Znajdź 51 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Śródmieście, w cenach między 257 000 zł a 1 270 000 zł, przy średniej cenie 549 750 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Śródmieście według rzeczywistych cen transakcyjnych
Ile naprawdę są warte nieruchomości na osiedlu Śródmieście? Odpowiedź dają sprzedaże w 2025 roku: 316 500 zł mediany, a zasadnicza część rynku mieści się między 201 000 zł a 668 000 zł (bez 5% najbardziej skrajnych transakcji z każdej strony). Źródło: RCiWN, akty notarialne.
Mediana ceny sprzedaży
316 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
6 582 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
12
2025
Ceny w ciągu roku
-1,1%
mediana
Od 2010 roku
+86,2%
mediana
Wobec mediany gminy
-17,8%
Żory: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej
-29,7%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Śródmieście obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 316 500 zł, czyli 6 582 zł/m², w obserwowanym przedziale od 201 000 zł do 668 000 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 100 000 zł do 370 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 45,5% transakcji zawarto między 160 000 zł a 270 000 zł, a 10,2% przekroczyło 370 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Pod względem powierzchni 44,4% sprzedanych lokali ma od 45 do 70 m², a 10,2% przekracza 88 m².
Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 17,8% niższa od mediany gminy (Żory: 385 000 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 29,7% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 5 sprzedaży mieszkań, z medianą 279 000 zł i 5 276 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 279 000 zł (5 524 zł/m²) przy 7 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Śródmieście rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
5 |
279 000 zł |
-11,8% |
5 276 zł/m² |
| 2025 |
12 |
316 500 zł |
-1,1% |
6 582 zł/m² |
| 2024 |
13 |
320 000 zł |
+60% |
6 005 zł/m² |
| 2023 |
11 |
200 000 zł |
-26,1% |
5 728 zł/m² |
| 2022 |
8 |
270 750 zł |
+20,6% |
5 385 zł/m² |
| 2021 |
22 |
224 500 zł |
+23,7% |
4 682 zł/m² |
| 2020 |
10 |
181 500 zł |
-36,3% |
4 363 zł/m² |
| 2019 |
7 |
285 000 zł |
+73,8% |
3 725 zł/m² |
| 2018 |
14 |
164 000 zł |
-6,3% |
3 033 zł/m² |
| 2017 |
15 |
175 000 zł |
+9,4% |
3 640 zł/m² |
| 2016 |
13 |
160 000 zł |
+0% |
2 429 zł/m² |
| 2015 |
11 |
160 000 zł |
-30,4% |
2 590 zł/m² |
| 2014 |
17 |
230 000 zł |
+44,7% |
2 619 zł/m² |
| 2013 |
4 |
159 000 zł |
+59% |
1 715 zł/m² |
| 2012 |
3 |
100 000 zł |
-35,5% |
2 526 zł/m² |
| 2011 |
16 |
155 000 zł |
-8,8% |
3 313 zł/m² |
| 2010 |
6 |
170 000 zł |
— |
2 880 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Śródmieście: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
12 |
| Mediana ceny |
316 500 zł |
| Cena za m² |
6 582 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
61,9 m² |
| Typowy przedział |
201 000 – 668 000 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Rozkład obliczony na podstawie 187 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 100 000 zł |
8,6% |
| 100 000 – 160 000 zł |
17,6% |
| 160 000 – 270 000 zł |
45,5% |
| 270 000 – 370 000 zł |
18,2% |
| Powyżej 370 000 zł |
10,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Śródmieście
Rozkład ceny za m² na podstawie 187 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 2 100 zł/m² |
10,2% |
| 2 100 – 2 700 zł/m² |
17,6% |
| 2 700 – 4 900 zł/m² |
43,3% |
| 4 900 – 6 400 zł/m² |
18,2% |
| Powyżej 6 400 zł/m² |
10,7% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 34 m² |
6,4% |
| 34 – 45 m² |
22,5% |
| 45 – 70 m² |
44,4% |
| 70 – 88 m² |
16,6% |
| Powyżej 88 m² |
10,2% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Śródmieście: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
15,8% |
130 000 zł |
3 814 zł/m² |
| 2 izby |
36,8% |
179 000 zł |
4 132 zł/m² |
| 3 izby |
33,8% |
218 000 zł |
4 239 zł/m² |
| 4 izby |
9% |
271 500 zł |
3 892 zł/m² |
| 5 izb |
3% |
370 000 zł |
5 050 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
1,5% |
380 500 zł |
5 334 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Śródmieście: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
61 |
174 zł/m² |
150 000 zł |
1 001 m² |
| Grunty rolne |
12 |
124 zł/m² |
175 970 zł |
1 472 m² |
| Wszystkie działki |
75 |
155 zł/m² |
150 000 zł |
1 062 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Śródmieście
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
40 |
12 |
0 |
9 |
19 |
| 2026 (do 17.08) |
15 |
5 |
0 |
3 |
7 |
| Razem 2010–2026 |
612 |
197 |
0 |
99 |
316 |
Między 2010 a 2025 rokiem mediana na osiedlu Śródmieście przeszła z 170 000 zł na 316 500 zł. Rynek pierwotny odpowiada za 22,2% sprzedaży, dla których znany jest rodzaj rynku. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości osiedla Śródmieście w liczbach
Jaka jest średnia cena, aby kupić nieruchomość na osiedlu Śródmieście?
Nieruchomości na osiedlu Śródmieście kosztują średnio około 549 750 zł, czyli około 6 458 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 51 nieruchomości: 4 domy i 4 mieszkania oraz 43 innych nieruchomości.
Jaki jest przedział cen na osiedlu Śródmieście?
Ceny wahają się od około 257 000 zł do 1 270 000 zł, z opcjami niemal na każdą kieszeń.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Śródmieście?
Średnia powierzchnia to około 85 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 116 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 54 m².
Jaka jest średnia cena metra kwadratowego na osiedlu Śródmieście?
Średnia cena to 6 458 zł/m². Dla mieszkań spada do 5 829 zł/m², a dla domów rośnie do 6 751 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na osiedlu Śródmieście?
Bezkonkurencyjnie najpopularniejszy jest 3-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 6-pokojowy dom i 4-pokojowy dom.