Znajdź swoją nieruchomość w powiecie oławskim: 438 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 119 000 zł do 3 690 000 zł, średnio 787 908 zł.
Ceny nieruchomości powiatu oławskiego według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości w powiecie oławskim? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 449 600 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 220 000 zł a 702 600 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
449 600 zł
2025
Mediana ceny za m²
8 496 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
608
2025
Ceny w ciągu roku
+11,3%
mediana
Od 2010 roku
+233,2%
mediana
Wobec mediany województwa
+4,8%
dolnośląskie: 429 000 zł
Wobec mediany krajowej
-0,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla powiatu oławskiego obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 449 600 zł, czyli 8 496 zł/m², w obserwowanym przedziale od 220 000 zł do 702 600 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 480 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 43,4% transakcji zawarto między 180 000 zł a 340 000 zł, a 10,1% przekroczyło 480 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 44,3% sprzedanych lokali ma od 43 do 62 m², a 9,7% przekracza 82 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (dolnośląskie: 429 000 zł) o 4,8% i jest równa medianie krajowej (450 010 zł).
Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi gminami. Najdroższa lokalizacja to Oława — mediana 375 000 zł (4 781 zł/m², 294 transakcje od 2010 roku), dalej Jelcz-Laskowice z medianą 269 031 zł (4 851 zł/m²). Oława: 240 567 zł (4 632 zł/m²). Na drugim biegunie Domaniów ma najbardziej przystępną medianę: 119 000 zł (2 481 zł/m²).
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 66 sprzedaży mieszkań, z medianą 446 322 zł i 8 391 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 456 762 zł (8 568 zł/m²) przy 286 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości powiatu oławskiego rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
66 |
446 322 zł |
-0,7% |
8 391 zł/m² |
| 2025 |
608 |
449 600 zł |
+11,3% |
8 496 zł/m² |
| 2024 |
507 |
404 000 zł |
+10,5% |
7 344 zł/m² |
| 2023 |
458 |
365 500 zł |
+19,2% |
6 500 zł/m² |
| 2022 |
669 |
306 712 zł |
+15% |
6 199 zł/m² |
| 2021 |
730 |
266 629 zł |
+7,9% |
5 175 zł/m² |
| 2020 |
561 |
247 000 zł |
+7,4% |
4 539 zł/m² |
| 2019 |
445 |
230 000 zł |
+18,2% |
4 375 zł/m² |
| 2018 |
390 |
194 575 zł |
+4,4% |
3 990 zł/m² |
| 2017 |
382 |
186 460 zł |
+10,2% |
3 800 zł/m² |
| 2016 |
354 |
169 191 zł |
+1,6% |
3 385 zł/m² |
| 2015 |
325 |
166 500 zł |
+11% |
3 290 zł/m² |
| 2014 |
287 |
150 000 zł |
-2,8% |
3 200 zł/m² |
| 2013 |
331 |
154 310 zł |
-2,9% |
3 250 zł/m² |
| 2012 |
196 |
159 000 zł |
+16,3% |
3 414 zł/m² |
| 2011 |
50 |
136 721 zł |
+1,3% |
2 815 zł/m² |
| 2010 |
35 |
134 947 zł |
— |
2 886 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Oławski: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
608 |
| Mediana ceny |
449 600 zł |
| Cena za m² |
8 496 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
52,3 m² |
| Typowy przedział |
220 000 – 702 600 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości w powiecie oławskim
Rozkład obliczony na podstawie 6 394 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 120 000 zł |
9% |
| 120 000 – 180 000 zł |
19% |
| 180 000 – 340 000 zł |
43,4% |
| 340 000 – 480 000 zł |
18,6% |
| Powyżej 480 000 zł |
10,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań w powiecie oławskim
Rozkład ceny za m² na podstawie 6 374 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 800 zł/m² |
9,8% |
| 2 800 – 3 600 zł/m² |
17,4% |
| 3 600 – 6 100 zł/m² |
44,6% |
| 6 100 – 8 300 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 8 300 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości w powiecie oławskim
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
10,6% |
| 35 – 43 m² |
17,2% |
| 43 – 62 m² |
44,3% |
| 62 – 82 m² |
18,1% |
| Powyżej 82 m² |
9,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Oławski: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2% |
148 720 zł |
5 367 zł/m² |
| 2 izby |
22,7% |
189 100 zł |
5 392 zł/m² |
| 3 izby |
40% |
245 000 zł |
5 688 zł/m² |
| 4 izby |
22,8% |
300 000 zł |
4 870 zł/m² |
| 5 izb |
8,6% |
290 000 zł |
4 610 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
3,8% |
323 610 zł |
4 626 zł/m² |
Mediana ceny według gmin w powiecie oławskim
Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Cena za m² |
| Oława |
294 |
375 000 zł |
4 781 zł/m² |
| Jelcz-Laskowice |
1 362 |
269 031 zł |
4 851 zł/m² |
| Oława |
4 601 |
240 567 zł |
4 632 zł/m² |
| Domaniów |
130 |
119 000 zł |
2 481 zł/m² |
Ceny działek w powiecie oławskim: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
1 234 |
70 zł/m² |
91 000 zł |
1 247 m² |
| Grunty rolne |
4 064 |
39 zł/m² |
105 000 zł |
2 443 m² |
| Grunty leśne |
17 |
46 zł/m² |
91 272 zł |
2 755 m² |
| Wszystkie działki |
5 850 |
53 zł/m² |
100 000 zł |
1 853 m² |
Ceny gruntu według gmin w powiecie oławskim
Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
| Gmina |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
| Oława |
853 |
119 zł/m² |
140 000 zł |
| Jelcz-Laskowice |
2 595 |
50 zł/m² |
100 000 zł |
| Oława |
1 947 |
46 zł/m² |
100 000 zł |
| Domaniów |
455 |
7,0 zł/m² |
75 000 zł |
Aktywność rynku nieruchomości w powiecie oławskim
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
1 469 |
635 |
0 |
521 |
313 |
| 2026 (do 17.08) |
191 |
70 |
0 |
83 |
38 |
| Razem 2010–2026 |
18 512 |
7 466 |
0 |
7 138 |
3 908 |
Między 2010 a 2025 rokiem mediana w powiecie oławskim przeszła z 134 947 zł na 449 600 zł. Rynek pierwotny odpowiada za 49,5% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Szybki przewodnik: jak kupić nieruchomość w powiecie oławskim — ceny i metraże
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w powiecie oławskim?
Nieruchomości w powiecie oławskim kosztują średnio około 787 908 zł, czyli około 6 821 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w powiecie oławskim?
Obecnie dostępnych ofert: 438: 222 mieszkania i 216 domów.
Jaki jest przedział cen w powiecie oławskim?
Ceny wahają się od około 119 000 zł do 3 690 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w powiecie oławskim?
Średnia powierzchnia to około 116 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 171 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 62 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku powiatu oławskiego:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 50 m² | 467 246 zł |
| 3 pokoje | 67 m² | 536 479 zł |
| 4 pokoje | 118 m² | 839 401 zł |
| 5 pokoi | 160 m² | 989 895 zł |
| 6 pokoi | 216 m² | 1 319 375 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy w powiecie oławskim?
Wynosi ona około 6 821 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 8 564 zł/m², a dla domów spada do 6 175 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży powiatu oławskiego?
Zdecydowanym faworytem jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.