Domy i mieszkania na sprzedaż Dzierżoniowski

Zobacz 255 nieruchomości na sprzedaż w powiecie dzierżoniowskim: ceny od 56 000 zł do 6 500 000 zł, średnio 480 528 zł.

Średnia cena 480 528 zł cena sprzedaży
Przedział cen 56 000–6 500 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 137 m² na nieruchomość
Cena za m² 3 515 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

255 łącznie
75% mieszkania
  • Mieszkania 75,3%
    192 nieruchomości
  • Domy 24,7%
    63 nieruchomości

Ile pokoi

255 łącznie
33% 3 pokoje
  • 1 pokój 12,2%
    31 nieruchomości
  • 2 pokoje 27,8%
    71 nieruchomości
  • 3 pokoje 32,5%
    83 nieruchomości
  • 4 pokoje 12,2%
    31 nieruchomości
  • 5+ pokoi 15,3%
    39 nieruchomości

Przedziały cenowe

255 łącznie
  • 55 000–220 000 zł 20,0%
    51 nieruchomości
  • 220 000–285 000 zł 20,4%
    52 nieruchomości
  • 285 000–380 000 zł 20,0%
    51 nieruchomości
  • 380 000–600 000 zł 20,4%
    52 nieruchomości
  • 640 000–6 505 000 zł 19,2%
    49 nieruchomości

Przedziały powierzchni

255 łącznie
  • 20–50 m² 24,3%
    62 nieruchomości
  • 50–60 m² 19,2%
    49 nieruchomości
  • 60–80 m² 27,5%
    70 nieruchomości
  • 80–110 m² 9,8%
    25 nieruchomości
  • 120–2 500 m² 19,2%
    49 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 56 m² 383 m²
Cena za metr kwadratowy 5 296 zł/m² 2 722 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Oferta na sprzedaż w powiecie dzierżoniowskim liczy 255 nieruchomości, w tym 192 mieszkania i 63 domy: 75% oferty stanowią mieszkania. Mieszkania mają około 56 m² przy średniej cenie 5 296 zł/m², podczas gdy domy oferują więcej przestrzeni (około 383 m²) przy cenie za metr kwadratowy niższej — około 2 722 zł/m².

Mieszkania 3-pokojowe występują najczęściej; następne w kolejności są opcje 2- i 1-pokojowe.

W 2025 roku 610 mieszkań zmieniło właściciela w powiecie dzierżoniowskim, przy medianie ceny 225 750 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 132,7%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 4 955 zł.

Mediana ceny sprzedaży 225 750 zł 2025
Mediana ceny za m² 4 955 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 610 2025
Ceny w ciągu roku -1,7% mediana
Od 2010 roku +132,7% mediana
Wobec mediany województwa -47,4% dolnośląskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej -49,8% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla powiatu dzierżoniowskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 225 750 zł, czyli 4 955 zł/m², w obserwowanym przedziale od 66 450 zł do 552 750 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 48 000 zł do 320 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,5% transakcji zawarto między 81 000 zł a 200 000 zł, a 10% przekroczyło 320 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 46% sprzedanych lokali ma od 37 do 58 m², a 10% przekracza 75 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 47,4% niższa od mediany województwa (dolnośląskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 49,8% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Dzierżoniów — mediana 150 000 zł (3 224 zł/m², 2 884 transakcje od 2010 roku), dalej Bielawa z medianą 130 000 zł (2 758 zł/m²). Łagiewniki: 120 000 zł (2 165 zł/m²). Na drugim biegunie Niemcza ma najbardziej przystępną medianę: 80 000 zł (1 649 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 281 sprzedaży mieszkań, z medianą 230 000 zł i 5 099 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 230 000 zł (5 074 zł/m²) przy 512 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu dzierżoniowskiego rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 281 230 000 zł +1,9% 5 099 zł/m²
2025 610 225 750 zł -1,7% 4 955 zł/m²
2024 588 229 574 zł +9,3% 4 779 zł/m²
2023 481 210 000 zł +27,3% 4 572 zł/m²
2022 458 165 000 zł +10% 3 951 zł/m²
2021 516 150 000 zł +27,1% 3 295 zł/m²
2020 389 118 000 zł +7,3% 2 637 zł/m²
2019 433 110 000 zł +14,6% 2 323 zł/m²
2018 406 96 000 zł +10,7% 2 224 zł/m²
2017 322 86 750 zł +6,4% 1 957 zł/m²
2016 327 81 500 zł +8,7% 1 881 zł/m²
2015 183 75 000 zł +7,1% 1 577 zł/m²
2014 144 70 000 zł -16,4% 1 548 zł/m²
2013 252 83 750 zł -6,9% 1 956 zł/m²
2012 253 90 000 zł +0% 2 188 zł/m²
2011 261 90 000 zł -7,2% 2 199 zł/m²
2010 253 97 000 zł — 2 161 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Dzierżoniowski: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 610
Mediana ceny 225 750 zł
Cena za m² 4 955 zł/m²
Mediana powierzchni 46,7 m²
Typowy przedział 66 450 –
552 750 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie dzierżoniowskim

