Domy i mieszkania na sprzedaż Ruda Śląska

Kup nieruchomość na terenie Rudy Śląskiej: 513 nieruchomości w cenach od 68 000 zł do 1 699 000 zł, przy średniej cenie 372 026 zł.

Średnia cena 372 026 zł cena sprzedaży
Przedział cen 68 000–1 699 000 zł od najniższej do najwyższej
Średnia powierzchnia 64 m² na nieruchomość
Cena za m² 5 858 zł/m² średnio

Co jest na sprzedaż

513 łącznie
94% mieszkania
  • Mieszkania 94,2%
    483 nieruchomości
  • Domy 5,8%
    30 nieruchomości

Ile pokoi

513 łącznie
46% 2 pokoje
  • 1 pokój 7,6%
    39 nieruchomości
  • 2 pokoje 46,0%
    236 nieruchomości
  • 3 pokoje 35,3%
    181 nieruchomości
  • 4 pokoje 7,6%
    39 nieruchomości
  • 5+ pokoi 3,5%
    18 nieruchomości

Przedziały cenowe

513 łącznie
  • 65 000–220 000 zł 20,1%
    103 nieruchomości
  • 220 000–300 000 zł 22,2%
    114 nieruchomości
  • 300 000–370 000 zł 19,7%
    101 nieruchomości
  • 370 000–480 000 zł 19,9%
    102 nieruchomości
  • 485 000–1 700 000 zł 18,1%
    93 nieruchomości

Przedziały powierzchni

513 łącznie
  • 20–50 m² 48,1%
    247 nieruchomości
  • 50–60 m² 19,9%
    102 nieruchomości
  • 60–70 m² 16,2%
    83 nieruchomości
  • 70–980 m² 15,8%
    81 nieruchomości

Mieszkania i domy w porównaniu

Mieszkania Domy
Średnia powierzchnia 54 m² 222 m²
Cena za metr kwadratowy 6 267 zł/m² 4 269 zł/m²
Obliczenia na podstawie nieruchomości aktualnie dostępnych na rynku. Zaktualizowano w październiku 2026

W tej chwili oferta na sprzedaż na terenie Rudy Śląskiej liczy 513 nieruchomości, w tym 483 mieszkania i 30 domów, a mieszkania stanowią 94%. Średnia powierzchnia mieszkań wynosi około 54 m², przy cenie 6 267 zł/m², wobec 222 m² i 4 269 zł/m² w przypadku domów.

Pod względem typu największą część oferty stanowią mieszkania 2-pokojowe, a dalej opcje 3- i 1-pokojowe.

Z 847 transakcjami w 2025 roku i medianą ceny 240 000 zł rynek Rudy Śląskiej najlepiej opisują rzeczywiste ceny z aktów notarialnych, a nie ceny ofertowe. W okresie 2010–2025 mediana wzrosła o 155,3%.

Mediana ceny sprzedaży 240 000 zł 2025
Mediana ceny za m² 5 082 zł/m² 2025
Zarejestrowane sprzedaże 847 2025
Ceny w ciągu roku -4% mediana
Od 2010 roku +155,3% mediana
Wobec mediany województwa -25,9% śląskie: 324 046 zł
Wobec mediany krajowej -46,7% Polska: 450 010 zł

Statystyki dla Rudy Śląskiej obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 240 000 zł, czyli 5 082 zł/m², w obserwowanym przedziale od 118 000 zł do 596 506 zł.

Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 64 000 zł do 290 000 zł (około 79% rynku). W szczegółach: 45,7% transakcji zawarto między 100 000 zł a 200 000 zł, a 10,6% przekroczyło 290 000 zł.

Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale dwuizbowe, przed lokalami trzyizbowymi i lokalami jednoizbowymi. Pod względem powierzchni 41,8% sprzedanych lokali ma od 39 do 54 m², a 9,9% przekracza 66 m².

Te poziomy cen sytuują lokalny rynek wyraźnie poniżej typowych punktów odniesienia: lokalna mediana jest o 25,9% niższa od mediany województwa (śląskie: 324 046 zł), a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 46,7% niższa.

Ceny wyraźnie różnią się między poszczególnymi osiedlami. Najdroższa lokalizacja to Ruda — mediana 169 900 zł (3 437 zł/m², 2 107 transakcji od 2010 roku), dalej Halemba z medianą 150 748 zł (3 258 zł/m²). Bykowina: 150 000 zł (2 964 zł/m²). Na drugim biegunie Chebzie ma najbardziej przystępną medianę: 87 995 zł (1 643 zł/m²).

