Znajdź 56 nieruchomości na sprzedaż w powiecie strzelińskim, w cenach między 120 067 zł a 2 000 000 zł, przy średniej cenie 562 759 zł.
Ceny nieruchomości powiatu strzelińskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Na podstawie RCiWN (rejestr cen transakcyjnych z aktów notarialnych) mieszkanie w powiecie strzelińskim sprzedawano w 2025 roku za medianę 290 000 zł. Typowa nieruchomość: 52,1 m², 3 izby. Ceny zyskały 11,8% w ciągu roku.
Mediana ceny sprzedaży
290 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 134 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
181
2025
Ceny w ciągu roku
+11,8%
mediana
Od 2013 roku
+141,7%
mediana
Wobec mediany województwa
-32,4%
dolnośląskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej
-35,6%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu strzelińskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 290 000 zł, czyli 5 134 zł/m², w obserwowanym przedziale od 60 000 zł do 566 400 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 60 000 zł do 380 000 zł (około 80% rynku). W szczegółach: 44,1% transakcji zawarto między 120 000 zł a 250 000 zł, a 10,4% przekroczyło 380 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 44% sprzedanych lokali ma od 42 do 60 m², a 10% przekracza 78 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 32,4% niższa od mediany województwa (dolnośląskie: 429 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 35,6% niższa.
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Strzelin — mediana 210 000 zł (4 113 zł/m², 1 354 transakcje od 2010 roku), dalej Borów z medianą 137 500 zł (2 509 zł/m²). Przeworno: 120 000 zł (2 437 zł/m²). Na drugim biegunie Kondratowice ma najbardziej przystępną medianę: 75 000 zł (1 559 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 30 sprzedaży mieszkań, z medianą 376 106 zł i 7 072 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 332 500 zł (5 714 zł/m²) przy 118 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu strzelińskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
30 |
376 106 zł |
+29,7% |
7 072 zł/m² |
| 2025 |
181 |
290 000 zł |
+11,8% |
5 134 zł/m² |
| 2024 |
156 |
259 500 zł |
-9,1% |
4 977 zł/m² |
| 2023 |
152 |
285 456 zł |
+16% |
5 689 zł/m² |
| 2022 |
197 |
246 000 zł |
+53,8% |
4 884 zł/m² |
| 2021 |
154 |
160 000 zł |
-9,2% |
3 351 zł/m² |
| 2020 |
142 |
176 250 zł |
+9,1% |
3 399 zł/m² |
| 2019 |
190 |
161 500 zł |
-5% |
3 028 zł/m² |
| 2018 |
173 |
170 000 zł |
+15,3% |
3 453 zł/m² |
| 2017 |
132 |
147 500 zł |
-1% |
2 864 zł/m² |
| 2016 |
135 |
149 000 zł |
+7,2% |
2 913 zł/m² |
| 2015 |
124 |
139 000 zł |
-7,3% |
2 886 zł/m² |
| 2014 |
67 |
150 000 zł |
+25% |
2 917 zł/m² |
| 2013 |
5 |
120 000 zł |
— |
1 760 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Strzeliński: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
181 |
| Mediana ceny |
290 000 zł |
| Cena za m² |
5 134 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,1 m² |
| Typowy przedział |
60 000 – 566 400 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie strzelińskim
Rozkład obliczony na podstawie 1 838 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 60 000 zł |
9,9% |
| 60 000 – 120 000 zł |
17,1% |
| 120 000 – 250 000 zł |
44,1% |
| 250 000 – 380 000 zł |
18,5% |
| Powyżej 380 000 zł |
10,4% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie strzelińskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 1 835 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 200 zł/m² |
9,7% |
| 1 200 – 2 400 zł/m² |
18,6% |
| 2 400 – 4 700 zł/m² |
42,9% |
| 4 700 – 7 200 zł/m² |
18,9% |
| Powyżej 7 200 zł/m² |
9,9% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie strzelińskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
9,5% |
| 34 – 42 m² |
16,9% |
| 42 – 60 m² |
44% |
| 60 – 78 m² |
19,5% |
| Powyżej 78 m² |
10% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Strzeliński: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,4% |
154 000 zł |
5 291 zł/m² |
| 2 izby |
23,5% |
160 000 zł |
4 224 zł/m² |
| 3 izby |
48,4% |
170 000 zł |
3 858 zł/m² |
| 4 izby |
19,3% |
200 000 zł |
3 404 zł/m² |
| 5 izb |
5,1% |
242 500 zł |
3 135 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,3% |
290 000 zł |
2 631 zł/m² |
Mediana ceny według gmin w powiecie strzelińskim
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Strzelin |
1 354 |
210 000 zł |
4 113 zł/m² |
| Borów |
88 |
137 500 zł |
2 509 zł/m² |
| Przeworno |
80 |
120 000 zł |
2 437 zł/m² |
| Wiązów |
180 |
115 050 zł |
2 057 zł/m² |
| Kondratowice |
136 |
75 000 zł |
1 559 zł/m² |
Ceny działek w powiecie strzelińskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
1 118 |
47 zł/m² |
75 000 zł |
1 489 m² |
| Grunty rolne |
1 726 |
5,8 zł/m² |
67 000 zł |
8 538 m² |
| Grunty leśne |
13 |
6,1 zł/m² |
43 500 zł |
3 777 m² |
| Wszystkie działki |
3 248 |
14 zł/m² |
70 000 zł |
3 029 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie strzelińskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Strzelin |
1 533 |
33 zł/m² |
77 770 zł |
| Borów |
518 |
12 zł/m² |
73 500 zł |
| Kondratowice |
240 |
5,8 zł/m² |
67 720 zł |
| Wiązów |
571 |
5,6 zł/m² |
67 000 zł |
| Przeworno |
388 |
4,8 zł/m² |
50 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie strzelińskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
733 |
219 |
0 |
359 |
155 |
| 2026 (do 17.08) |
86 |
35 |
0 |
35 |
16 |
| Razem 2010–2026 |
7 999 |
2 101 |
0 |
4 057 |
1 841 |
Zasadnicza część sprzedaży w powiecie strzelińskim zamyka się między 60 000 zł a 566 400 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,9% nieruchomości sprzedano poniżej 60 000 zł, a 10,4% powyżej 380 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w powiecie strzelińskim: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość w powiecie strzelińskim?
Na zakup nieruchomości w powiecie strzelińskim trzeba przeznaczyć średnio 562 759 zł, czyli około 2 768 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie strzelińskim?
Aktualna oferta to około 56 nieruchomości: 42 domy i 14 mieszkań.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny w powiecie strzelińskim?
Znajdziesz tu oferty od 120 067 zł do 2 000 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie strzelińskim?
Średnia powierzchnia to około 203 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 246 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 74 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu strzelińskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 58 m² | 291 664 zł |
| 3 pokoje | 121 m² | 432 526 zł |
| 4 pokoje | 137 m² | 595 948 zł |
| 5 pokoi | 172 m² | 646 357 zł |
| 6 pokoi | 284 m² | 552 750 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie strzelińskim?
Wynosi ona około 2 768 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 3 594 zł/m², a dla domów spada do 2 685 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela w powiecie strzelińskim?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.