Domy i mieszkania na sprzedaż Piława Górna

Znajdź swoją nieruchomość na terenie Piławy Górnej: 23 nieruchomości na sprzedaż w cenach od 95 000 zł do 1 670 000 zł, średnio 539 533 zł.

8 nieruchomości na sprzedaż w okolicach Piławy Górnej

Średnia cena 539 533 zł cena sprzedaży
Przedział cen 95 000–1 670 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 137 m² na nieruchomość
Cena za m² 3 950 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

23 łącznie
35% mieszkania
  • Mieszkania 34,8%
    8 nieruchomości
  • Domy 30,4%
    7 nieruchomości
  • Inne typy nieruchomości 34,8%
    8 nieruchomości

Ile pokoi

15 łącznie
40% 5+ pokoi
  • 1 pokój 20,0%
    3 nieruchomości
  • 2 pokoje 26,7%
    4 nieruchomości
  • 3 pokoje 6,7%
    1 nieruchomość
  • 4 pokoje 6,7%
    1 nieruchomość
  • 5+ pokoi 40,0%
    6 nieruchomości

Przedziały cenowe

15 łącznie
  • 95 000–135 000 zł 26,7%
    4 nieruchomości
  • 155 000–225 000 zł 13,3%
    2 nieruchomości
  • 280 000–590 000 zł 26,7%
    4 nieruchomości
  • 645 000–650 000 zł 13,3%
    2 nieruchomości
  • 890 000–1 675 000 zł 20,0%
    3 nieruchomości

Przedziały powierzchni

15 łącznie
  • 20–30 m² 20,0%
    3 nieruchomości
  • 50–60 m² 20,0%
    3 nieruchomości
  • 70–200 m² 20,0%
    3 nieruchomości
  • 220–230 m² 26,7%
    4 nieruchomości
  • 270–280 m² 13,3%
    2 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 49 m² 236 m²
Cena za metr kwadratowy 3 525 zł/m² 4 051 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Dostępne oferty na sprzedaż na terenie Piławy Górnej to 23 nieruchomości: 8 mieszkań i 7 domów oraz 8 innych nieruchomości. Mieszkania stanowią 53% oferty. Pod względem powierzchni mieszkania mają średnio 49 m² (3 525 zł/m²), a domy około 236 m² (4 051 zł/m²).

Mieszkania 2-pokojowe przeważają, wyprzedzając opcje 1- i 3-pokojowe.

W 2025 roku 54 mieszkania zmieniły właściciela na terenie Piławy Górnej, przy medianie ceny 210 000 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 320%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 4 033 zł.

Mediana ceny sprzedaży 210 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 4 033 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 54 2025
Ceny w ciągu roku -1,6% mediana
Od 2010 roku +320% mediana
Wobec mediany powiatu -7% Dzierżoniowski: 225 750 zł
Wobec mediany krajowej -53,3% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Piławy Górnej obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 210 000 zł, czyli 4 033 zł/m², w obserwowanym przedziale od 46 075 zł do 347 500 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 35 000 zł do 260 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 43,2% transakcji zawarto między 66 000 zł a 170 000 zł, a 9,6% przekroczyło 260 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 43,9% sprzedanych lokali ma od 40 do 59 m², a 10,3% przekracza 73 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana jest o 7% niższa od mediany powiatu (Dzierżoniowski: 225 750 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 53,3% niższa.