W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 283 sprzedaże mieszkań, z medianą 250 000 zł i 5 417 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 249 500 zł (5 260 zł/m²) przy 594 transakcjach.

Jak zmieniały się ceny nieruchomości Rudy Śląskiej rok po roku

Rok Sprzedaże Mediana ceny Zmiana r/r Mediana za m²
2026* 283 250 000 zł +4,2% 5 417 zł/m²
2025 847 240 000 zł -4% 5 082 zł/m²
2024 887 250 000 zł +25% 5 244 zł/m²
2023 795 200 000 zł +9,3% 4 356 zł/m²
2022 739 183 000 zł +4,6% 4 157 zł/m²
2021 933 175 000 zł +25% 3 826 zł/m²
2020 755 140 000 zł +13,8% 3 152 zł/m²
2019 766 123 000 zł +11,8% 2 746 zł/m²
2018 725 110 000 zł +10% 2 414 zł/m²
2017 608 100 000 zł +1% 2 255 zł/m²
2016 606 99 000 zł -17,5% 2 178 zł/m²
2015 344 120 000 zł +20% 2 403 zł/m²
2014 475 100 000 zł -3,8% 2 205 zł/m²
2013 459 104 000 zł -5,5% 2 202 zł/m²
2012 644 110 000 zł -4,3% 2 357 zł/m²
2011 132 115 000 zł +22,3% 2 362 zł/m²
2010 575 94 000 zł — 2 288 zł/m²

* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.

Ruda Śląska: ile trzeba przygotować na mieszkanie

Rodzaj nieruchomości Mieszkania (2025)
Sprzedaże 847
Mediana ceny 240 000 zł
Cena za m² 5 082 zł/m²
Mediana powierzchni 47,1 m²
Typowy przedział 118 000 –
596 506 zł

Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na terenie Rudy Śląskiej

Rozkład obliczony na podstawie 10 573 transakcji (2010–2025)
Przedział cenyUdział sprzedaży
Poniżej 64 000 zł 10%
64 000 – 100 000 zł 16,2%
100 000 – 200 000 zł 45,7%
200 000 – 290 000 zł 17,5%
Powyżej 290 000 zł 10,6%

Ceny za metr kwadratowy mieszkań na terenie Rudy Śląskiej

Rozkład ceny za m² na podstawie 10 571 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
Cena za m²Udział sprzedaży
Poniżej 1 600 zł/m² 10,5%
1 600 – 2 300 zł/m² 17,3%
2 300 – 4 200 zł/m² 44,9%
4 200 – 5 700 zł/m² 17,5%
Powyżej 5 700 zł/m² 9,8%

Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na terenie Rudy Śląskiej

Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
Powierzchnia użytkowaUdział sprzedaży
Poniżej 34 m² 10,6%
34 – 39 m² 18,5%
39 – 54 m² 41,8%
54 – 66 m² 19,2%
Powyżej 66 m² 9,9%

Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb

Ruda Śląska: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
Liczba izb Udział sprzedaży Mediana ceny Średnia za m²
1 izba 12,6% 75 000 zł 3 417 zł/m²
2 izby 41,7% 120 000 zł 3 250 zł/m²
3 izby 35,6% 180 000 zł 3 829 zł/m²
4 izby 8,9% 254 500 zł 4 260 zł/m²
5 izb 1,1% 350 000 zł 8 022 zł/m²
6 izb i więcej 0,2% 260 000 zł 3 631 zł/m²

Obręby ewidencyjne z największą liczbą transakcji na terenie Rudy Śląskiej

Obręby z co najmniej 3 transakcjami w latach 2010–2025
Obręb Transakcje Mediana (mieszkania) Działki zł/m²
Ruda 2 042 140 000 zł 121 zł/m²
Kochłowice 1 811 121 836 zł 123 zł/m²
Orzegów 1 665 100 000 zł 147 zł/m²
Stara Kuźnia 1 203 121 000 zł 146 zł/m²
Bielszowice 1 034 120 000 zł 121 zł/m²
Bykowina 1 009 128 000 zł 92 zł/m²
Halemba 977 144 000 zł 121 zł/m²
Nowy Bytom 881 100 000 zł 171 zł/m²
Wirek 845 110 000 zł 156 zł/m²
Nowa Wieś 475 155 000 zł 127 zł/m²

