Znajdź 60 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Zachód, w cenach między 280 000 zł a 1 280 000 zł, przy średniej cenie 638 283 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Zachód według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na osiedlu Zachód? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 455 700 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 255 400 zł a 659 500 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
455 700 zł
2025
Mediana ceny za m²
8 701 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
44
2025
Ceny w ciągu roku
+12%
mediana
Od 2015 roku
+110,5%
mediana
Wobec mediany gminy
+18,4%
Żory: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej
+1,3%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Zachód obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 455 700 zł, czyli 8 701 zł/m², w obserwowanym przedziale od 255 400 zł do 659 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 200 000 zł do 560 000 zł (około 77% rynku). W szczegółach: 43,2% transakcji zawarto między 270 000 zł a 440 000 zł, a 10,6% przekroczyło 560 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 42,9% sprzedanych lokali ma od 50 do 65 m², a 9,7% przekracza 81 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Żory: 385 000 zł) o 18,4%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 1,3%.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 13 sprzedaży mieszkań, z medianą 500 000 zł i 8 648 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 500 000 zł (8 671 zł/m²) przy 33 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Zachód rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
13 |
500 000 zł |
+9,7% |
8 648 zł/m² |
| 2025 |
44 |
455 700 zł |
+12% |
8 701 zł/m² |
| 2024 |
21 |
407 000 zł |
+47,1% |
7 606 zł/m² |
| 2023 |
53 |
276 650 zł |
-25,7% |
6 483 zł/m² |
| 2022 |
105 |
372 420 zł |
+33,1% |
6 472 zł/m² |
| 2021 |
15 |
279 754 zł |
+10,1% |
5 057 zł/m² |
| 2020 |
9 |
254 000 zł |
-8,3% |
4 729 zł/m² |
| 2019 |
17 |
277 000 zł |
+25,5% |
3 832 zł/m² |
| 2018 |
10 |
220 700 zł |
+16,2% |
3 505 zł/m² |
| 2017 |
1 |
190 000 zł |
+0,9% |
3 775 zł/m² |
| 2016 |
8 |
188 378 zł |
-13% |
3 668 zł/m² |
| 2015 |
12 |
216 500 zł |
— |
3 299 zł/m² |
| 2010 |
2 |
175 525 zł |
— |
2 789 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Zachód: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
44 |
| Mediana ceny |
455 700 zł |
| Cena za m² |
8 701 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
51,2 m² |
| Typowy przedział |
255 400 – 659 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Zachód
Rozkład obliczony na podstawie 310 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 200 000 zł |
12,6% |
| 200 000 – 270 000 zł |
16,1% |
| 270 000 – 440 000 zł |
43,2% |
| 440 000 – 560 000 zł |
17,4% |
| Powyżej 560 000 zł |
10,6% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Zachód
Rozkład ceny za m² na podstawie 310 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 3 700 zł/m² |
10% |
| 3 700 – 5 500 zł/m² |
17,4% |
| 5 500 – 7 200 zł/m² |
44,8% |
| 7 200 – 8 900 zł/m² |
17,7% |
| Powyżej 8 900 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Zachód
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
13,5% |
| 35 – 50 m² |
15,2% |
| 50 – 65 m² |
42,9% |
| 65 – 81 m² |
18,7% |
| Powyżej 81 m² |
9,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Zachód: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
5,9% |
190 000 zł |
6 518 zł/m² |
| 2 izby |
32% |
263 423 zł |
9 889 zł/m² |
| 3 izby |
49,2% |
371 040 zł |
6 337 zł/m² |
| 4 izby |
12,5% |
477 995 zł |
5 904 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,4% |
560 000 zł |
4 832 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Zachód
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Żory |
952 |
301 708 zł |
107 zł/m² |
| Folwarki |
118 |
— |
100 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Zachód: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
415 |
119 zł/m² |
132 000 zł |
939 m² |
| Grunty rolne |
90 |
75 zł/m² |
85 130 zł |
1 168 m² |
| Grunty leśne |
6 |
50 zł/m² |
23 500 zł |
326 m² |
| Wszystkie działki |
519 |
105 zł/m² |
118 000 zł |
959 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Zachód
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
102 |
44 |
0 |
35 |
23 |
| 2026 (do 17.08) |
41 |
14 |
0 |
15 |
12 |
| Razem 2010–2026 |
1 375 |
314 |
0 |
613 |
448 |
W przeciwieństwie do ogłoszeń te liczby odzwierciedlają ceny faktycznie zapisane w aktach notarialnych: rejestr cen nieruchomości gromadzi każdą sprzedaż zgłoszoną przez notariuszy do starostwa. Dla osiedla Zachód średnia bez wartości skrajnych wynosi 463 502 zł, przy medianie 455 700 zł. Mediana ceny metra kwadratowego to 8 701 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Zakup nieruchomości na osiedlu Zachód: ceny, metraże i co warto wiedzieć
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Zachód?
Na zakup nieruchomości na osiedlu Zachód trzeba przeznaczyć średnio 638 283 zł, czyli około 8 236 zł/m².
Jak duża jest oferta na osiedlu Zachód?
Aktualna oferta to około 60 nieruchomości: 5 mieszkań i 1 dom oraz 54 innych nieruchomości.
Od jakiej do jakiej kwoty sięgają ceny na osiedlu Zachód?
Oferty zaczynają się od 280 000 zł i sięgają 1 280 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Zachód?
Średnia powierzchnia to około 78 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 126 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 68 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Średnio wychodzi około 8 236 zł/m². Dla mieszkań spada do 7 521 zł/m², a dla domów rośnie do 10 159 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Zachód?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 2-pokojowe mieszkanie i 4-pokojowy dom.