20,2% 123 000 zł 4 032 zł/m²
3 izby 47,7% 145 000 zł 3 520 zł/m²
4 izby 22,2% 176 000 zł 3 229 zł/m²
5 izb 6% 190 000 zł 2 618 zł/m²
6 izb i więcej 1% 217 000 zł 2 081 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie nyskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Nysa 4 957 189 000 zł 3 719 zł/m²
Głuchołazy 1 291 109 000 zł 2 036 zł/m²
Otmuchów 438 100 000 zł 1 985 zł/m²
Pakosławice 63 99 000 zł 1 649 zł/m²
Skoroszyce 198 90 050 zł 1 587 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie nyskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Kamiennik 38 71 250 zł 1 155 zł/m²
Korfantów 99 85 000 zł 1 482 zł/m²
Łambinowice 133 90 000 zł 1 596 zł/m²
Paczków 489 90 000 zł 1 550 zł/m²
Skoroszyce 198 90 050 zł 1 587 zł/m²

Ceny działek w powiecie nyskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 2 231 70 zł/m² 68 000 zł 938 m²
Grunty rolne 6 529 5,0 zł/m² 56 850 zł 7 600 m²
Grunty leśne 48 3,7 zł/m² 41 000 zł 7 450 m²
Wszystkie działki 8 854 8,4 zł/m² 60 000 zł 3 416 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie nyskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Nysa 2 840 59 zł/m² 73 942 zł
Głuchołazy 1 499 25 zł/m² 60 000 zł
Otmuchów 1 111 6,3 zł/m² 60 000 zł
Paczków 698 5,4 zł/m² 48 000 zł
Skoroszyce 624 4,9 zł/m² 42 000 zł
Skoroszyce 624 4,9 zł/m² 42 000 zł
Pakosławice 406 4,6 zł/m² 42 000 zł
Łambinowice 552 4,5 zł/m² 41 000 zł
Kamiennik 325 4,5 zł/m² 55 000 zł
Korfantów 798 3,8 zł/m² 45 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie nyskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 937 673 0 763 501
2026 (do 17.08) 1 072 315 0 417 340
Razem 2010–2026 27 323 9 123 0 11 229 6 971

W porównaniu z medianą województwa (opolskie: 313 000 zł) ceny powiatu nyskiego są o 20,1% niższe. Mediana krajowa wynosi 450 010 zł, różnica to -44,4%. Od 2010 roku lokalna zmiana wynosi łącznie +99,2%. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość w powiecie nyskim?

Nieruchomości w powiecie nyskim kosztują średnio około 655 462 zł, czyli około 4 081 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie nyskim?

W tej chwili do wyboru są 148 nieruchomości: 76 domów i 72 mieszkania.

Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie nyskim?

Znajdziesz tu oferty od 99 000 zł do 4 990 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie nyskim?

Średnia powierzchnia to około 161 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 251 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 65 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu nyskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje50 m²350 449 zł
3 pokoje70 m²437 645 zł
4 pokoje143 m²772 372 zł
5 pokoi165 m²939 429 zł
6 pokoi226 m²612 357 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie nyskim?

Średnia cena to 4 081 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 237 zł/m², a dla domów spada do 3 548 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w powiecie nyskim?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.