Rozkład obliczony na podstawie 6 157 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 48 000 zł 9,9%
48 000 – 81 000 zł 18,1%
81 000 – 200 000 zł 44,5%
200 000 – 320 000 zł 17,6%
Powyżej 320 000 zł 10%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie dzierżoniowskim

Rozkład ceny za m² na podstawie 6 152 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 100 zł/m² 9,5%
1 100 – 1 900 zł/m² 17,4%
1 900 – 4 000 zł/m² 44,1%
4 000 – 5 900 zł/m² 19,2%
Powyżej 5 900 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie dzierżoniowskim

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 29 m² 10,3%
29 – 37 m² 16,4%
37 – 58 m² 46%
58 – 75 m² 17,3%
Powyżej 75 m² 10%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Dzierżoniowski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 3,8% 66 000 zł 3 057 zł/m²
2 izby 29,3% 89 250 zł 3 141 zł/m²
3 izby 43,8% 130 000 zł 3 110 zł/m²
4 izby 19,5% 190 000 zł 3 410 zł/m²
5 izb 2,6% 285 000 zł 3 523 zł/m²
6 izb i więcej 1% 300 000 zł 3 180 zł/m²

Najdroższe gminy w powiecie dzierżoniowskim

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Dzierżoniów 2 884 150 000 zł 3 224 zł/m²
Bielawa 1 729 130 000 zł 2 758 zł/m²
Łagiewniki 169 120 000 zł 2 165 zł/m²
Piława Górna 458 110 000 zł 2 211 zł/m²
Dzierżoniów 215 100 000 zł 1 673 zł/m²

Najtańsze gminy w powiecie dzierżoniowskim

Gmina Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Niemcza 218 80 000 zł 1 649 zł/m²
Dzierżoniów 215 100 000 zł 1 673 zł/m²
Pieszyce 367 100 000 zł 2 126 zł/m²
Piława Górna 458 110 000 zł 2 211 zł/m²
Łagiewniki 169 120 000 zł 2 165 zł/m²

Ceny działek w powiecie dzierżoniowskim: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 1 778 60 zł/m² 90 000 zł 1 439 m²
Grunty rolne 2 144 4,8 zł/m² 60 000 zł 10 834 m²
Grunty leśne 15 9,7 zł/m² 55 000 zł 6 373 m²
Wszystkie działki 3 995 19 zł/m² 75 000 zł 3 235 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: gminy w powiecie dzierżoniowskim

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Gmina Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Dzierżoniów 281 128 zł/m² 140 000 zł
Bielawa 386 64 zł/m² 110 500 zł
Pieszyce 439 42 zł/m² 99 000 zł
Piława Górna 136 17 zł/m² 42 200 zł
Dzierżoniów 1 171 15 zł/m² 70 000 zł
Pieszyce 439 42 zł/m² 99 000 zł
Piława Górna 136 17 zł/m² 42 200 zł
Dzierżoniów 1 171 15 zł/m² 70 000 zł
Łagiewniki 999 9,8 zł/m² 62 350 zł
Niemcza 431 4,5 zł/m² 60 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości w powiecie dzierżoniowskim

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 399 726 0 403 270
2026 (do 17.08) 713 341 0 216 156
Razem 2010–2026 18 036 8 813 0 5 324 3 899

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 225 750 zł (4 955 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale trzyizbowe (43,8% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie dzierżoniowskim?

Nieruchomości w powiecie dzierżoniowskim kosztują średnio około 480 528 zł, czyli około 3 515 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie dzierżoniowskim?

Obecnie dostępnych ofert: 255: 192 mieszkania i 63 domy.

Jaki jest przedział cen w powiecie dzierżoniowskim?

Oferty zaczynają się od 56 000 zł i sięgają 6 500 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie dzierżoniowskim?

Zazwyczaj oferują około 137 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 383 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 56 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu dzierżoniowskiego:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój29 m²180 080 zł
2 pokoje53 m²244 152 zł
3 pokoje62 m²365 576 zł
4 pokoje106 m²556 258 zł
5 pokoi308 m²930 920 zł
6 pokoi272 m²844 000 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnia cena to 3 515 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 5 296 zł/m², a dla domów spada do 2 722 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu dzierżoniowskiego?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.