Odkryj 68 nieruchomości na sprzedaż na osiedlu Ruda. Ceny wahają się od 169 000 zł do 1 349 000 zł, a średnia cena to 363 003 zł.
Ceny nieruchomości osiedla Ruda według rzeczywistych cen transakcyjnych
W 2025 roku 178 mieszkań zmieniło właściciela na osiedlu Ruda, przy medianie ceny 280 000 zł — tak wynika z rejestru cen transakcyjnych RCiWN. Od 2010 roku ceny wzrosły o 92,4%. Mediana ceny za metr kwadratowy: 5 750 zł.
Mediana ceny sprzedaży
280 000 zł
2025
Mediana ceny za m²
5 750 zł/m²
2025
Zarejestrowane sprzedaże
178
2025
Ceny w ciągu roku
-13,7%
mediana
Od 2010 roku
+92,4%
mediana
Wobec mediany gminy
+16,7%
Ruda Śląska: 240 000 zł
Wobec mediany krajowej
-37,8%
Polska: 450 010 zł
Statystyki dla osiedla Ruda obejmują lokale mieszkalne: dla wszystkich transakcji w tym obszarze rejestr cen nie zawiera jeszcze danych o budynkach, więc sprzedaże domów nie są wyodrębnione. Mediana ceny mieszkania to 280 000 zł, czyli 5 750 zł/m², w obserwowanym przedziale od 99 250 zł do 883 409 zł.
Większość sprzedanych nieruchomości kosztowała od 70 000 zł do 400 000 zł (około 81% rynku). W szczegółach: 42,8% transakcji zawarto między 120 000 zł a 240 000 zł, a 10,2% przekroczyło 400 000 zł.
Wśród mieszkań najczęściej sprzedawano lokale trzyizbowe, przed lokalami dwuizbowymi i lokalami czteroizbowymi. Pod względem powierzchni 42,7% sprzedanych lokali ma od 41 do 59 m², a 11,2% przekracza 70 m².
Dla porównania z typowymi punktami odniesienia: lokalna mediana przewyższa medianę gminy (Ruda Śląska: 240 000 zł) o 16,7%, a od mediany krajowej (450 010 zł) jest o 37,8% niższa.
W bieżącym 2026 roku (dane do 17.08.2026) zarejestrowano już 59 sprzedaży mieszkań, z medianą 299 000 zł i 6 148 zł/m². W ostatnich 12 miesiącach mediana ceny wyniosła 287 000 zł (6 088 zł/m²) przy 124 transakcjach.
Jak zmieniały się ceny nieruchomości osiedla Ruda rok po roku
| Rok |
Sprzedaże |
Mediana ceny |
Zmiana r/r |
Mediana za m² |
| 2026* |
59 |
299 000 zł |
+6,8% |
6 148 zł/m² |
| 2025 |
178 |
280 000 zł |
-13,7% |
5 750 zł/m² |
| 2024 |
287 |
324 591 zł |
+51% |
6 080 zł/m² |
| 2023 |
172 |
215 000 zł |
+16,2% |
4 551 zł/m² |
| 2022 |
140 |
185 000 zł |
+12,1% |
4 153 zł/m² |
| 2021 |
169 |
165 000 zł |
+28,9% |
3 895 zł/m² |
| 2020 |
125 |
128 000 zł |
+11,3% |
2 975 zł/m² |
| 2019 |
106 |
115 000 zł |
-8,7% |
2 522 zł/m² |
| 2018 |
140 |
126 000 zł |
+6,8% |
2 548 zł/m² |
| 2017 |
113 |
118 000 zł |
-9,2% |
2 385 zł/m² |
| 2016 |
146 |
130 000 zł |
-21,2% |
2 638 zł/m² |
| 2015 |
131 |
164 977 zł |
+50% |
3 146 zł/m² |
| 2014 |
58 |
110 000 zł |
-1,3% |
2 332 zł/m² |
| 2013 |
64 |
111 500 zł |
+1,4% |
2 285 zł/m² |
| 2012 |
88 |
110 000 zł |
+12,8% |
2 294 zł/m² |
| 2011 |
38 |
97 500 zł |
-33% |
2 469 zł/m² |
| 2010 |
93 |
145 560 zł |
— |
3 200 zł/m² |
* 2026: rok bieżący, dane do 17.08.2026.
