Domy i mieszkania na sprzedaż Żory

Znajdź 64 nieruchomości na sprzedaż na terenie Żor, w cenach między 257 000 zł a 1 450 000 zł, przy średniej cenie 662 650 zł.

Średnia cena 662 650 zł cena sprzedaży
Przedział cen 257 000–1 450 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 102 m² na nieruchomość
Cena za m² 6 485 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

64 łącznie
58% mieszkania
  • Mieszkania 57,8%
    37 nieruchomości
  • Domy 42,2%
    27 nieruchomości

Ile pokoi

64 łącznie
34% 3 pokoje
  • 2 pokoje 14,1%
    9 nieruchomości
  • 3 pokoje 34,4%
    22 nieruchomości
  • 4 pokoje 31,3%
    20 nieruchomości
  • 5+ pokoi 20,3%
    13 nieruchomości

Przedziały cenowe

64 łącznie
  • 255 000–340 000 zł 21,9%
    14 nieruchomości
  • 340 000–405 000 zł 18,8%
    12 nieruchomości
  • 415 000–600 000 zł 20,3%
    13 nieruchomości
  • 620 000–1 105 000 zł 20,3%
    13 nieruchomości
  • 1 195 000–1 455 000 zł 18,8%
    12 nieruchomości

Przedziały powierzchni

64 łącznie
  • 30–60 m² 29,7%
    19 nieruchomości
  • 60–70 m² 14,1%
    9 nieruchomości
  • 70–90 m² 17,2%
    11 nieruchomości
  • 100–160 m² 23,4%
    15 nieruchomości
  • 170–330 m² 15,6%
    10 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 61 m² 158 m²
Cena za metr kwadratowy 7 153 zł/m² 6 131 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

Łączna oferta na sprzedaż na terenie Żor sięga 64 nieruchomości, w podziale na 37 mieszkań i 27 domów; mieszkania dominują z udziałem 58%. Pod względem metrażu i ceny mieszkania oscylują wokół 61 m² i 7 153 zł/m², a domy wokół 158 m² i 6 131 zł/m².

Mieszkania 3-pokojowe dominują, a za nimi plasują się opcje 2- i 4-pokojowe.

Ile kosztuje nieruchomość na terenie Żor? W 2025 roku połowa mieszkań sprzedała się za mniej niż 385 000 zł — to mediana wyliczona z 310 rzeczywistych transakcji (rejestr cen RCiWN). Od 2010 roku zmiana wynosi +194,5%.

Mediana ceny sprzedaży 385 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 7 778 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 310 2025
Ceny w ciągu roku +10,3% mediana
Od 2010 roku +194,5% mediana
Wobec mediany województwa +18,8% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -14,4% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Żor obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 385 000 zł, czyli 7 778 zł/m², w obserwowanym przedziale od 204 500 zł do 615 027 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 120 000 zł do 440 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 48,4% transakcji zawarto między 140 000 zł a 310 000 zł, a 9,8% przekroczyło 440 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami czteroizbowymi i lokalami dwuizbowymi. Pod względem powierzchni 45,2% sprzedanych lokali ma od 50 do 62 m², a 11,5% przekracza 72 m².

Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę województwa (śląskie: 324 046 zł) o 18,8%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 14,4% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi osiedlami. Najdroższa lokalizacja to Rowień-Folwarki — mediana 489 000 zł (8 537 zł/m², 27 transakcji od 2010 roku), dalej Zachód z medianą 339 500 zł (6 400 zł/m²). Rogoźna: 329 500 zł (5 506 zł/m²). Na drugim biegunie Pawlikowskiego ma najbardziej przystępną medianę: 148 500 zł (2 685 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 209 sprzedaży mieszkań, z medianą 350 000 zł i 7 700 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 380 965 zł (8 098 zł/m²) przy 379 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Żor rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 209 350 000 zł -9,1% 7 700 zł/m²
2025 310 385 000 zł +10,3% 7 778 zł/m²
2024 269 349 000 zł +23,5% 6 670 zł/m²
2023 274 282 660 zł -7,1% 5 375 zł/m²
2022 320 304 341 zł +34,1% 5 544 zł/m²
2021 331 227 000 zł +10,5% 4 562 zł/m²
2020 178 205 500 zł +0,7% 3 676 zł/m²
2019 169 204 000 zł +29,1% 3 617 zł/m²
2018 213 158 000 zł +12,9% 2 792 zł/m²
2017 195 140 000 zł +0% 2 486 zł/m²
2016 173 140 000 zł +0% 2 505 zł/m²
2015 166 140 000 zł +5,3% 2 432 zł/m²
2014 141 133 000 zł -0,4% 2 389 zł/m²
2013 154 133 500 zł +2,7% 2 351 zł/m²
2012 132 130 000 zł +0% 2 353 zł/m²
2011 139 130 000 zł -0,6% 2 476 zł/m²
2010 140 130 750 zł — 2 421 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Żory: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 310
Mediana ceny 385 000 zł
Cena za m² 7 778 zł/m²
Mediana powierzchni 55,3 m²
Typowy przedział 204 500 –
615 027 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Żor

