Zobacz 49 domów na sprzedaż na terenie Turawy: ceny od 229 000 zł do 1 970 000 zł, średnio 824 511 zł.
Ceny nieruchomości Turawy według rzeczywistych cen transakcyjnych
Według Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (dane z aktów notarialnych) mediana ceny sprzedaży mieszkania na terenie Turawy wyniosła 180 256 zł w 2025 roku, na podstawie 8 transakcji zarejestrowanych przez starostwo. W ciągu roku ceny spadły o 63,2%. Mediana ceny metra kwadratowego to około 3 860 zł.
Mediana ceny sprzedaży
180 256 zł
2025
Mediana ceny za m²
3 860 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
8
2025
Ceny w ciągu roku
-63,2%
mediana
Od 2017 roku
+83,9%
mediana
Wobec mediany powiatu
-41,9%
Opolski: 310 424 zł
Wobec mediany krajowej
-59,9%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla Turawy obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 180 256 zł, czyli 3 860 zł/m², w obserwowanym przedziale od 111 000 zł do 524 600 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 75 000 zł do 500 000 zł (około 82% rynku). W szczegółach: 39% transakcji zawarto między 120 000 zł a 440 000 zł, a 8,1% przekroczyło 500 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,5% sprzedanych lokali ma od 55 do 80 m², a 8,9% przekracza 90 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 41,9% niższa od mediany powiatu (Opolski: 310 424 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 59,9% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 7 sprzedaży mieszkań, z medianą 550 000 zł i 6 134 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 190 000 zł (4 980 zł/m²) przy 15 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Turawy rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
7 |
550 000 zł |
+205,1% |
6 134 zł/m² |
| 2025 |
8 |
180 256 zł |
-63,2% |
3 860 zł/m² |
| 2024 |
9 |
490 000 zł |
+6,8% |
5 893 zł/m² |
| 2023 |
35 |
459 000 zł |
+329% |
5 948 zł/m² |
| 2022 |
11 |
107 000 zł |
-52,4% |
2 782 zł/m² |
| 2021 |
19 |
225 000 zł |
+77,7% |
3 800 zł/m² |
| 2020 |
2 |
126 614 zł |
-15,6% |
2 442 zł/m² |
| 2019 |
3 |
150 000 zł |
+50% |
2 392 zł/m² |
| 2018 |
5 |
100 000 zł |
+2% |
1 961 zł/m² |
| 2017 |
5 |
98 000 zł |
-34,7% |
1 501 zł/m² |
| 2016 |
4 |
150 000 zł |
+52,4% |
2 390 zł/m² |
| 2015 |
4 |
98 444 zł |
— |
1 871 zł/m² |
| 2013 |
3 |
80 000 zł |
+0% |
1 530 zł/m² |
| 2012 |
3 |
80 000 zł |
-48,7% |
1 354 zł/m² |
| 2011 |
3 |
156 000 zł |
+85,7% |
2 143 zł/m² |
| 2010 |
2 |
84 000 zł |
— |
1 008 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Turawa: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
8 |
| Mediana ceny |
180 256 zł |
| Cena za m² |
3 860 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
53,9 m² |
| Typowy przedział |
111 000 – 524 600 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Turawy
Rozkład obliczony na podstawie 123 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 75 000 zł |
9,8% |
| 75 000 – 120 000 zł |
17,9% |
| 120 000 – 440 000 zł |
39% |
| 440 000 – 500 000 zł |
25,2% |
| Powyżej 500 000 zł |
8,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Turawy
Rozkład ceny za m² na podstawie 123 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 500 zł/m² |
11,4% |
| 1 500 – 2 400 zł/m² |
18,7% |
| 2 400 – 5 600 zł/m² |
42,3% |
| 5 600 – 6 300 zł/m² |
15,4% |
| Powyżej 6 300 zł/m² |
12,2% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Turawy
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 38 m² |
9,8% |
| 38 – 55 m² |
18,7% |
| 55 – 80 m² |
45,5% |
| 80 – 90 m² |
17,1% |
| Powyżej 90 m² |
8,9% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Turawa: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
2,7% |
29 000 zł |
1 245 zł/m² |
| 2 izby |
12,6% |
87 750 zł |
2 837 zł/m² |
| 3 izby |
34,2% |
175 000 zł |
3 541 zł/m² |
| 4 izby |
32,4% |
442 684 zł |
4 510 zł/m² |
| 5 izb |
10,8% |
442 684 zł |
4 089 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
7,2% |
595 000 zł |
5 503 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Turawy
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Turawa |
445 |
109 000 zł |
85 zł/m² |
| Zawada |
420 |
457 000 zł |
69 zł/m² |
| Kotórz Mały |
222 |
— |
57 zł/m² |
| Węgry |
132 |
135 000 zł |
32 zł/m² |
| Osowiec |
107 |
100 500 zł |
24 zł/m² |
| Rzędów |
106 |
— |
75 zł/m² |
| Kotórz Wielki |
89 |
— |
19 zł/m² |
| Ligota Turawska |
74 |
— |
2,6 zł/m² |
| Bierdzany |
61 |
165 000 zł |
5,8 zł/m² |
| Kadłub Turawski |
51 |
— |
3,0 zł/m² |
Ceny działek na terenie Turawy: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
668 |
74 zł/m² |
100 000 zł |
1 332 m² |
| Grunty rolne |
289 |
3,9 zł/m² |
25 800 zł |
5 240 m² |
| Grunty leśne |
32 |
82 zł/m² |
51 694 zł |
698 m² |
| Wszystkie działki |
1 033 |
51 zł/m² |
80 000 zł |
1 845 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Turawy
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
188 |
27 |
0 |
103 |
58 |
| 2026 (do 17.08) |
96 |
7 |
0 |
55 |
34 |
| Razem 2010–2026 |
2 161 |
188 |
0 |
1 211 |
762 |
Trajektorię cen Turawy widać w dłuższej perspektywie: 98 000 zł mediany w 2017 roku, 180 256 zł w 2025 roku, czyli +83,9%. Pod względem liczby transakcji rynek skurczył się o 11,1% w ostatnim roku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na terenie Turawy: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na terenie Turawy?
Licz się ze średnią kwotą 824 511 zł, aby kupić nieruchomość na terenie Turawy, czyli około 6 677 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Turawy?
W tej chwili do wyboru są 49 nieruchomości: 47 domów i 2 mieszkania.
Jaki jest przedział cen na terenie Turawy?
Oferty zaczynają się od 229 000 zł i sięgają 1 970 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na terenie Turawy?
Średnio mają około 123 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 125 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 90 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Turawy:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 62 m² | 444 300 zł |
| 3 pokoje | 72 m² | 629 750 zł |
| 4 pokoje | 117 m² | 885 568 zł |
| 5 pokoi | 144 m² | 854 750 zł |
| 6 pokoi | 216 m² | 1 372 250 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 6 677 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 9 799 zł/m², a dla domów spada do 6 582 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na terenie Turawy?
Zdecydowanym faworytem jest 5-pokojowy dom. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 2-pokojowy dom.