Ruda: ile trzeba przygotować na mieszkanie
| Rodzaj nieruchomości |
Mieszkania (2025) |
| Sprzedaże |
178 |
| Mediana ceny |
280 000 zł |
| Cena za m² |
5 750 zł/m² |
| Mediana powierzchni |
50,6 m² |
| Typowy przedział |
99 250 – 883 409 zł |
Przedziały cen sprzedanych nieruchomości na osiedlu Ruda
Rozkład obliczony na podstawie 2 107 transakcji (2010–2025)
| Przedział ceny | Udział sprzedaży |
| Poniżej 70 000 zł |
9,2% |
| 70 000 – 120 000 zł |
20% |
| 120 000 – 240 000 zł |
42,8% |
| 240 000 – 400 000 zł |
17,8% |
| Powyżej 400 000 zł |
10,2% |
Ceny za metr kwadratowy mieszkań na osiedlu Ruda
Rozkład ceny za m² na podstawie 2 107 sprzedaży mieszkań (2010–2025)
| Cena za m² | Udział sprzedaży |
| Poniżej 1 700 zł/m² |
9,6% |
| 1 700 – 2 500 zł/m² |
18,1% |
| 2 500 – 4 700 zł/m² |
44,2% |
| 4 700 – 6 900 zł/m² |
18% |
| Powyżej 6 900 zł/m² |
10% |
Powierzchnie sprzedanych nieruchomości na osiedlu Ruda
Powierzchnia użytkowa sprzedanych lokali (2010–2025)
| Powierzchnia użytkowa | Udział sprzedaży |
| Poniżej 35 m² |
8,5% |
| 35 – 41 m² |
19,3% |
| 41 – 59 m² |
42,7% |
| 59 – 70 m² |
18,3% |
| Powyżej 70 m² |
11,2% |
Od kawalerki po duże mieszkanie: cena według liczby izb
Ruda: mieszkania sprzedane w latach 2010–2025; izby liczone według ewidencji (pokoje z kuchnią)
| Liczba izb |
Udział sprzedaży |
Mediana ceny |
Średnia za m² |
| 1 izba |
9,3% |
70 000 zł |
2 408 zł/m² |
| 2 izby |
38% |
131 950 zł |
3 738 zł/m² |
| 3 izby |
39,1% |
203 540 zł |
4 266 zł/m² |
| 4 izby |
12,4% |
282 500 zł |
5 001 zł/m² |
| 5 izb |
0,8% |
312 000 zł |
4 856 zł/m² |
| 6 izb i więcej |
0,3% |
380 000 zł |
5 565 zł/m² |
Ceny działek na osiedlu Ruda: grunty budowlane, rolne i leśne
Działki niezabudowane sprzedane w latach 2010–2025 (sprzedaż wolnorynkowa, pełna własność)
| Rodzaj gruntu |
Sprzedaże |
Mediana zł/m² |
Mediana ceny działki |
Typowa powierzchnia |
| Działki budowlane i zurbanizowane |
124 |
130 zł/m² |
249 230 zł |
1 971 m² |
| Grunty rolne |
5 |
49 zł/m² |
124 000 zł |
2 955 m² |
| Wszystkie działki |
159 |
118 zł/m² |
248 460 zł |
2 391 m² |
Aktywność rynku nieruchomości na osiedlu Ruda
Wszystkie transakcje zarejestrowane w rejestrze cen, łącznie z gruntami i innymi nieruchomościami
| Okres |
Transakcje |
Mieszkania |
Domy |
Działki |
Inne |
| 2025 |
253 |
189 |
0 |
8 |
56 |
| 2026 (do 17.08) |
80 |
61 |
0 |
2 |
17 |
| Razem 2010–2026 |
3 387 |
2 523 |
0 |
267 |
597 |
Zasadnicza część sprzedaży na osiedlu Ruda zamyka się między 99 250 zł a 883 409 zł — te granice odcinają po 5% najbardziej nietypowych transakcji z każdej strony. W szczegółach 9,2% nieruchomości sprzedano poniżej 70 000 zł, a 10,2% powyżej 400 000 zł. Dane pochodzą z Rejestru Cen i Wartości Nieruchomości (RCiWN) prowadzonego przez starostwa powiatowe: rzeczywiste sprzedaże wolnorynkowe zarejestrowane na podstawie aktów notarialnych od 2010 roku, z pominięciem sprzedaży udziałów, przetargów i transakcji poniżej 1 000 zł.
Wszystko, co musisz wiedzieć, aby kupić nieruchomość na osiedlu Ruda
Ile średnio kosztuje zakup nieruchomości na osiedlu Ruda?
Licz się ze średnią kwotą 363 003 zł, aby kupić nieruchomość na osiedlu Ruda, czyli około 5 605 zł/m².
Ile nieruchomości jest teraz dostępnych do kupienia?
Obecnie dostępnych ofert: 68: 64 mieszkania i 4 domy.
W jakim przedziale cen porusza się sprzedaż?
Oferty zaczynają się od 169 000 zł i sięgają 1 349 000 zł, więc coś dla siebie znajdą zarówno osoby z ograniczonym budżetem, jak i szukające ofert z wyższej półki.
Jaką powierzchnię mają zwykle nieruchomości na osiedlu Ruda?
Średnia powierzchnia to około 65 m². Domy oferują więcej przestrzeni — około 251 m² — podczas gdy mieszkania mają zwykle około 53 m². Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz w zależności od liczby pokoi? Oto aktualny obraz rynku osiedla Ruda:
| Pokoje | Średnia powierzchnia | Średnia cena |
| 1 pokój | 38 m² | 210 238 zł |
| 2 pokoje | 45 m² | 307 841 zł |
| 3 pokoje | 64 m² | 385 953 zł |
Ile kosztuje metr kwadratowy na osiedlu Ruda?
Wynosi ona około 5 605 zł/m². Dla mieszkań rośnie do 6 549 zł/m², a dla domów spada do 2 400 zł/m².
Jaki jest najpopularniejszy typ nieruchomości na osiedlu Ruda?
Największym zainteresowaniem cieszy się 2-pokojowe mieszkanie. Tuż za nim plasują się 3-pokojowe mieszkanie i 1-pokojowe mieszkanie.