Najdroższe osiedla na terenie Rudy Śląskiej

Mediany cen mieszkań w latach 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Ruda 2 107 169 900 zł 3 437 zł/m²
Halemba 1 654 150 748 zł 3 258 zł/m²
Bykowina 1 397 150 000 zł 2 964 zł/m²
Bielszowice 336 148 000 zł 3 083 zł/m²
Wirek 1 170 142 750 zł 3 103 zł/m²

Najtańsze osiedla na terenie Rudy Śląskiej

Osiedle Sprzedaże Mediana ceny Cena za m²
Chebzie 128 87 995 zł 1 643 zł/m²
Godula 1 204 116 000 zł 2 670 zł/m²
Nowy Bytom 895 125 000 zł 2 783 zł/m²
Kochłowice 760 138 500 zł 2 695 zł/m²
Czarny Las 199 140 000 zł 3 018 zł/m²

Ceny działek na terenie Rudy Śląskiej: grunty budowlane, rolne i leśne

Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
Rodzaj gruntu Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki Typowa powierzchnia
Działki budowlane i zurbanizowane 1 376 130 zł/m² 151 000 zł 1 252 m²
Grunty rolne 20 67 zł/m² 100 000 zł 1 755 m²
Grunty leśne 6 14 zł/m² 158 081 zł 10 886 m²
Wszystkie działki 1 537 123 zł/m² 150 000 zł 1 280 m²

Gdzie grunt jest najdroższy: osiedla na terenie Rudy Śląskiej

Mediana ceny m² działek niezabudowanych, 2010–2025
Osiedle Sprzedaże Mediana zł/m² Mediana ceny działki
Czarny Las 26 190 zł/m² 313 650 zł
Bykowina 52 139 zł/m² 137 452 zł
Nowy Bytom 21 135 zł/m² 327 397 zł
Wirek 155 128 zł/m² 105 000 zł
Halemba 357 127 zł/m² 189 000 zł
Halemba 357 127 zł/m² 189 000 zł
Kochłowice 328 123 zł/m² 149 650 zł
Bielszowice 269 121 zł/m² 125 000 zł
Ruda 159 118 zł/m² 248 460 zł
Orzegów 22 92 zł/m² 110 000 zł

Aktywność rynku nieruchomości na terenie Rudy Śląskiej

Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
Okres Transakcje Mieszkania Domy Działki Inne
2025 1 332 890 0 158 284
2026 (do 17.08) 429 307 0 36 86
Razem 2010–2026 19 763 12 435 0 2 524 4 804

Na mieszkanie trzeba przygotować raczej 240 000 zł (5 082 zł/m²). Na rynku mieszkań dominują lokale dwuizbowe (41,7% sprzedaży). Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.

Źródło: RCiWN — Rejestr Cen i Wartości Nieruchomości (starostwa powiatowe / GUGiK) — Rejestr cen nieruchomości — transakcje z aktów notarialnych (akty notarialne przekazywane do rejestru cen). Okres 2010–2026, dane do 17.08.2026. Dane publiczne PZGiK (art. 40a ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne).

Jaki budżet trzeba mieć, aby kupić nieruchomość na terenie Rudy Śląskiej?

Na zakup nieruchomości na terenie Rudy Śląskiej trzeba przeznaczyć średnio 372 026 zł, czyli około 5 858 zł/m².

Ile nieruchomości obejmuje oferta na terenie Rudy Śląskiej?

W tej chwili do wyboru są 513 nieruchomości: 483 mieszkania i 30 domów.

W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?

Znajdziesz tu oferty od 68 000 zł do 1 699 000 zł, w zależności od okolicy i typu nieruchomości.

Jak duże są zazwyczaj nieruchomości?

Zazwyczaj oferują około 64 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 222 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 54 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku Rudy Śląskiej:

PokojeŚrednia powierzchniaŚrednia cena
1 pokój61 m²237 469 zł
2 pokoje46 m²283 313 zł
3 pokoje64 m²403 944 zł
4 pokoje122 m²661 230 zł
5 pokoi141 m²707 077 zł

Ile kosztuje metr kwadratowy?

Wynosi ona około 5 858 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 267 zł/m², a dla domów spada do 4 269 zł/m².

Jaki typ nieruchomości najczęściej znajduje nowego właściciela na terenie Rudy Śląskiej?

Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.