Kup nieruchomość na terenie Otmuchowa: 42 nieruchomości w cenach od 269 000 zł do 949 000 zł, przy średniej cenie 529 429 zł.
Ceny nieruchomości Otmuchowa według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie transakcji faktycznie zawartych u notariuszy ceny Otmuchowa oscylowały w 2025 roku wokół 160 000 zł (mediana). To około 2 706 zł za metr kwadratowy. Rynek pierwotny (deweloperski) odpowiada za 2,4% sprzedaży od 2010 roku.
Mediana ceny sprzedaży
160 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
2 706 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
38
2025
Ceny w ciągu roku
+10,3%
mediana
Od 2010 roku
+30,6%
mediana
Wobec mediany powiatu
-36%
Nyski: 250 000 zł
Wobec mediany krajowej
-64,4%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Otmuchowa obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 160 000 zł, czyli 2 706 zł/m², w obserwowanym przedziale od 56 455 zł do 304 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 35 000 zł do 220 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 47% transakcji zawarto między 65 000 zł a 160 000 zł, a 11% przekroczyło 220 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44,5% sprzedanych lokali ma od 42 do 61 m², a 9,6% przekracza 79 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 36% niższa od mediany powiatu (Nyski: 250 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 64,4% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi miejscowościami. Najdroższa lokalizacja to Otmuchów — mediana 107 500 zł (2 160 zł/m², 326 transakcji od 2010 roku), dalej Otmuchów (obszar wiejski) z medianą 77 000 zł (1 386 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 13 sprzedaży mieszkań, z medianą 160 000 zł i 3 245 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 160 000 zł (3 105 zł/m²) przy 25 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Otmuchowa rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
13 |
160 000 zł |
+0% |
3 245 zł/m² |
| 2025 |
38 |
160 000 zł |
+10,3% |
2 706 zł/m² |
| 2024 |
31 |
145 000 zł |
-3,3% |
3 376 zł/m² |
| 2023 |
44 |
150 000 zł |
+5,6% |
2 922 zł/m² |
| 2022 |
35 |
142 000 zł |
+44,2% |
2 427 zł/m² |
| 2021 |
37 |
98 470 zł |
+11,3% |
1 842 zł/m² |
| 2020 |
28 |
88 500 zł |
-6,8% |
1 719 zł/m² |
| 2019 |
35 |
95 000 zł |
+18,8% |
1 880 zł/m² |
| 2018 |
34 |
80 000 zł |
+27% |
1 563 zł/m² |
| 2017 |
29 |
63 000 zł |
-26,3% |
1 358 zł/m² |
| 2016 |
24 |
85 500 zł |
+6,9% |
1 729 zł/m² |
| 2015 |
19 |
80 000 zł |
+6,7% |
1 617 zł/m² |
| 2014 |
17 |
75 000 zł |
-6,2% |
1 387 zł/m² |
| 2013 |
16 |
80 000 zł |
+21,2% |
1 748 zł/m² |
| 2012 |
12 |
66 000 zł |
+10% |
1 658 zł/m² |
| 2011 |
10 |
60 000 zł |
-51% |
1 820 zł/m² |
| 2010 |
16 |
122 500 zł |
— |
2 249 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Otmuchów: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
38 |
| Mediana ceny |
160 000 zł |
| Cena za m² |
2 706 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
53,8 m² |
| Typowy przedział |
56 455 – 304 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Otmuchowa
Rozkład obliczony na podstawie 438 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 000 zł |
8,7% |
| 35 000 – 65 000 zł |
17,4% |
| 65 000 – 160 000 zł |
47% |
| 160 000 – 220 000 zł |
16% |
| Powyżej 220 000 zł |
11% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Otmuchowa
Rozkład ceny za m² na podstawie 438 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 810 zł/m² |
9,4% |
| 810 – 1 400 zł/m² |
19,9% |
| 1 400 – 2 800 zł/m² |
43,4% |
| 2 800 – 4 100 zł/m² |
17,4% |
| Powyżej 4 100 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Otmuchowa
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 31 m² |
10% |
| 31 – 42 m² |
17,8% |
| 42 – 61 m² |
44,5% |
| 61 – 79 m² |
18% |
| Powyżej 79 m² |
9,6% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Otmuchów: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
0,7% |
6 000 zł |
1 083 zł/m² |
| 2 izby |
23,1% |
60 000 zł |
2 329 zł/m² |
| 3 izby |
48,3% |
100 000 zł |
2 153 zł/m² |
| 4 izby |
22,7% |
165 000 zł |
2 476 zł/m² |
| 5 izb |
4,6% |
177 500 zł |
1 951 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,7% |
150 000 zł |
1 384 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Otmuchowa
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Otmuchów |
567 |
104 250 zł |
59 zł/m² |
| Wójcice |
129 |
— |
61 zł/m² |
| Kałków |
80 |
65 000 zł |
5,8 zł/m² |
| Maciejowice |
69 |
57 500 zł |
3,8 zł/m² |
| Buków |
65 |
97 000 zł |
6,2 zł/m² |
| Sarnowice |
63 |
— |
40 zł/m² |
| Łąka |
51 |
— |
4,8 zł/m² |
| Piotrowice Nyskie |
49 |
69 000 zł |
4,8 zł/m² |
| Jarnołtów |
47 |
— |
4,2 zł/m² |
| Lubiatów |
45 |
— |
4,6 zł/m² |
Mediana ceny według miejscowości na terenie Otmuchowa
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Otmuchów |
326 |
107 500 zł |
2 160 zł/m² |
| Otmuchów (obszar wiejski) |
112 |
77 000 zł |
1 386 zł/m² |
Ceny działek na terenie Otmuchowa: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
98 |
70 zł/m² |
54 500 zł |
697 m² |
| Grunty rolne |
1 004 |
5,8 zł/m² |
60 566 zł |
7 650 m² |
| Grunty leśne |
5 |
3,9 zł/m² |
35 000 zł |
5 700 m² |
| Wszystkie działki |
1 111 |
6,3 zł/m² |
60 000 zł |
5 200 m² |
Ceny gruntu według miejscowości na terenie Otmuchowa
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Miejscowość |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Otmuchów |
376 |
50 zł/m² |
69 000 zł |
| Otmuchów (obszar wiejski) |
735 |
4,9 zł/m² |
51 144 zł |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Otmuchowa
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
215 |
42 |
0 |
124 |
49 |
| 2026 (do 17.08) |
90 |
16 |
0 |
49 |
25 |
| Razem 2010–2026 |
2 679 |
514 |
0 |
1 481 |
684 |
Typowa nieruchomość sprzedana na terenie Otmuchowa: 53,8 m², 3 izby, za 160 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości Otmuchowa w liczbach
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Otmuchowa?
Licz się ze średnią kwotą 529 429 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Otmuchowa, czyli około 2 337 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 42 nieruchomości: 5 domów i 2 mieszkania oraz 35 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na terenie Otmuchowa?
Ceny wahają się od około 269 000 zł do 949 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Otmuchowa?
Średnio mają około 227 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 290 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 68 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Otmuchowa?
Średnio wychodzi około 2 337 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 4 691 zł/m², a dla domów spada do 2 116 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Otmuchowa?
Zdecydowanym faworytem jest 4-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.