Rozkład obliczony na podstawie 3 513 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 120 000 zł 9,5%
120 000 – 140 000 zł 14,2%
140 000 – 310 000 zł 48,4%
310 000 – 440 000 zł 18,1%
Powyżej 440 000 zł 9,8%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Żor

Rozkład ceny za m² na podstawie 3 511 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 2 200 zł/m² 10,9%
2 200 – 2 600 zł/m² 16%
2 600 – 5 500 zł/m² 44,4%
5 500 – 7 800 zł/m² 18,7%
Powyżej 7 800 zł/m² 10%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Żor

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 38 m² 10,8%
38 – 50 m² 16,7%
50 – 62 m² 45,2%
62 – 72 m² 15,8%
Powyżej 72 m² 11,5%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Żory: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 4,9% 145 800 zł 4 846 zł/m²
2 izby 18,7% 200 000 zł 5 698 zł/m²
3 izby 39,4% 222 500 zł 4 411 zł/m²
4 izby 28% 177 000 zł 3 636 zł/m²
5 izb 8% 191 836 zł 3 256 zł/m²
6 izb i więcej 1% 287 500 zł 4 377 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Żor

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Żory 4 285 160 000 zł 120 zł/m²
Rogoźna 912 285 000 zł 86 zł/m²
Baranowice 697 — 74 zł/m²
Kleszczów 572 428 000 zł 71 zł/m²
Rój 567 127 500 zł 70 zł/m²
Osiny 475 210 000 zł 90 zł/m²
Folwarki 327 — 100 zł/m²
Rowień 313 336 000 zł 79 zł/m²
Borynia 6 — 80 zł/m²

Najdroższe osiedla na terenie Żor

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Rowień-Folwarki 27 489 000 zł 8 537 zł/m²
Zachód 310 339 500 zł 6 400 zł/m²
Rogoźna 170 329 500 zł 5 506 zł/m²
Korfantego 632 284 160 zł 4 521 zł/m²
700-lecia Żor 281 245 000 zł 4 500 zł/m²

Najtańsze osiedla na terenie Żor

Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Pawlikowskiego 358 148 500 zł 2 685 zł/m²
Księcia Władysława 404 150 000 zł 2 725 zł/m²
Kleszczówka 85 160 000 zł 3 581 zł/m²
Powstańców Śląskich 252 160 000 zł 3 065 zł/m²
Rój 30 162 000 zł 2 860 zł/m²

Ceny działek na terenie Żor: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 2 790 87 zł/m² 100 000 zł 999 m²
Grunty rolne 660 55 zł/m² 70 000 zł 1 525 m²
Grunty leśne 22 20 zł/m² 50 000 zł 2 844 m²
Wszystkie działki 3 518 82 zł/m² 90 000 zł 1 026 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: osiedla na terenie Żor

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Korfantego 23 300 zł/m² 179 100 zł
Śródmieście 75 155 zł/m² 150 000 zł
Kleszczówka 59 110 zł/m² 100 000 zł
Zachód 519 105 zł/m² 118 000 zł
Osiny 272 92 zł/m² 90 000 zł
Rogoźna 557 86 zł/m² 103 095 zł
Rowień-Folwarki 300 82 zł/m² 94 250 zł
Baranowice 571 75 zł/m² 77 920 zł
Kleszczów 446 71 zł/m² 79 425 zł
Rój 349 70 zł/m² 75 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Żor

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 717 323 0 198 196
2026 (do 17.08) 375 217 0 78 80
Razem 2010–2026 10 903 3 714 0 4 004 3 185

W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Żor średnia bez wartości skrajnych wynosi 399 759 zł, przy medianie 385 000 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 7 778 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na terenie Żor?

Na zakup nieruchomości na terenie Żor trzeba przeznaczyć średnio 662 650 zł, czyli około 6 485 zł/m².

Jak duża jest oferta na terenie Żor?

Aktualna oferta to około 64 nieruchomości: 37 mieszkań i 27 domów.

Jaki jest przedział cen na terenie Żor?

Oferty zaczynają się od 257 000 zł i sięgają 1 450 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.

Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na terenie Żor?

Zazwyczaj oferują około 102 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 158 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 61 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Żor:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
2 pokoje49 m²429 556 zł
3 pokoje63 m²470 713 zł
4 pokoje111 m²744 745 zł
5 pokoi197 m²1 201 200 zł
6 pokoi190 m²923 857 zł

Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na terenie Żor?

Średnia cena to 6 485 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 7 153 zł/m², a dla domów spada do 6 131 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Żor?

Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 4-pokojowy dom i 2-pokojowe mieszkanie.