Ceny nieruchomości osiedla Rowień-Folwarki według rzeczywistych cen transakcyjnych
Z 10 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 504 500 zł rynek osiedla Rowień-Folwarki najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2021–2025 mediana wzrosła o 50,1%.
Mediana ceny sprzedaży
504 500 zł
2025
Mediana ceny za m²
8 601 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
10
2025
Ceny w ciągu roku
+3,2%
mediana
Od 2021 roku
+50,1%
mediana
Wobec mediany gminy
+31%
Żory: 385 000 zł
Wobec mediany krajowej
+12,1%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Rowień-Folwarki obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 504 500 zł, czyli 8 601 zł/m², w obserwowanym przedziale od 329 500 zł do 608 500 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 280 000 zł do 580 000 zł (około 82% rynku).
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Mediana powierzchni użytkowej wynosi około 55,6 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Żory: 385 000 zł) o 31%, a medianę krajową (450 010 zł) przewyższa o 12,1%.
W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 537 000 zł (8 806 zł/m²) przy 8 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Rowień-Folwarki rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
3 |
585 875 zł |
+16,1% |
8 537 zł/m² |
| 2025 |
10 |
504 500 zł |
+3,2% |
8 601 zł/m² |
| 2024 |
9 |
489 000 zł |
— |
8 797 zł/m² |
| 2021 |
5 |
336 000 zł |
— |
4 250 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Rowień-Folwarki: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
10 |
| Mediana ceny |
504 500 zł |
| Cena za m² |
8 601 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
55,6 m² |
| Typowy przedział |
329 500 – 608 500 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Rowień-Folwarki
Rozkład obliczony na podstawie 27 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 280 000 zł |
7,4% |
| 280 000 – 390 000 zł |
18,5% |
| 390 000 – 510 000 zł |
55,6% |
| 510 000 – 580 000 zł |
7,4% |
| Powyżej 580 000 zł |
11,1% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Rowień-Folwarki
Rozkład ceny za m² na podstawie 27 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 4 400 zł/m² |
11,1% |
| 4 400 – 6 500 zł/m² |
18,5% |
| 6 500 – 9 000 zł/m² |
44,4% |
| 9 000 – 9 200 zł/m² |
18,5% |
| Powyżej 9 200 zł/m² |
7,4% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Rowień-Folwarki
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 48 m² |
11,1% |
| 48 – 56 m² |
55,6% |
| 56 – 62 m² |
0% |
| 62 – 81 m² |
29,6% |
| Powyżej 81 m² |
3,7% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Rowień-Folwarki: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 2 izby |
18,5% |
390 000 zł |
7 060 zł/m² |
| 3 izby |
66,7% |
499 500 zł |
8 588 zł/m² |
| 4 izby |
11,1% |
337 450 zł |
4 191 zł/m² |
| 5 izb |
3,7% |
599 000 zł |
5 928 zł/m² |
Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na osiedlu Rowień-Folwarki
Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
| Obręb |
Transakcje |
Mediana (mieszkania) |
Działki zł/m² |
| Rowień |
311 |
336 000 zł |
79 zł/m² |
| Folwarki |
196 |
— |
107 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Rowień-Folwarki: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
235 |
95 zł/m² |
111 000 zł |
986 m² |
| Grunty rolne |
57 |
30 zł/m² |
60 000 zł |
2 290 m² |
| Wszystkie działki |
300 |
82 zł/m² |
94 250 zł |
1 252 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Rowień-Folwarki
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
51 |
10 |
0 |
22 |
19 |
| 2026 (do 17.08) |
19 |
3 |
0 |
10 |
6 |
| Razem 2010–2026 |
587 |
27 |
0 |
326 |
234 |
Typowa nieruchomość sprzedana na osiedlu Rowień-Folwarki: 55,6 m², 3 izby, za 504 500 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Rynek nieruchomości osiedla Rowień-Folwarki w liczbach
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Rowień-Folwarki?
Licz się ze średnią kwotą 400 000 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Rowień-Folwarki, czyli około 2 235 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
W tej chwili do wyboru są 85 nieruchomości.
Jaki metraż mają zwykle nieruchomości na osiedlu Rowień-Folwarki?
Zazwyczaj oferują około 179 m².
Ile kosztuje metr kwadratowy?
Wynosi ona około 2 235 zł/m².
Jaki typ nieruchomości najczęściej trafia na rynek sprzedaży osiedla Rowień-Folwarki?
Zdecydowanym faworytem jest 4-pokojowy dom.