Mediana ceny sprzedaży
276 852 zł
2018
Mediana ceny za m²
2 948 zł/m²
2018
Zarejestrowane sprzedaże
11
2018
Ceny w ciągu roku
+22,2%
mediana
Od 2011 roku
+130,7%
mediana
Wobec mediany gminy
+75,2%
Żory: 158 000 zł
Wobec mediany krajowej
+16,1%
Polska: 238 520 zł
Statystyki dla Osin obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 276 852 zł, czyli 2 948 zł/m², w obserwowanym przedziale od 145 000 zł do 304 250 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 130 000 zł do 340 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 35,3% transakcji zawarto między 190 000 zł a 260 000 zł, a 10,3% przekroczyło 340 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale czteroizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami pięcioizbowymi. Pod względem powierzchni 28,4% sprzedanych lokali ma od 50 do 60 m², a 10,4% przekracza 77 m².
Te poziomy cen plasują lokalny rynek wyraźnie powyżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Żory: 158 000 zł) o 75,2%, a medianę krajową (238 520 zł) przewyższa o 16,1%.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości Osin rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2025 |
4 |
547 500 zł |
+36,4% |
9 007 zł/m² |
| 2024 |
2 |
401 500 zł |
+27,5% |
6 477 zł/m² |
| 2023 |
1 |
315 000 zł |
— |
5 224 zł/m² |
| 2021 |
4 |
337 500 zł |
+28,8% |
4 706 zł/m² |
| 2020 |
1 |
262 000 zł |
+6,4% |
4 888 zł/m² |
| 2019 |
2 |
246 250 zł |
-11,1% |
5 237 zł/m² |
| 2018 |
11 |
276 852 zł |
+22,2% |
2 948 zł/m² |
| 2017 |
16 |
226 500 zł |
+13,2% |
4 196 zł/m² |
| 2016 |
15 |
200 000 zł |
+16,3% |
3 844 zł/m² |
| 2015 |
1 |
172 000 zł |
+53,6% |
3 227 zł/m² |
| 2014 |
1 |
112 000 zł |
-6,7% |
2 000 zł/m² |
| 2013 |
1 |
120 000 zł |
-40% |
1 678 zł/m² |
| 2012 |
1 |
200 000 zł |
+66,7% |
4 082 zł/m² |
| 2011 |
7 |
120 000 zł |
-36,1% |
3 458 zł/m² |
| 2010 |
1 |
187 745 zł |
— |
3 900 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Osiny: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2018) |
| Sprzedaże |
11 |
| Mediana ceny |
276 852 zł |
| Cena za m² |
2 948 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
73,5 m² |
| Typowy przedział |
145 000 – 304 250 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Osin
Rozkład obliczony na podstawie 68 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 130 000 zł |
10,3% |
| 130 000 – 190 000 zł |
23,5% |
| 190 000 – 260 000 zł |
35,3% |
| 260 000 – 340 000 zł |
20,6% |
| Powyżej 340 000 zł |
10,3% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Osin
Rozkład ceny za m² na podstawie 67 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 600 zł/m² |
11,9% |
| 2 600 – 3 300 zł/m² |
14,9% |
| 3 300 – 4 700 zł/m² |
44,8% |
| 4 700 – 5 300 zł/m² |
17,9% |
| Powyżej 5 300 zł/m² |
10,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Osin
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 46 m² |
10,4% |
| 46 – 50 m² |
22,4% |
| 50 – 60 m² |
28,4% |
| 60 – 77 m² |
28,4% |
| Powyżej 77 m² |
10,4% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Osiny: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
5,6% |
105 000 zł |
3 553 zł/m² |
| 2 izby |
11,1% |
218 500 zł |
4 313 zł/m² |
| 3 izby |
27,8% |
250 000 zł |
5 249 zł/m² |
| 4 izby |
33,3% |
332 500 zł |
4 331 zł/m² |
| 5 izb |
22,2% |
299 000 zł |
2 609 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Osin
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Osiny |
421 |
210 000 zł |
93 zł/m² |
| Borynia |
5 |
— |
10 zł/m² |
Ceny działek na terenie Osin: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
193 |
99 zł/m² |
90 000 zł |
907 m² |
| Grunty rolne |
76 |
65 zł/m² |
91 250 zł |
2 144 m² |
| Wszystkie działki |
272 |
92 zł/m² |
90 000 zł |
948 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na terenie Osin
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
27 |
4 |
0 |
15 |
8 |
| 2026 (do 17.08) |
8 |
1 |
0 |
5 |
2 |
| Razem 2010–2026 |
481 |
70 |
0 |
309 |
102 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla Osin średnia bez wartości skrajnych wynosi 245 095 zł, przy medianie 276 852 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 2 948 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości w okolicach Osin: ceny, powierzchnie i trendy rynkowe
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości w okolicach Osin?
Na zakup nieruchomości w okolicach Osin trzeba przeznaczyć średnio 646 058 zł, czyli około 7 318 zł/m².
Ile nieruchomości obejmuje oferta w okolicach Osin?
Aktualna oferta to około 50 nieruchomości: 34 mieszkania i 16 domów.
Jaki jest przedział cen w okolicach Osin?
Oferty zaczynają się od 257 000 zł i sięgają 1 450 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości w okolicach Osin?
Zazwyczaj oferują około 88 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 148 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 60 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku w okolicach Osin:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 2 pokoje | 47 m² | 385 500 zł |
| 3 pokoje | 60 m² | 436 443 zł |
| 4 pokoje | 105 m² | 792 806 zł |
| 6 pokoi | 142 m² | 1 097 250 zł |
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego w okolicach Osin?
Wynosi ona około 7 318 zł/m². Dla mieszkań spada do 7 109 zł/m², a dla domów rośnie do 7 499 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości w okolicach Osin?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowe mieszkanie.