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 26 sprzedaży mieszkań, z medianą 151 500 zł i 3 687 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 192 500 zł (3 977 zł/m²) przy 44 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Piławy Górnej rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 26 151 500 zł -27,9% 3 687 zł/m²
2025 54 210 000 zł -1,6% 4 033 zł/m²
2024 66 213 400 zł +18,6% 4 050 zł/m²
2023 50 179 930 zł +99,9% 4 001 zł/m²
2022 50 90 000 zł +5,9% 2 020 zł/m²
2021 33 85 000 zł +6,2% 1 974 zł/m²
2020 25 80 000 zł +14,3% 1 818 zł/m²
2019 34 70 000 zł -2,8% 1 640 zł/m²
2018 24 72 000 zł -4% 1 522 zł/m²
2017 20 75 000 zł -3,2% 1 624 zł/m²
2016 14 77 500 zł -8,3% 1 653 zł/m²
2015 4 84 500 zł +141,4% 1 700 zł/m²
2014 10 35 000 zł -47% 802 zł/m²
2013 13 66 000 zł -22,4% 1 007 zł/m²
2012 14 85 000 zł +13,3% 2 183 zł/m²
2011 14 75 000 zł +50% 1 404 zł/m²
2010 7 50 000 zł — 1 364 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Piława Górna: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 54
Mediana ceny 210 000 zł
Cena za m² 4 033 zł/m²
Mediana powierzchni 50,6 m²
Typowy przedział 46 075 –
347 500 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Piławy Górnej

Rozkład obliczony na podstawie 458 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 35 000 zł 9,2%
35 000 – 66 000 zł 18,3%
66 000 – 170 000 zł 43,2%
170 000 – 260 000 zł 19,7%
Powyżej 260 000 zł 9,6%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Piławy Górnej

Rozkład ceny za m² na podstawie 456 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 940 zł/m² 10,1%
940 – 1 500 zł/m² 18,6%
1 500 – 3 600 zł/m² 43,2%
3 600 – 5 000 zł/m² 18,4%
Powyżej 5 000 zł/m² 9,6%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Piławy Górnej

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 29 m² 9,2%
29 – 40 m² 18%
40 – 59 m² 43,9%
59 – 73 m² 18,6%
Powyżej 73 m² 10,3%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Piława Górna: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 2,2% 22 000 zł 1 515 zł/m²
2 izby 28,6% 65 000 zł 2 392 zł/m²
3 izby 45,8% 120 000 zł 2 643 zł/m²
4 izby 21,4% 170 000 zł 2 858 zł/m²
5 izb 1,5% 215 000 zł 2 669 zł/m²
6 izb i więcej 0,4% 215 000 zł 2 489 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Piławy Górnej

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Kopanica 420 129 250 zł 17 zł/m²
Południe 258 84 000 zł 19 zł/m²
Kośmin 61 76 000 zł 19 zł/m²
Północ 41 65 000 zł 4,0 zł/m²

Ceny działek na terenie Piławy Górnej: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 60 40 zł/m² 51 500 zł 1 200 m²
Grunty rolne 74 4,4 zł/m² 35 000 zł 8 310 m²
Wszystkie działki 136 17 zł/m² 42 200 zł 2 926 m²

Ceny gruntu według osiedli na terenie Piławy Górnej

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Kopanica 44 20 zł/m² 37 500 zł
Kośmin 20 15 zł/m² 45 500 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Piławy Górnej

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 101 55 0 19 27
2026 (do 17.08) 46 26 0 11 9
Razem 2010–2026 984 537 0 209 238

Zasadnicza część sprzedaży na terenie Piławy Górnej zamyka się między 46 075 zł a 347 500 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,2% nieruchomości sprzedano poniżej 35 000 zł, a 9,6% powyżej 260 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Piławy Górnej?

Na zakup nieruchomości na terenie Piławy Górnej trzeba przeznaczyć średnio 539 533 zł, czyli około 3 950 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Piławy Górnej?

W tej chwili do wyboru są 23 nieruchomości: 8 mieszkań i 7 domów oraz 8 innych nieruchomości.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Ceny wahają się od około 95 000 zł do 1 670 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.

Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Piławy Górnej?

Zazwyczaj oferują około 137 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 236 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 49 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Piławy Górnej:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje64 m²205 000 zł
5 pokoi243 m²969 000 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Średnio wychodzi około 3 950 zł/m². Dla mieszkań spada do 3 525 zł/m², a dla domów rośnie do 4 051 zł/m².

Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Piławy Górnej?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.